اثرات عمل جراحی لاغری

سبک زندگی شما پس از عمل لاغری تغییر می‌کند

قبل از اینکه عمل جراحی لاغری انجام دهید، باید بدانید پس از عمل چه چیزی در انتظار شماست. تغییراتی که به وجود می‌آید تنها منحصر به وزن شما نیست، این تغییرات شما را شگفت‌زده خواهند کرد.

عمل جراحی لاغری تمام جنبه‌های زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، از جمله عادات غذایی، تصور شما از خودتان و روابطتان.

کاهش وزن

از پزشک خود بپرسید بعد از عمل چقدر وزن کم خواهید کرد. میزان کاهش وزن در انواع عمل لاغری متفاوت است. در جراحی‌های مربوط به دستگاه گوارش مانند بایپس معده، کاهش وزن بیشتر و سریعتر از جراحی مانند روش کش یا بند گذاشتن است. بسیاری از افراد تا ماه‌ها پس از عمل جراحی دچار بالا و پایین در کاهش وزن خود می‌شوند. تا چند ماه وزن کم می‌شود، مدتی ثابت می‌ماند و دوباره کاهش می‌یابد. بسته به نوع عمل، کاهش وزن شما تا ۲ تا ۳ سال پس از عمل جراحی ادامه خواهد داشت.

غذا خوردن

عمل جراحی لاغری بر نحوه غذا خوردن شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. وعده غذایی که تا قبل از این ناچیز شمرده می‌شد، حال شما را کاملا سیر می‌کند. شما لازم است کمتر غذا بخورید، آهسته غذا بخورید و بیشتر بجوید. اکثرا پزشکان توصیه می‌کنند چندین وعده غذایی کوچک در روز داشته باشید و بیشتر غذاهای پروتئینی مصرف کنید. پزشکان توصیه می‌کنند همراه غذا آب ننوشید زیرا غذا را در شکم سریعا شستشو داده و احساس سیری می‌دهد (۵ دلیل علمی برای خوردن پروتئین بیشتر).

مواد غذایی

از آنجایی که غذای کمتری می‌خورید، باید تمرکز خود را بیشتر روی مواد مغذی بگذارید. برخی عمل‌های جراحی مانند بایپس معده جذب مواد مغذی را توسط بدن سختتر می‌کنند. از پزشک یا متخصص خود بپرسید بعد از عمل لاغری چه نوع غذاهایی باید بخورید و آیا لازم است مکمل مصرف کنید یا خیر.

کاهش وزن و عمل جراحی زیبایی

سلامتی

بعد از بایپس معده یا برخی از عمل جراحی لاغری، بهبود سلامتی سریعا خود را نشان می‌دهد. برای مثال ممکن است دیابت شما سریعا بهبود یابد یا همچنین مشکلات دیگری چون فشار خون بالا، آرتروز، آپنه خواب، کلسترول بالا و … .

بهبود سلامتی پس از عمل بندگذاری ممکن است تدریجی باشد. باید پس از عمل، به طور مرتب چکاپ انجام دهید بدین شکل پزشک بهتر می‌تواند شرایط سلامتی شما را پس از عمل ارزیابی کند.

فعالیت بیشتر

پایین نگه داشتن وزن نیازمند تلاش است و لازمه آن فعالیت بیشتر است. اگر فعالیت چندانی ندارید، کم کم شروع کنید و به تدریج چالش‌های بیشتری را در فعالیت خود وارد کنید. با پزشک خود در خصوص روش‌های ساده ورزش و فعالیت صحبت کنید. کمک گرفتن از یک مربی یا تراپیست می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد.

ظاهر

بسیاری از افراد با دیدن تغییرات ظاهری خود پس از کاهش وزن ناشی از عمل جراحی شگفت‌زده می‌شوند. البته این جنبه‌های منفی هم دارد زیرا وقتی لاغر می‌شوید پوست شما شل شده و می‌ریزد. برخی افراد ترجیح می‌دهند برای خلاص شدن از این پوست‌های اضافه عمل زیبایی انجام دهند.

تصور شما از خودتان

ممکن است عادت کردن به ظاهر جدید و تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی‌تان زمانبر باشد. ممکن است متوجه شوید تا قبل از عمل چقدر به غذا وابسته بودید، در حالی که پس از عمل جراحی این معنایی ندارد. سعی کنید با کسانی که عمل جراحی مشابه شما داشته‌اند، در ارتباط باشید و از آنها کمک بخواهید.

روابط

وقتی وزن زیادی از دست می‌دهید، بر روابط شما تاثیرگذار است. برای مثال اگر قبلا برای قرارهای خود با دوستان به زمانی برای صرف غذا و نوشیدنی فکر می‌کردید، حال دیگر موضوع غذا خوردن کمتر فکر شما را مشغول می‌کند.

منبع webmd.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.