از آشپزخانه کوچک خود استفاده حداکثری بکنید

از آشپزخانه کوچک خود لذت ببرید

خیلی از افراد رویای داشتن آشپزخانه‌ای بزرگ و حرفه‌ای در سر دارند اما در واقعیت آشپزخانه‌ای کوچک و جمع و جور دارند. لزوما آشپزخانه کوچک چیز بدی نیست، روش‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید آشپزخانه کوچک خود را مرتب و دنج و کامل نشان دهید.

وسایلی که کاربردی نیستند را کنار بگذارید

بسیاری از افراد ابزار و وسایلی را در آشپزخانه نگه می‌دارند که به ندرت از آنها استفاده می‌شود. اینگونه وسایل شامل مخلوط‌کن، ست ظروف چینی یا جام‌های تزیینی می‌شود. در آشپزخانه‌های کوچک باید تا حد امکان از قرار دادن وسایلی که کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرد، اجتناب شود. پس زمانی اختصاص دهید تا وسایل را مرتب کرده و وسایلی که زیاد مورد استفاده نیستند در جای دیگری غیر از آشپزخانه نگه دارید. این مکان‌ها می‌تواند شامل اتاق غذاخوری، کمدها یا انباری‌ها شود. مطمئن شوید که در دسترستان است تا هر گاه لازم داشتید بردارید و فضاهای داخل آشپزخانه را برای نگهداری وسایلی که مورد استفاده هر روزه است، خالی کنید.

با همین جابه جا کردن وسایل و مرتب کردن آشپزخانه، فضای آشپزخانه بزرگتر به نظر می‌رسد.

از فضای بالای کابینت استفاده کنید

بیشتر افراد به فضای باریک کف آشپزخانه توجه می‌کنند و توجهی به قفسه‌هایی که می‌توان روی دیوارها نصب کرد و از فضای آنها استفاده کرد ندارند. گرچه آشپزخانه کابینت و کشوهایی دارد اما با این حال شما می‌توانید از دیوارها هم استفاده کنید. اگر بین کابینت و سقف آشپزخانه فضای خالی هست، می‌توانید بسیاری وسایل را بالای کابینت قرار دهید. می‌توانید داخل کابینت‌ها و پشت درب آنها از قفسه بندی‌های پلاستیکی و نگهدارنده ظروف استفاده کنید تا چاقوها، رنده‌ها، ادویه و صافی‌ها را در آن نگه دارید و از جمع شدن آن بر روی پیشخوان جلوگیری کنید.

قفسه های آشپزخانه کوچک
با قرار دادن قفسه به جای کابینت می‌توانید استفاده بیشتری از فضا ببرید.

به جای کشو و کابینت از قفسه استفاده کنید

در آشپزخانه‌های کوچک باید سعی شود در عین حفظ راحتی، فضا بزرگتر از آنچه هست به نظر برسد. به همین منظور سعی کنید از کابینت‌های پایینی استفاده کنید و به جای کابینت‌های بالا، قفسه استفاده کنید. این دو مزیت دارد: باز بودن فضا، آشپزخانه را بزرگتر نشان می‌دهد و چیدن وسایل روی قفسه‌ها سبب می‌شود راحتتر به آنها دسترسی داشته باشید. کابینت‌ها فضای زیادی را اشغال می‌کنند. با قرار دادن قفسه به جای کابینت می‌توانید استفاده بیشتری از فضا ببرید.

جزیره متحرک

آشپزخانه‌های کوچک معمولا پیشخوان کوچکی نیز دارند بنابراین می‌توانید از جزیره‌ای متحرک در آشپزخانه استفاده کنید. جزیره‌هایی که چرخ دارند و می‌توانید هر زمان که نیاز داشتید استفاده کنید سپس آن را به گوشه‌ای بگذارید و یا در کمد یا اتاق کناری نگه دارید. برخی از این جزیره‌ها، قفسه‌ها و کشوهایی نیز برای نگهداری وسایل دارند. شما می‌توانید مدلی که بیشتر برایتان کاربرد دارد را طراحی کنید و برخی چیزها مانند وردنه، آرد، شکر و … را داخل آن قرار دهید. وقتی می‌خواهید کیک و شیرینی بپزید جزیره متحرک را جلوی خود قرار می‌دهید و ابزار و وسایل شیرینی‌پزی را از داخل آن بیرون آورده و کار شیرینی‌پزی را انجام می‌دهید.

نور و رنگ‌های سرد به کار ببرید

برای آنکه آشپزخانه بزرگتر به چشم آید سعی کنید هم از رنگ‌های سرد و هم نور زیاد در آشپزخانه استفاده کنید. بنابراین رنگ‌های سفید و آبی روشن برای آشپزخانه بهتر از قرمز تیره هستند و آشپزخانه را بزرگتر نشان می‌دهند (راهنمای انتخاب رنگ مناسب برای آشپزخانه).

از سوی دیگر نور نیز کمک می‌کند همه چیز بزرگتر به نظر برسد. از پرده‌های نازک استفاده کنید تا جلوی نور را نگیرد. همچنین می‌توانید از سرامیک‌های شیشه‌ای یا آینه در آشپزخانه استفاده کنید تا نور را منعکس کنند.

قفسه‌ها و طبقه بندی‌های آماده برای آشپزخانه بسیار کاربردی‌اند و در هر شکل و اندازه‌ای در دسترس هستند. بنابراین می‌توانید بشقاب‌ها، فویل‌های آلومینیومی و پلاستیکی و قوطی‌های کنسرو را در این قفسه‌ها نگه دارید. بدین صورت آشپزخانه مرتب خواهد بود و از فضا بیشترین استفاده می‌شود.

داشتن آشپزخانه کوچک چیز وحشتناکی نیست فقط باید سعی کنید استفاده حداکثری از فضا بکنید، از آنچه دارید بهینه استفاده کنید و چیزهایی که لازم ندارید را کنار بگذارید.

منبع decoholic.org
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.