چطور آشپزخانه مرتب داشته باشیم؟

آشپزخانه، قلب خانه است

برای اکثر ما، آشپزخانه قلب خانه محسوب می‌شود. چه کوچک باشد یا بزرگ، سنتی باشد یا مدرن، شلوغ باشد یا خلوت معمولا جایی است که اعضای خانه دور هم جمع می‌شوند و غذا می‌خورند. داشتن آشپزخانه مرتب کمی دشوار است. در این مطلب به شما خواهیم گفت چطور می‌توانید آشپزخانه را تمیز نگه دارید.

روی کابینت‌ها را تمیز نگه دارید

این نکته شاید بدیهی به نظر برسد، اما هر چه روی کابینت‌ها شلوغ باشد، آشپزخانه کثیف‌تر به نظر خواهد رسید. وسایل روی کابینت‌ها چه وسایل پخت غذا باشد و چه کتاب آشپزی، باید سعی کنید از نظر دور نگه دارید. بهتر است وسایلی را که بیش از یکبار در روز از آنها استفاده می کنید را در کابینت یا قفسه‌ها قرار دهید. اگر فضای کافی ندارید، آن را بسازید. قفسه و طاقچه تعبیه کنید (از آشپزخانه کوچک خود استفاده حداکثری بکنید).

روی یخچال را شلوغ نکنید

قرار دادن مگنت‌ها و عکس‌های مراسم مختلف روی درب یخچال شاید زیبا به نظر برسد اما شلوغی زیاد ایجاد می‌کند. در عوض یک تخته برای نمایش این عکس‌ها در جایی از آشپزخانه تعبیه کنید تا روی درب یخچال زیاد شلوغ نشود.

یک کشو برای خرده‌ریزها داشته باشید

شاید به نظر ساده برسد اما داشتن جایی برای جمع‌آوری خرده‌ریزها مانند کپن‌ها، در بازکن، سیم شارژر و … کمک می‌کند فضا خلوت و تمیز به نظر برسد. سعی کنید هر ماه وسایلی که زیاد از آنها استفاده نمی‌کنید را در این کشو بریزید.

پیشخوان آشپزخانه را خالی کنید

معمولا روی پیشخوان آشپزخانه پر از کیسه‌های خرید، وسایل برقی کوچک و دیگر ابزار آشپزی است. وقتی روی پیشخوان شلوغ باشد، آشپزی کمی مشکل می‌شود. از آنجایی که شلوغ بودن پیشخوان می‌تواند به شما استرس وارد کند، روی آن را تمیز و مرتب و خالی کنید تا فضا برای آشپزی داشته باشید (۱۱ ایده برای زیباتر شدن پیشخوان آشپزخانه).

قبل از اینکه هر چیزی را سر جای خود قرار دهید، فکر کنید که در طول روز به چه چیزهایی نیاز دارید. برخی وسایل موردنیاز روزمره خود را روی پیشخوان نگه دارید، برای مثال قهوه‌ساز، ظرف قاشق و چنگال، تخته آشپزی و ظرف میوه. بقیه وسایل که موردنیاز نیستند را در کشو و کمدها یا قفسه‌ها قرار دهید. اگر آشپزخانه شما در درگاه ورودی خانه قرار دارد، می‌توانید برای مثال ظرفی برای کلیدها در آشپزخانه تعبیه کنید.

پیشخوان و آشپزخانه مرتب
برخی وسایل موردنیاز روزمره خود را روی پیشخوان نگه دارید

وسایل ضروری را کنار بگذارید

به جای آنکه تمرکز خود را بر روی آیتم‌هایی که می‌خواهید دور بریزید جلب کنید، از خود بپرسید چه چیزی را دوست دارم و می‌خواهم در آشپزخانه استفاده کنم؟

می‌توانید از فضای روی کشو و کابینت‌ها برای قابلمه‌ها، تابه‌ها، وسایل و ظروفی که روزانه مورد استفاده قرار می‌دهید، استفاده کنید. دستگاه‌های برقی موردنیاز در آشپزی گرچه مورداستفاده روزانه قرار می‌گیرند، اما قرار دادن آنها در وسط پیشخوان ممکن است جاگیر باشد و مزاحم آشپزی شما باشد.

ابتدا ببینید در طول روز چه چیزهایی می‌خواهید درست کنید و سپس ظروف و قابلمه‌هایی که برای آن نیاز دارید را کنار بگذارید. این وسایل را در کمد، کشو و قفسه‌هایی جا دهید که دسترسی به آنها آسان است.

از گوشه‌های آشپزخانه استفاده بهینه کنید

اگر آشپزخانه کوچکی دارید، این ایده شاید کاربردی نباشد اما در مورد آشپزخانه‌های بزرگ، باید ببینید از فضاهای گوشه چطور استفاده می‌کنید. از فضای گوشه‌ها چه می‌خواهید: جایی برای مطالعه، میزی برای قبوض و پرداختی‌ها یا گوشه تنبیهی برای کودکان؟ کمی فکر کنید و ایده‌های خود را روی کاغذ بیاورید.

همینکه تصمیم گرفتید چه استفاده‌ای از گوشه‌ها بکنید، وسایل مورد نیاز آن را جمع کنید. اگر وسایلی که در فضای گوشه آشپزخانه قرار گرفته است، با هدف شما همخوانی ندارد، آنها را بردارید.

برای مثال اگر هدف شما گوشه دنجی برای مطالعه است، می‌توانید یک صندلی راحت و تعدادی کتاب آنجا قرار دهید و وسایل غیرضروری مانند صورتحساب‌ها و کیسه‌های خرید را بردارید.

فضای کوچکی برای استراحت قرار دهید

آشپزخانه جای کار و آشپزی است اما می‌تواند فضایی برای دورهمی و آرامش نیز باشد. می‌توانید همانطور که در حال شستن ظروف هستید، به موسیقی موردعلاقه خود گوش دهید و کار موردعلاقه خود را انجام دهید.

به کارهایی که دوست دارید در طول روز در آشپزخانه انجام دهید، فکر کنید و وسایل موردنیاز آن را تهیه کنید. برای مثال:

  • رایو یا ضبط صوت برای گوش دادن به موسیقی و پادکست
  • گل‌های تازه در گلدان
  • گلدان‌های سبزیجات تازه
  • شمعدانی با شمع‌های روشن
  • چهارپایه برای دوستانی که روی آن بنشینند و حین آشپزی با هم صحبت کنید.
منبع southernliving.com sunset.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.