آموزش ساخت انواع دستبند در منزل

به زیبایی دست‌هایتان اهمیت دهید

دستبند دوستی یک کاردستی خیلی خوب است که هرجایی می‌توانید استفاده کنید. درواقع یکی از ساده‌ترین چیزهایی است که معمولا می‌توانید یاد بگیرید. برای اینکار به مقداری نخ گلدوزی یا کاموایی احتیاج دارید. ضخامت آن کاملا به خودتان بستگی دارد که دوست دارید چقدر از دستتان را پوشش دهد. کم کم یاد میگیرید چطور در عرض یک ساعت یک دستبند را تمام کنید و دستتان همینطور تندتر می‌شود.

مواردی که برای بافت دستبند دوستی نیاز دارید: 

نخ نازک گلدوزی یا کاموایی، قیچی و سنجاق…طبق تصویر می‌توانید از نخ‌های ارزان قیمت استفاده کنید. به وسایل فانتزی احتیاج ندارید. فقط شش رشته نخ آن هم اگر یک سایز نرمال می‌خواهید. سنجاق یا نوار هم برای نگه داشتن دستبند است تا بافت دستبند کامل شود.

دستبند

اولین قدم بریدن نخ‌ها به طول مناسب است. من برای خودم طبق دستورالعمل اولیه از هر نخ حدود ۷۵ تا ۸۰ سانتی‌متر جدا کردم. از این کوتاه‌تر که گرفتم به سختی دستبند بسته می‌شد. مچ دست من حدود ۱۶ سانتی متر است و به نظر میاد اگر ۵ برابر نخ مصرف کنیم خوب است. چون نمی‌توانید نخ‌ها را باز کنید اگر کوتاهتر یا بلندتر شود. البته می‌توانید طولانی‌تر بگیرید اگر بخواهید مثلا دو دور دستبند را دور دست خود بپیچانید.

دستبند

دستبند

بعضی‌ها تا ۸ رشته هم استفاده کردند اما برای من ۶ رشته خیلی خوب فیکس می‌شود. هر چقدر هم تعداد رشته‌ها بیشتر باشد هم بافتن و تفکیک کردن آنها سخت‌تر است هم ممکن است دستبند پیچ و تاب بخورد. پس برای اینکه صاف باشد باید تعداد رشته‌ها را زیاد نگیرید. همچنین اینکه رنگ‌ها چگونه باشند کاملا به شما برمیگردد. اینکه دوست دارید چطور طرحی داشته باشد مثلا کلا از دورنگ استفاده کنید یا هر نخ یک رنگ متفاوت داشته باشد. کاملا سلیقه‌ای است. در تصاویر نیز تفاوت دستبند ۶ رشته‌ای (نخ) با ۸ رشته‌ای را خواهید دید.

دستبند

حال باید شروع کرد. نخ‌ها را جدا کنید و نخ را با هم قرار داده و انتهای آنها را گره بزنید. خب حالا همین انتها را به جایی مثل میز با یک سنجاق وصل کرده و شروع به بافتن معمولی کنید. اگر ۶ رشته دارید، سه تا دو رشته‌ای جدا کرده و ساده ببافید. این برای قسمتی است که دستبند بسته می‌شود. به اندازه‌ای باشد که گره زدنش راحت باشد.

دستبند

دستبند

دستبند

دستبند

در واقع این نوع دستبند از تعدادی گره‌های کوچک درست می‌شود. اینکه چطور الگو و طرحی برای کارتان درنظر گرفتید به شما برمی‌گردد و ترتیب رنگ نخ‌ها را برای گره زدن تعیین می‌کند. برای شروع بافت دو رشته اول سمت چپ را انتخاب کردم. طبق آنچه در تصویر می‌بینید گره می‌زنم. با یک رشته همینگونه گره را برای تک تک نخ‌ها ادامه می‌دهم تا یک ردیف بافته شده و نخ به سمت راست می‌رود. پس بطور خلاصه می‌شود گفت:

  • می‌بینید که اولین رشته را از روی رشته دوم عبور داده و سپس از پشت نخ دوم می‌گذرانیم تا گره بخورد همانطور که در تصویر مشخص است. مهم است که گره روی رشته دوم بخورد تا زیباتر باشد.
  • نخ دوم را محکم گرفته و نخ اول را به سمت گره به بالا بگیرید و بکشید. اما خیلی زیاد نه تا اینکه یک گره کوچک به شما بدهد.
  • حال یک گره دیگر بزنید با گره زدن نخ اول به دور نخ دوم، درست مانند قبل.
  • خب همینطور کار را به سمت راست ادامه بدهید به این صورت که با نخ اول روی سایر نخ‌ها هر کدام دو گره بزنید.
  • خب یک دور که گره‌ها را زدید و نخ به سمت راست برده شد. باید کار را ادامه دهید با اولین نخ سمت چپ. حواستان باشد که روی هر نخ دو گره بزنید.
  • همینطور ادامه بدهید تا بافت شما به حدود ۸ تا ۱۰ سانت برسد.

دستبند

دستبند

دستبند

دستبند

دستبند

دستبند

خوبی این رنگ‌های متفاوت این است که وقتی یک رشته بافتش تمام شد در سمت دیگر آویزان می‌شود و کاملا مشخص می‌شود و با رنگ‌های دیگر اشتباه نمی‌گیرید. اگر هم احیانا نخ را گم کردید یا گرهی را نصفه بستید می‌توانید با کمک یک سنجاق دوباره باز کنید و از اول ببندید.

دستبند

خب وقتی بافت اصلی دستبند دوستی تمام شد تقریبا کار تمام شده است. پس از ۸ تا ۱۰ سانتی که بافتید انتهای آن را گره بزنید و نخ‌های مانده را به روشی که اول گفتیم ساده ببافید و دوباره انتهای آن را گره بزنید. اگر هم چیزی از نخ‌ها اضافه ماند قیچی کنید و تمام.

دستبند

دستبند

دستبندخب حالا دستبند دوستی را دور دست بگذارید و گره بدهید. به نظر کار زیبا و پررنگی می‌آید…از داشتن آن لذت ببرید و برای دوستانتان هم درست کنید. امیدوارم از آموزش بافت دستبند دوستی استفاده کنید.

دستبند

دستبند

دستبند

جمع‌‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.