آموزش ساخت جامدادی میوه‌ای

در منزل جامدادی‌های زیبا درست کنید

به جای خرید جامدادی، می‌توانید خودتان جامدادی بسیار زیبایی، با استفاده از ساده‌ترین ابزار درست کنید و از هنر خودتان لذت ببرید. در این مقاله آموزش چند نمونه از این جامدادی‌ها با طرح میوه ارائه شده است.

لوازم مورد نیاز: 

 • پوشه پلاستیکی زیپ دار: یک عدد زرد رنگ
 • پوشه‌های پلاستیکی بدون زیپ: دو عدد صورتی و سبز و یک عدد دیگر از هر رنگ دلخواه
 • زیپ سبز: دو عدد
 • منگنه
 • نوارچسب دوطرفه
 • ابر اسفنجی
 • لاک سفید
 • بندکفش (سبز رنگ)
 • قیچی
 • شمع
 • تی شرت سفید کهنه
 • ماژیک‌های مشکی و سفید

روش ساخت: 

جامدادی لیمویی 

مراحل جامدادی لیمو

ابتدا یکی از پوشه‌های پلاستیکی زیپ دار زرد رنگ را بردارید (تصویر۱) و با استفاده از یک بشقاب، خطی منحنی روی آن ترسیم کنید. مراقب باشید، این طرح را از پایین پوشه در بیاورید تا قسمت زیپ دار آن سالم بماند، زیرا این قسمت قرار است در جامدادی‌تان باشد (تصاویر۲ و ۳).

اکنون از محل خط کشی شده، پوشه را برش بزنید (۴ تصویر). سپس دورادور قسمت برش زده پوشه را منگنه زده و دو لایه پوشه را به هم بدوزید( تصویر۵). بعد از آن پوشه منگنه زده شده را روی یک پوشه دیگر از هر رنگی که مایلید ( در اینجا آبی استفاده شده) بگذارید و دورادور آن را با خطی ترسیم کنید( تصویر۶).

حالا کاغذ را برش زده و طرح آبی رنگ را از درون آن درآورید(تصویر۷) و آن را دوبار از وسط تا بزنید ( تصاویر۸ و ۹). پس از آن دورادور آن را برش بزنید (تصویر۱۰) تا طرحی مانند تصویر۱۱ به دست آید. اکنون با استفاده از نوارچسب دو طرفه، طرح‌های آماده شده را روی جامدادی زرد رنگ‌تان، مانند تصویر ۱۲ بچسبانید. با استفاده از ابر اسفنجی و لاک سفید، روی تمام آن را لاک بزنید و کاملا بپوشانید (تصویر۱۳). سپس طرح‌های آبی را از روی جامدادی جدا کنید (تصویر ۱۴).

اکنون بند کفش سبز رنگ را برداشته و دو سر آن را با قیچی برش بزنید و هر دو سر بند را با شعله شمع بسوزانید تا به مرور زمان ریش ریش نشوند(تصویر۱۵). با چسب مایع، بند کفش را به دو طرف جامدادی بچسبانید(تصویر۱۶). جامدادی لیمویی تان آماده است(تصویر ۱۷).

جامدادی هندوانه‌ای 

برای درست کردن این طرح، پوشه صورتی رنگ را برداشته و آن را کاملا باز کنید (تصویر۱). سپس به صورت پشت و رو، از قسمت تای خود پوشه، یک تا مانند تصویر۲ بزنید. سپس با استفاده از کاسه یا بشقاب، طرح هندوانه را از پوشه درآورید (تصاویر۳ و ۴).

اکنون با استفاده از تی شرت‌های کهنه‌تان ( البته سفید رنگ باشد)، چند عدد نوار پارچه‌ای سفید رنگ با پهنای ۵ سانتی متر آماده کنید و دو طرف نوارها را بکشید تا به صورت نوار اریب‌های باریک درآیند (تصویر۵). البته می‌توانید به جای این کار از نوار اریب سفید رنگ استفاده کنید. اکنون دورادور لبه داخل آن را نوارچسب‌های دوطرفه با فاصله‌های کوتاه از هم، بچسبانید(تصویر ۶).

وقتی نوارچسب‌ها به خوبی چسبیدند، آنها را از یک طرف جامدادی برداشته تا فقط رد چسب‌ها روی جامدادی باقی بماند (تصویر۷). یکی از نوار اریب‌های آماده را روی این قسمت بچسبانید (تصویر۸). همین کار را با طرف دیگر جامدادی هم انجام دهید (تصویر۹). مجددا یک ردیف دیگر نوار اریب روی کار قرار دهید (درواقع روی باقیمانده اثر چسب حاصل از نوار چسب!)، به طوری که نوار اریب‌ها به صورت پله‌ای روی یکدیگر قرار بگیرند (تصویر۱۰). اکنون لایه رویی را با آبرنگ سبز، رنگ کنید. بگذارید رنگ خشک شود. یک زیپ سبز رنگ برداشته و با چسب به جامدادی بچسبانید (تصاویر۱۱ و ۱۲). سپس با ماژیک‌های سفید و مشکی طرح هندوانه را روی جامدادی ترسیم کنید (تصویر۱۳). جامدادی هندوانه‌ای تان آماده است.

جامدادی کیوی 

مراحل جامدادی هندوانه و کیوی

برای طرح کیوی از پوشه پلاستیکی سبز رنگ استفاده کنید. ابتدا زیپ پوشه را بچسبانید و سپس با بندکفش سبز رنگ، دورادور آن را بپوشانید و در آخر طرح کیوی را با استفاده از ماژیک‌های سفید و مشکی، روی آن ترسیم کنید (تصاویر ۱۴ تا ۱۸). این هم ازجامدادی طرح کیوی زیبایتان.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. مبینا می گوید

  عالی بود.متشکرم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.