آموزش ساخت کاردستی با مقوا و کارتن‌های دور ریختنی

سرگرمی بدون هزینه برای فرزندتان تهیه کنید

ساخت کاردستی با مقوا می‌تواند یک سرگرمی جذاب برای ایده پردازی و رشد خلاقیت کودکان باشد. در اینجا دو کاردستی مدل فوتبال دستی و دریا با جعبه‌های مقوایی یاد داده شده است که علاوه بر شکوفایی استعداد هنری به صرفه جویی و بازیافت مواد دور ریختنی نیز کمک می‌کند. برای درست کردن کاردستی با مقوا می‌توانید از انواع مقواهای دور ریختنی مثل کارتن و جعبه‌های مقوایی محصولات مختلف استفاده کنید. همان طور که می‌دانید اغلب کارتن‌های مقوایی از جنس ضخیم و محکمی درست می‌شوند. با استفاده از آنها می‌توانید با کمترین هزینه، کاردستی‌های زیبا با مقاومت بالا درست کنید.  در این آموزش یاد می‌گیرید چگونه با جعبه کفش‌های خود کاردستی‌های مهیج و زیبا درست کنید. در انتها نیز ‌نمونه‌های مختلفی از کاردستی با مقواهای دور ریختنی قرار داده شده است.

۱- روش درست کردن کاردستی فوتبال دستی با مقوا 

وسایل لازم: 

 • جعبه کفش
 • سیخ چوبی
 • خمیر گلسازی
 • نوار چسب
 • کاغذ سبز
 • قلم سفید
 • موکت بر
 • خط کش
 • توپ تنیس روی میز
 • ۱۰ عدد گیره چوبی لباس
 • چسب و تفنگ چسب حرارتی
 • دو عدد لاک

روش درست کردن کاردستی با مقوا مدل فوتبال دستی 

برای درست کردن این کاردستی با مقوا به یک جعبه کفش مستطیلی نیاز دارید. عرض جعبه کفش باید حدود هشت سانتی‌متر از طول سیخ چوبی کمتر باشد. با نوار چسب پهن دور تا دور جعبه کفش را بپوشانید تا استحکام پیدا کند.

کاردستی

حال یک کاغذ رنگی سبز را به اندازه کف جعبه ببرید و با استفاده از رنگ سفید روی آن خطوط زمین فوتبال را رسم کنید.

کاردستی

کاغذ سبز را کف جعبه بچسبانید. بعد در دو طرفه دیواره عرضی جعبه باید دو مستطیل هم اندازه بکشید و سپس با استفاده از خط کش و موکت بر، روی خط‌ها را بریده و دروازه فوتبال دستی را درست کنید.

کاردستی

گیره‌های چوبی لباس را برداشته و بالای هر پنج عدد آن‌ها را با یک لاک رنگ کنید. یعنی پنج گیره برای بازیکنان یک طرف زمین قرمز شود و بقیه گیره‌ها برای بازیکنان سمت دیگر آبی رنگ شود.

کاردستی

اکنون باید سیخ‌های چوبی را روی جعبه نصب کنید. برای این کار باید فاصله سوراخ‌هایی که روی جعبه درست می‌کنید از کف آن به اندازه‌ای باشد که با حرکت سیخ گیره‌ها کف جعبه گیر نکنند. همچنین فاصله سیخ‌های چوبی از هم نیز باید با توجه به ارتفاع گیره تعیین شود. در هر طرف زمین باید ۲ عدد سیخ چوبی قرار دهید. ابتدا محل دقیق سوراخ را روی جعبه مشخص کنید و سپس آن را ایجاد نمایید. سعی کنید سوراخ به اندازه قطر سیخ چوبی باشد و بیشتر نشود.

کاردستی

سیخ‌های چوبی را درون سوراخ‌های جعبه قرار دهید. سپس گیره‌های هر سمت زمین را روی سیخ‌های چوبی ببندید. گیره‌ها در هر طرف زمین باید به صورت یکی در میان روی سیخ‌ها قرار گیرند.

کاردستی

یک طرف هر سیخ چوبی باید حالت دسته بشود. برای این کار می‌توانید از خمیر گلسازی و یا گل مخصوص یا هر ایده دیگری که به ذهنتان می‌رسد استفاده کنید. سمت دیگر سیخ را با چسب نواری ضخیم یا چسب برق بپوشانید که سیخ از داخل جعبه بیرون نیاید.

کاردستی

در انتهای کار یک توپ تنیس داخل جعبه بیندازید. اکنون کاردستی با مقوا مدل فوتبال دستی آماده شده است و می‌توانید از آن لذت ببرید.

کاردستی

۲- کاردستی با مقوا مدل ماهی و دریا 

کاردستی

برای درست کردن این کاردستی با مقوا نیز به یک جعبه مقوایی نیاز دارید. انتخاب سایز و نوع جعبه به دلخواه خودتان است و می‌تواند هر شکلی داشته باشد. روی یک طرف دیواره جعبه موج دریا بکشید، سپس آن را با کاتر یا قیچی برش دهید. سمت روبروی همین دیوار را طوری ببرید که یک سانتی‌متر از هر طرف باقی بماند. سپس همه جعبه را با رنگ آبی رنگ کنید.

برای تزیین داخل جعبه می‌توانید از وسایل تزیینی مثل صدف و سنگ استفاده کنید. همچنین می‌توانید با مقوا و یا کاغذ‌های رنگی الگوی ماهی و سبزه یا حالت موج دریا را درست کنید و داخل آکواریوم زیبای خود بچسبانید. برای زیبایی بیشتر می‌توانید با مقوا یا کاغذ زرد یک دایره درست کنید و به عنوان خورشید پشت دیواره موج دار جعبه بچسبانید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.