آموزش دوخت پادری چهل تیکه

خانه‌ای زیبا داشته باشید

پادری‌ها با وجود کوچک بودن نقش مهمی در چهره اتاق یا خانه ایفا می‌کند. اغلب با ورود به خانه با آن مواجه می‌شویم. پادری‌های موجود در بازار اصولا در رنگ‌ها و طرح‌های محدودی هستند. ما با روشی خلاقانه طریقه درست کردن یک پادری با جنس جین را به شما آموزش می‌دهیم. پارچه جین، جنسی یکدست و مقاوم دارد و در دسترس همه قرار دارد. پارچه جین در رنگ‌های مختلف در بازار موجود است هرچند ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از شلوار جین‌های قدیمی و از مد افتاده یا آنهایی که دیگر سایز شما نیست استفاده کنید.

برای شروع چند طرح لی در رنگ‌های مختلف آبی انتخاب کنید. یک شش ضلعی در اندازه مورد علاقه روی یک کاغذ بکشید و برش دهید. اگر کمی ابزار خیاطی داشته باشید کار راحت‌تر می‌شود. صابون خیاطی برای کشیدن طرح روی پارچه، خط کش، نخ و سوزن و کاتر یا قیچی خیاطی تیز که به راحتی پارچه را ببرد.

در مرحله اول طرح شش ضلعی را روی پارچه قرار داده و شکل آن را روی پارچه بکشید. سپس با کاتر آن را با دقت ببرید.

پادری

به ۴۶ الی ۵۰ شش ضلعی یکدست از پارچه‌های مختلف احتیاج داریم پس همین مرحله را تکرار کنید.

پادری

در ردیف اول پنج، شش ضلعی، سپس شش، شش ضلعی بچینید و این کار را تا مرحله‌ای که ردیف نه، شش ضلعی دارد، ادامه دهید. سپس دوباره تعداد شش ضلعی‌ها را کم کنید تا به پنج، شش ضلعی برسد. در نهایت دور تا دور کار بریده می‌شود تا شکل واحدی به پادری داده شود. سعی کنید، هنگام چیدن پارچه‌ها از رنگ‌های متنوع استفاده کنید.

پادری

در مرحله بعد باید ضلع‌های این شش ضلعی را به یکدیگر بدوزید، برای اینکار ابتدا نقاطی که باید بهم دوخته شوند را با سوزن ته گرد به هم متصل کنید. دقت داشته باشید که به میزان یکسان از هر ضلع شش ضلعی، زیر دوخته شود تا در شکل نهایی آن اختلالی ایجاد نشود و کار نهایی تمیز و مرتب به نظر برسد.

پادری

برای راحتی کار، دو تکه پارچه‌ای که به هم دوخته می‌شود را پشت و رو، روی هم قرار دهید و سپس یک ضلع آن را به اندازه یک یا دو میلیمتر به داخل بدوزید. از کناره‌ها نیز باید پارچه‌ها را کمی آزاد بگذارید تا به راحتی با قطعات دیگر دوخته شود.

پادری

برای اینکه کار شما تمیزتر و مرتب‌تر باشد بهتر است بعد از دوختن هر دو تکه به هم آنها را برگردانده و محل دوخت را اتو بزنید تا صاف و مرتب بایستد. نوبت به دوختن قطعه بعدی می‌رسد.

پادری

برای دوختن شش ضلعی‌ها به دو تکه دیگر باید با دقت بیشتری عمل کنید تا کار تمیزتری داشته باشید. نیاز است که از کنار کمی فاصله بگذارید تا بتوانید آن را به تکه بعدی بدوزید. بعد از هر بار دوختن اتو زدن را فراموش نکنید. این مراحل را با دقت و حوصله تکرار کنید.

پادری

پادری

پس از اینکه تمام تکه‌ها به هم دوخته شد، پادری هنوز نامنظم است. باید دور تا دور آن را به طور منظم و یکدست قیچی کنید. پس از برش قسمت‌های اضافه، پادری شکلی شبیه به یک بیضی به خود خواهد گرفت. در مرحله بعد باید برای آن آستر بدوزید تا پادری مستحکم و مرتب باشد. پارچه‌ای که به عنوان آستر، پشت پادری می‌دوزید را پهن کنید (بهتر است پارچه ضخیم‌تر یا ترجیحا حوله‌ای انتخاب کنید)، پادری را روی آن قرار داده و دور تا دور آن را ببرید.

پادری

مرحله آخر دوختن پادری به آستر است. می توانید چند میلیمتر از کناره‌های پادری را روی پارچه زیر آن قرار داده و بدوزید که دور تا دور کار دوختی زیبا و مرتب داشته باشد.

پادری

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب