آموزش دوخت جاجواهری

نگران گم شدن جواهرتان نباشید

اگر امسال تابستان قصد مسافرت دارید و می‌خواهید برخی از جواهرات‌تان را همراه خود ببرید اما نگران هستید که مبادا مثلا گوشواره‌تان گم شود و یا زنجیر گردن بندتان به هم گره بخورد، نگران نباشید زیرا برای این موضوع راه حلی هست. داشتن یک جاجواهری شیک دست ساز خودتان مشکل شما را حل می‌کند و می‌توانید بدون هیچ زحمتی زیورآلات را درون آن قرار داده و در چمدان مسافرتی‌تان مرتب بگذارید.

این جعبه جواهرات کوچک که در اندازه ۱۵ در ۲۳ سانتی‌متر است به اندازه کافی برای تمام جواهرات‌تان جا دارد و همه جواهرات گران قیمت‌تان را محکم در خود نگه می‌دارد. در عین حال هم آنقدر جمع و جور است که در سفر مزاحمتی محسوب نمی‌شود (شکل ۱).

جاجواهری

در قسمت بالای آن روی یک نوار چرمی می‌توانید چهار جفت گوشواره میخی قرار دهید و کمی پایین‌تر با استفاده از یک جاانگشتری، انگشترهایتان را نگهدارید. هر دو نوار فوق نیز سر جایشان محکم قرار گرفته‌اند. (شکل ۲)

جاجواهری

کمی پایین‌تر هم جایی برای نگهداری گردن بندها در نظر گرفته شده است. گردن بندتان را به دور نوار موجود ببندید و بخش انتهایی آن را درون جیب زیر این نوار قرار دهید (شکل ۳).

جاجواهری

در انتهای این جاجواهری می‌توانید النگو، گوشواره‌های آویزان و یا جواهرات بزرگترتان را درون یک جیب بزرگ قرار دهید و زیپش را ببندید. بدین ترتیب دیگر در چمدان‌تان گم نمی‌شوند (شکل ۴).

جاجواهری

طرز دوخت جاجواهری فانتزی و زیبا

اگر می‌خواهید شما هم یکی از این جاجواهری داشته باشید، با طی کردن مراحل زیر، می‌توانید آن را بدوزید.

وسایل لازم:

 • پارچه اصلی به رنگ دلخواه به طول ۵۶ و عرض ۴۶ سانتی‌متر
 • پارچه‌ای برای آستری به طول ۵۶ و عرض ۴۶ سانتی‌متر
 • لایی چسب به طول ۵۶ و عرض ۴۶ سانتی‌متر
 • یک عدد زیپ ۲۳ سانتی‌متری
 • یک نوار اریب به طول ۴۶ سانتی‌متر
 • یک نوار اریب دولا به طول ۲۲۹ سانتی‌متر (برای دوخت دور تا دور جاجواهری و بند آن)
 • یک نوار کوچک چرمی
 • یک پانچ مخصوص پارچه‌های چرمی (برای ایجاد سوراخ‌های کوچک روی پارچه)
 • ۲۳ سانتی‌متر وینیل
 • کمی پنبه

طرز دوخت

کار را با برش پارچه شروع کنید. برای این کار شما باید:

از پارچه اصلی، آستری و لایی چسب، تکه‌ای به طول ۴۳ و عرض ۲۳ برش بزنید. یک تکه پارچه ۱۹ در ۸ سانتی‌متر از پارچه اصلی برای انگشترها برش بزنید. ۳ تکه پارچه ۹ در ۲۳ سانتی‌متری نیز برای گردن بندها برش بزنید. یک نوار ۲.۵ در ۱۶.۵ سانتی‌متری برای نگهداری از گوشواره‌ها برش بزنید. از پارچه وینیلی هم یک تکه ۲۳ در ۱۳ سانتی‌متر آماده کنید. به وسیله یک فنجان، ۴ گوشه هر سه پارچه اصلی، آستری و لایی چسب‌تان را برش بزنید (شکل ۵).

جاجواهری

وینیل را مانند شکل روی زیپ قرار دهید و کوک بزنید. سپس با نوار اریب یک لا روی دوخت کوک زده‌تان را بدوزید تا کار محکم و تمیز شود (شکل ۶).

جاجواهری و دوخت

 • توجه: هنگام کار با وینیل، هرگز به آن سوزن ته گرد نزنید، زیرا در آن سوراخ‌هایی به وجود می‌آورد که پابرجا می‌مانند. به جای سوزن از کلیپس یا گیره کاغذ استفاده کنید.

اکنون وینیل را روی پارچه آستری قرار دهید و مراقب باشید گوشه‌های گردشان درست روی هم قرار بگیرند. باقی نوار اریب یک لای باقیمانده را روی قسمت بالایی زیپ بدوزید (شکل ۷).