آموزش دوخت مانتو و تاپ بدون الگو

دیگر هزینه زیادی صرف خرید لباس نکنید

آموزش دوخت تاپ بدون الگو:

برای شروع خیاطی (دوخت مانتو و تاپ) از دوخت یه تاپ ساده شروع می کنیم که الگوش فقط یه مستطیل ساده هستش. برای اینکه دوختمون هم بصورت کشی دربیاید باید از کش ماسوره استفاده کنیم. کل ماسوره رو با این کش پر می کنیم و بعد شروع به دوخت می کنیم. تمام خطهای افقی باید با این کش دوخته بشه که تو الگو با خط c نشون داده شده.

دوخت مانتو و تاپ

تاپ شما آماده است. این تاپ خیلی خوشگل و ساده است حتی آقایون میتونن کمی زحمت بدن به خوشون اینو برای همسرشون بدوزن و در مناسبت ها بهش هدیه کنن. همسرتون شگفت زده خواهد شد….

دوخت مانتو و تاپ

آموزش دوخت مانتو بدون الگو:

برش پارچه بدون الگو :

برای این کار بهتر است از پارچه های کش دار استفاده کنید . میتوانید پارچه های ویسکوز یا تریکو که خود به صورت دولایه بدون درز می باشند را به کار بگیرید. حال پارچه را به شکل دولا روی سطح صاف پهن کنید.

برش قسمت پشت مانتو:

برای طراحی قسمت پشت این مانتو با توجه به شکل زیر پیش بروید. از نقطه A یک سانت ونیم پایین رفته علامت بزنید میشود نقطه B. از نقطه  A  ۹سانت به سمت راست رفته نقطه  C به دست می آید حالا با وصل کردن B و C به هم، هلال یقه پشت را رسم کنید. از نقطه A 50 سانت اندازه بزنید می شود نقاط AF  حال از نقطه F خطی به سمت پایین عمود رسم کنید به طول ۸سانت وسط این را پیدا کرده آن را نقطه G بنامید. نقطه  C را صاف به نقطه G وصل کنید و روی همین خط ۱۱سانت از نقطه C  داخل شوید میشود نقطه L. این ۱۱سانت روی سرشانه قرار میگیرد .

حال ۴سانت ثابت از نقطه G  پایین رفته نقطه K بنامید. حالا نقاط L و K را به یکدیگر وصل کنید این مقدار قد آستین شما را تشکیل می دهد. از نقطه B  به اندازه ۴۰ سانت پایین رفته نقطه D  به دست می آید از همین نقطه خطی صاف به سمت راست رسم کنید این خط در واقع خط کمر مانتوی شماست و باید روی آن اندازه یک دوم دورباسن+ ۱ سانت جداکرده علامت بزنید تا نقطه E به دست آید. حالا نقاط K و E را مانند شکل زیر با هلال های ملایم به یکدیگر وصل کنید.

برای قد مانتو از نقطه D  میتوانید به دلخواه هر چقدر که خواستید به سمت پایین اضافه کنید تا نقطه M  به دست آید.  نقاط A تا M  خط مرکزی پشت را تشکیل می دهند که باید روی دولای بسته برشبخورد. به اندازه خط نقاط DE از نقطه M داخل شوید می شود نقاط MH .

آموزش دوخت مانتو بدون الگو