آموزش ساخت صندل گلدار دخترانه

از وسایل دور ریختنی دوباره استفاده کنید

شما می‌توانید صندل گلدار را با وسایل کهنه و قدیمی‌تان هم درست کنید و به نوعی آنها را بازیافت نمایید.

لوازم مورد نیاز: 

  • الگوی پای کودک: پای کودک‌تان را روی کاغذ مقوایی گذاشته و دورادور آن را با مداد ترسیم کنید. البته فراموش نکنید برای دوخت لبه‌های صندل، جای بیشتری بگذارید. از الگوی یک پا می‌توانید برای هر دو پا استفاده کنید. چنانچه هر دو لنگه صندل را با یک الگو بدوزید، هر لنگه صندل برای هر دو پا مناسب خواهد بود.
  • وینیل
  • نمد
  • لایی دو طرف چسب‌دار

نحوه ساخت: 

کفی های صندل

الگوی آماده شده را روی ورقه‌ای نازک از وینیل گذاشته و دو تکه برای هر پا (قسمت‌های رویی و زیرین) برش بزنید. سپس ۲ الگو نیز از پارچه نمدی و ۲ الگوی دیگر از لایی چسب برش بزنید. الگوهای از پارچه نمدی و لایی چسب باید کوچک‌تر باشند تا هنگام دوخت لایه‌های وینیلی، زیر دوخت قرار نگیرند (تصویر۱).

روش دوخت: 

ابتدا یکی از الگوهای وینیل را به پشت قرار داده و یک لایه لایی چسب را به روی آن بگذارید و سپس لایه نمدی را روی همه آنها بگذارید. با اتوی داغ لایی را به وینیل و نمد بچسبانید. مراقب باشید، اتو آنقدر داغ نباشد که وینیل را ذوب و یا چروک کند (تصویر ۲).

لایی کفی صندل

مراحل فوق را با لایه وینیل دیگری هم انجام دهید (تصویر ۳).

دو لایی کفی صندل

اکنون چند نوار باریک از پارچه وینیل برش بزنید تا بعدا برای بندهای صندل استفاده کنید. از آنجایی که پارچه‌های وینیل فقط در یک طرف خود رنگی و زیبا هستند، برای هر بند باید دو نوار برش بزنید. اندازه گیری‌ها به نسبت پای هر کس متفاوت است. البته مراقب باشید که بندها آنقدر بلند باشند تا اگر خواستید بندهای صندل را گره بزنید، امکان آن وجود داشته باشد.

اندازه‌های بند صندل‌های یک کودک ۴ ساله 

در اینجا یک نمونه از روش برش نوار برای بندهای کفش کودک ۴ ساله، آورده شده است: ابتدا نواری با ۱/۵ سانتی متر پهنا و ۱۵ سانتی متر طول برش بزنید. این نوار مخصوص قسمت پنجه صندل است. نوار بعدی که مخصوص قسمت پاشنه صندل است باید به عرض ۱ و طول ۱۶ سانتی متر برش زده شود. نوار سوم هم که دور تا دور مچ پا را می‌گیرد باید به عرض ۱ و طول ۲۰ سانتی متر باشد (تصویر ۴).

بندها و کفی صندل

مانند تصویر ۵، در قسمت‌های پنجه و پاشنه صندل، شکاف‌هایی برای عبور دادن بند از درون آنها ایجاد کنید.

شکاف در کفی صندل

نوارها را از قسمت پنجه طوری قرار دهید که روی پنجه پا را بگیرد و نوار قسمت پاشنه را هم از درون شکاف‌ها رد کنید.

تصویر ۶ بخش رویی و پشت صندل را هنگام قرار دادن بندها نشان می‌دهد.

عبور دادن بند از کفی صندل

اکنون زمان قرار دادن گل‌ها به روی صندل رسیده است. برای درست کردن گل‌های این صندل می‌توانید از قسمت کشباف لباس‌های قدیمی و کهنه استفاده کنید. ابتدا ۱۰ دایره کوچک (مثلا با قطر ۲/۵ سانتی متر) برش بزنید. البته لازم نیست برش‌هایتان کاملا منظم باشند. سپس یک دایره کوچک از نمد که از تمام دایره‌های گل کوچکتر باشد، برش زده و دایره‌های برش زده از گل را روی آن قرار دهید و مرکزشان را با نخ هم رنگ کوک بزنید و گلبرگ‌های گل را محکم کنید و بعد لایه‌های گلبرگ را بالا آورده و پوش دهید. (تصاویر۷ و ۸).

گل های کوچک صندل

با این روش سه عدد گل درست کنید. این گل‌ها را باید روی نوار مربوط به پنجه پا بدوزید. پس از اینکه نوار آماده شد، آن را از شکاف پنجه صندل رد کرده و سر جای خود محکم کنید. می‌توانید با چسب مایع آن را کاملا سرجای خود ثابت نمایید (تصاویر ۹ و ۱۰).

چسباندن گل ها به صندل

برای اینکه نوارهای مربوط به پنجه و پاشنه، سر جای خود ثابت بمانند، می‌توانید لایه‌ای از جنس کرباس پلاستیکی به روی آن با چسب بچسبانید (تصویر ۱۱).

چسب و بند صندل

وقتی چسب کاملا خشک شد، سپس لایه دیگر وینیلی کفی صندل را زیر این لایه گذاشته و لبه‌ها را با گذاشتن نیم سانتی متر زاپاس به روی هم بدوزید (تصویر ۱۲).

رد کردن بند از صندل

اکنون دو طرف نوار مربوط به پاشنه را کمی تا زده و نواری که مخصوص دورادور مچ پاست را از درون آنها عبور دهید (تصاویر ۱۳ و ۱۴).

نوار دور مچ صندل

صندل گلدار دخترانه

صندل کودک دلبندتان آماده است.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.