کدام لباس ها را تا و کدام را آویزان کنیم؟

به کمدتان نظم ببخشید

پایان هرفصل بهترین زمان برای مرتب کردن کمد لباس و حذف لباس‌های قدیمی است. حتما در مطالب مختلفی درباره چگونگی انجام این کار مطالب زیاد و گاهی ضد و نقیضی را خوانده‌اید که شما را سردرگم‌تر کرده است. قبل از این که تصمیم بگیرید لباسی را نگه دارید یا خیر ابتدا باید لباس‌های موجود خود را دسته‌بندی کنید این دسته‌ها شامل موارد زیر است:

لباس‌های اساسی:

  • مثل کت‌های زمستانی
  • ژاکت‌ها
  • مانتوی مشکی
  • تیشرت
  • شلوار جین و …
  • لباس‌های مد روز: لباس‌هایی که بر اساس مد روز خریده‌اید.
  • لباس‌های گران: لباس‌هایی که هزینه زیادی صرف خرید آن‌ها کرده‌اید مثل پالتوی چرم و …
  • لباس‌های احساسی: لباس‌هایی که از نظر احساسی و خاطرات برای شما ارزش دارند.

این دسته از لباس‌ها را آویزان کنید

لباس‌های ابریشمی، مخملی، کتان و ساتن.

اگر پیراهن و بلوزهای از جنس فوق داشتید بدون هیچ درنگی آن را به جا لباسی‌های مستحکم آویزان کنید.

شلوارها

برای جلوگیری از چروک شدن، شلوارها را از کمر (پل کمربند) و به کمک کلیپس‌هایی که بر روی جا رختی وجود دارد آویزان کنید.

لباس و مانتو

توجه داشته باشید که در هر شرایطی باید روپوش، مانتو و یا هر لباس بلند دیگری را به صورت قائم آویزان کنید مگر اینکه آن لباس خاص خیلی سنگین باشد.

جلیقه، کت و پالتو

این دسته از لباس‌ها به علت نوع دوخت، حتما باید بر روی جارختی مخصوص خود قرار داده شوند. همچنین مد نظر داشته باشید که کت‌های چرمی نیز همواره باید بر روی جارختی قرار گیرند و از تا کردن آن‌ها جدا خودداری کنید.

دامن

دامن‌های چرمی، پلیسه و … باید به کمک کلیپس از کمر آویزان شوند.

این دسته از البسه را تا کنید

پلیور

این دسته از لباس‌ها را به علت اینکه بعد از آویزان شدن کش آمده و تغییر شکل می‌دهند نباید هیچ گاه آویزان نمود. بهترین حالت این که آن‌ها را تا بزنیم.

تی شرت

تی شرت‌ها بعد از قرار گرفتن بر روی جارختی تغییر شکل داده و یا دچار خط‌هایی بر روی سر شانه می‌شوند بنابراین آن‌ها را نیز باید تا نمود.

شلوارهای ضخیم و کلفت

این دسته از لباس‌ها که معمولا در ماه‌های سرد سال مورد استفاده قرار می‌گیرند را باید تا نمود چرا که مانند بسیاری از لباس‌های زمستانی آویزان کردن آن‌ها باعث تغییر شکل لباس خواهد شد.

از ابزارهای بهتر برای مرتب کردن استفاده کنید مثل چوب لباسی‌‌های جدید و گیره و کاورهای نو. تا حد ممکن از تا کردن آنها خودداری کرده و آن‌ها را آویزان کنید. آن‌ها را از سبک به سنگین مرتب کنید، لباس‌های کوچک‌تر و سبک‌تر را در سمت چپ و لباس‌های سنگین را در سمت راست کمد بیاویزید. هنر تا کردن لباس را یاد بگیرید. شاید این مساله به نظر بی‌اهمیت بیاید ولی تا کردن درست لباس‌ها در مراقبت از آن‌ها اهمیت زیادی دارد.

جمع آوری و تنظیم: کاویاب