آموزش دوخت کلاه نوک تیز

به راحتی برای فرزندتان کلاه بدوزید

اگر می‌خواهید کوچولوی دلبندتان کلاهی بانمک برای گرم نگهداشتن سر خود در فصل سرما داشته باشد و در عین حال آنقدر به آن علاقه‌مند بوده که با خوشحالی از آن استفاده کند، این کلاه نوک تیز که شبیه کلاه جادوگرهای قصه‌ها می‌ماند، ایده خوبی است. در این مقاله روش دوخت آن توضیح داده شده است:

لوازم مورد نیاز برای کلاه نوک تیز:

  • ۳۰ سانتی‌متر پارچه برای قسمت بیرونی کلاه و ۳۰ سانتی‌متر آستر کلاه (برای آستر کلاه از پارچه‌ای که جنس آن گرم باشد، استفاده کنید. مثلا می‌توانید برای رویه کلاه از جنس مخمل و آستر آن را پشمی انتخاب کنید.)
  • ۱۸ سانتی‌متر روبان
  • لوازم مخصوص خیاطی

روش کار:

۱- ابتدا با اندازه‌گیری سر کودک‌تان شروع کنید. متر را از یک طرف شانه و کنار گردن او قرار داده و تا روی سر و طرف دیگر کنار گردن او روی شانه ببرید. هر اندازه‌ای که به دست آوردید، ۱۰ سانتی‌متر اضافه کنید و بدین ترتیب اندازه طولی را که باید روی پارچه برش بزنید، به دست می‌آورید. (تصویر ۱).

کلاه نوک تیز

سپس از شقیقه یک طرف سر تا طرف دیگر سر را هم اندازه‌گیری کرده و با ۱۰ سانتی‌متر جمع کنید و عدد به دست آمده را تقسیم بر ۲ کنید.

کلاه نوک تیز

بدین ترتیب عرض (پهنای) کلاه مورد نظرتان نیز به دست می‌آید (تصویر ۲) سپس از روی پارچه (هم پارچه رویی کلاه و هم آستر کلاه)، مستطیلی به طول و عرض به دست آمده‌تان برش بزنید (تصویر ۳).

کلاه نوک تیز

۲- اکنون مستطیل پارچه‌ای تان را از وسط تا زده به طوری که عرض‌های (لبه‌های کوتاه) پارچه به روی هم قرار بگیرند و سپس با گذاشتن ۱/۵ سانتی‌متر زاپاس (جای دوخت)، لبه‌های بلند (طول) پارچه را بدوزید (تصویر ۴).

کلاه نوک تیز

گوشه دوخته شده پارچه را برش زده و صاف کنید. این قسمت، نوک تیز کلاه‌تان است که وقتی پارچه را برگردانید به خوبی خود را نشان می‌دهد (تصویر ۵).

کلاه نوک تیز

۳- اکنون مرحله ۲ را برای پارچه آستری کلاه نیز تکرار کنید. سپس لایه آستر را به رو برگردانده و درون لایه بیرونی کلاه قرار دهید و سپس با گذاشتن ۱/۵ سانتی‌متر زاپاس، لبه‌های جلویی کلاه را به هم بدوزید (تصویر ۶).

کلاه نوک تیز

۴- اکنون کلاه را از طریق قسمت باز و دوخته نشده، به رو برگردانید و آستر را به درون بخش اصلی کلاه قرار دهید. سپس لبه جلویی کلاه را بدوزید (تصویر ۷).

کلاه نوک تیز۵- حالا کلاه آماده شده را به صورت تصویر ۸ در آورده و لبه پایین آن را بدوزید.

کلاه نوک تیز

۶- لبه پایینی کلاه را یکبار ۱/۵ و بار دیگر ۲/۵ سانتی‌متر به طرف آستر پارچه، تا بزنید. بدین ترتیب یک لیفه، آماده می‌شود (تصویر ۹).

کلاه نوک تیز

۷- اکنون روبان آماده‌تان را از درون این لیفه عبور دهید. سپس آن را بکشید تا پایین کلاه به دو سوم پهنای خودش برسد. می‌توانید اندازه طول روبان را به دلخواه، برش بزنید (تصویر ۱۰).

کلاه نوک تیز

کلاه نوک تیز فرزند دوست‌داشتنی‌تان آماده است.

کلاه نوک تیز

کلاه نوک تیز

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.