آموزش طراحی لوگو ساده در فتوشاپ

چطور یک لوگو طراحی کنیم؟

در این مقاله نحوه طراحی لوگو توسط نرم افزار فتوشاپ را مرور خواهیم کرد. این آموزش تصویری فتوشاپ، نیازمند دانش ابتدایی شما به این نرم افزار است، بنابراین اگر کسب و کار ساده‌ای دارید و می‌خواهید در کم‌ترین زمان ممکن یک نماد تجاری برای خود طراحی کنید، این آموزش می‌تواند به شما کمک کند.

فتوشاپ قادر به انجام کارهایی فراتر از ویرایش تصاویر است. البته نمی‌توانیم قدرت آن را با نرم افزارهای مخصوص طراحی همچون Illustrator و یا InDesign مقایسه کنیم، اما باید روی این نرم افزار به عنوان یک محیط طراحی ساده حساب کنیم. امروز قصد داریم تا در یک آموزش تصویری طراحی لوگو ساده‌ای را در نرم افزار فتوشاپ با یکدیگر مرور کنیم.

لوگوهای مدرن دیگر از آن پیچیدگی‌های گذشته فاصله گرفته‌اند و به راحتی می‌توان آن‌ها را طراحی کرد. اگر شما هم یک کسب و کار کوچکی دارید و نمی‌خواهید مبلغ زیادی را جهت طراحی لوگو تجاریتان به یک طراح حرفه‌ای بپردازید، این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد. به عنوان مثال من قصد دارم برای کسب و کار عکاسی خودم یک لوگو ساده را توسط فتوشاپ طراحی کنم. تمامی مراحل طراحی لوگو من را می‌توانید در زیر مشاهده کنید.

با ایده‌ها طراحی یک لوگو ساده را شروع کنید

سخت‌ترین بخش طراحی لوگو را می‌توان دستیابی به ایده‌های خوب دانست. من مهارت‌های زیادی در عکاسی زمستانی دارم،  بنابراین می‌خواهیم لوگوی من به نوعی این قضیه را به کاربران القا کند. من ایده‌های مختلفی را بررسی کردم و برای رساندن منظورم از مثلث‌ها به عنوان نمادی از کوه‌ استفاده کردم که زمستان از آنجا آغاز می‌شود. در زیر شما می‌توانید طرح نهایی لوگویی که قصد داریم بر روی آن کار کنیم را مشاهده کنید.

طراحی لوگو فتوشاپ

وقتی که درباره لوگوتان ایده پردازی می‌کنید،  به آن چه قصد دارید با لوگو آن را به افراد مختلف نشان دهید فکر کنید. اول از هر چیزی ایده‌هایتان را قبل از آن که به فتوشاپ ببرید و طراحی را آغاز کنید، بر روی کاغذ پیاده کنید و تغییرات مختلفی را بر روی آن انجام دهید. به عنوان مثال به جای مربع از مثلث، به جای دو خط از سه خط و غیره استفاده کنید. من می‌خواهم فقط از سه مثلث در طراحی لوگو مورد نظر استفاده کنم. پس از آن که به طرح کاملی از لوگو خود رسیدید آن را در محیط فتوشاپ پیاده کنید.

قدم اول: تنظیمات برنامه را انجام دهید

یک سند جدید در فتوشاپ بسازید. من برای طراحی لوگو مدنظرم ابعاد ۱۰۰۰ در ۱۰۰۰ پیکسل را انتخاب کردم. این میزان فضا انعطاف کافی برای کار با اشکال مختلفی از طرحم را به من می‌دهد.

طراحی لوگو و مربع

پس از آن که سند را ایجاد کردید شما باید خطوط راهنما را به آن اضافه کنید تا در جای دادن المان‌های لوگو دقیق عمل و البته آسان‌تر عمل کنید (توجه داشته باشید که خطوط راهنما در نسخه نهایی لوگو ما مشاهده نخواهند شد و تنها نقش راهنما را ایفا می‌کنند). از منوی بالای نرم افزار فتوشاپ به مسیر View > New Guid رفته و در هر دو حالت افقی (Horizontal) و عمودی (Vertical) تنها یک خط با اندازه ۵۰% بسازید. البته در صورت نیاز می‌توانید خطوط بیشتری را ایجاد کنید.

قدم دوم: شکل اولیه را بسازید

برای طراحی لوگو مدنظرم، من از سه مثلث زاویه دار استفاده خواهم کرد. ساده‌ترین راه برای ساخت یک مثلث زاویه دار در فتوشاپ، ساخت یک مربع است.

طراحی لوگو و مربع مشکی

برای اینکار می‌توانید از Rectangle Tool استفاده کنید و با انتخاب مربع، آن را ترسیم کنید. برای آن که زوایا دقیق و یکسان باشند، پس از انتخاب این ابزار کلید Shift را نگه دارید و مربع خود را با ابعادی برابر ۲۰۰ پیکسل رسم کنید.

طراحی لوگو و مثلث

سپس با انتخاب Pen Tool از منو کناری، نشانگر ماوس را بر روی یکی از زوایای مربع ببرید تا علامت – در کنار آن‌ها ثبت شود. بر روی آن کلیک کنید. این باعث می‌شود که یکی از ضلع‌ها در واقع کم شده و شکل مثلث به وجود آید. سپس مثلث به وجود آمده را تنظیم کنید تا به سمت بالا صاف باشد.

طراحی لوگو و مثلث پایین

قدم سوم: اشکال را جا به جا کنید

شکل اولیه مثلثمان را ساخته ایم. حالا فشردن کلیدهای ctrl+ J دو عدد دیگر از این مثلث ها را ایجاد کنید و سپس آن ها را کنار یکدیگر بگذارید.

طراحی لوگو و دو مثلث

اندازه یکی از مثلث ها را بزرگتر کرده و لایه آن را به قبل از ۲ مثلث دیگر انتقال دهید. حالا می توانید از خطوط راهنمای سبز رنگ کمک بگیرید تا این مثلث ها را درست در وسط تصویر قرار دهید.

طراحی لوگو و سه مثلث

یک کپی دیگر از مثلث بگیرید که ۱۲۵% هم افقی و هم عمودی بزرگتر باشد و آن را در میان دو مثلث دیگر جا دهید طوری که پایه آنها هم تراز اما راس مثلث وسط بالاتر باشد.

طراحی لوگو و مثلث بزرگ

قدم چهارم: رنگ آمیزی اشکال

حال دیگر پایه اصلی لوگو ما تشکیل شده و به نوعی نماد کوه مشخص است. فقط کافیست به آن‌ها رنگ اضافه کنیم. برای آن که این ۳ مثلث از یکدیگر تفکیک شوند می‌توانید برای مثلث میانی رنگی متفاوت از دو مثلث کوچکتر انتخاب کنید.

طراحی لوگو و رنگ آمیزی مثلث

قدم پنجم: اضافه کردن متن

حالا بد نیست کسب و کارتان را همراه با نامتان در زیر این لوگو به ثبت برسانید. این که چه فونت و رنگی برای نوشته‌های این لوگو انتخاب می‌کنید کاملا به سلیقه خودتان بستگی دارد ولی من در طراحی لوگو خودم سعی می‌کنم از وسعت رنگ کمتری استفاده کنم تا شیک و خوب به نظر برسد. کار تمام است و لوگوی ما آماده استفاده در شبکه‌های اجتماعی، کارت‌های پستال، پوسترها و غیره خواهد بود.

طراحی لوگو و متن زیر عکس

قدم ششم: اعمال تغییرات مختلف

راز طراحی یک لوگو خوب، امتحان کردن انواع و اشکال مختلفی از آن است. شاید در نخستین نگاه لوگو مدنظرتان آن چیزی باشد که می‌خواهید، اما بد نیست کمی با المان‌های آن بازی کنید بلکه مدل دیگری به دست آید که بیشتر شما را جذب خودش می‌کند.

طراحی لوگو و تغییرات شکل مثلث ها

منبع makeuseof.com
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.