روش‌های استفاده از کاغذ آلومینیومی در آشپزخانه

کاغذ آلومینیومی یک وسیله پرکاربرد در آشپزخانه

کاغذ آلومینیومی (فویل) موارد استفاده بیشماری دارند. این کاغذ به دلیل اینکه نازک است، به راحتی خم و لوله می‌شود و در عین حال نمی‌شکند. آن در برابر نور، اکسیژن، رطوبت و باکتری‌ها، مانع بسیار خوبی محسوب می‌شود. به همین دلیل از این نوع آلومینیوم در صنایع غذایی و دارویی در حد وسیعی استفاده می‌شود. در این مقاله به روش‌های متنوع استفاده از کاغذهای آلومینیومی در آشپزخانه و مکان‌های دیگر اشاره شده است.

۱- استفاده در کابینت و کشوهای آشپزخانه

کاغذهای آلومینیومی را می‌توان با یک دستمال یا اسفنج ساده، به راحتی تمیز کرد. بنابراین بهترین پوشش برای کابینت‌ها و کشوهای آشپزخانه محسوب می‌شوند. در ضمن به علت اینکه نور را منعکس می‌کنند، درون کابینت و کشوها را راحت‌تر می‌توانیم ببینیم.

۲- برق انداختن ظروف نقره‌ای

اگر رنگ ظروف نقره‌ای‌تان تیره شد، با استفاده از کاغذ آلومینیومی می‌توانید آن را برق بیندازید. فقط کافی است ته یک کاسه شیشه‌ای را کاغذ آلومینیومی قرار دهید. قسمت براق کاغذ باید رو به بالا باشد. سپس دو قاشق چایخوری نمک و جوش شیرین و کمی آب داغ به روی آنها بریزید. اجازه دهید ظروف نقره‌ای به مدت ۵ دقیقه یا بیشتر در این حالت باقی بمانند. پس از آن می‌بینید که ظروف نقره‌ای‌تان دوباره براق شده‌اند. البته اگر می‌خواهید ظروف نقره‌ای‌تان تیره نشوند و همانطور براق باقی بمانند، آنها را درون کاغذ آلومینیومی نگهدارید.

زمانی که کاغذ را به دور ظروف می‌کشید، مراقب باشید که هوا کاملا خارج شود. سپس دو طرف کاغذ را بپیچید. بدین ترتیب ظروف، تیره نشده و براق می‌مانند.

۳- نرم کردن شکر قهوه‌ای

کاغذ آلومینیومی و شکر قهوه ای

اگر شکر قهوه‌ای‌تان سفت شده و به شدت به هم چسبیده است، دست از آن نکشید. آن را درون کاغذ آلومینیومی قرار داده و به مدت پنج دقیقه در دمای ۱۵۰ دقیقه قرار دهید و سپس شکر قهوه‌ای سفت، آماده استفاده می‌شود.

۴- قیف خامه زن

اگر هنگام درست کردن کیک و شیرینی، قیف خامه زن در دسترس نداشتید، نگران نباشید. خیلی راحت و بدون دردسر می‌توانید با استفاده از کاغذ آلومینیومی قیف خامه زن آماده کنید. یک تکه کاغذ آلومینیومی برش زده و آن را به شکل قیف لوله کنید. سپس قسمت بالای قیف را به اندازه دلخواه باز کنید تا شکل قیف خامه زن را به خود بگیرد.

۵- حفظ طول عمر سیم‌های ظرفشویی استیل

برای شستن تکه‌های چسبیده به ظروف، سیم‌های ظرفشویی استیل کاربرد بسیاری دارند. برای افزایش طول عمر این سیم‌ها می‌توانید پس از هر بار استفاده، آن را درون کاغذ آلومینیومی گذاشته و در فریزر نگهدارید. بدین ترتیب دچار زنگ زدگی نشده و مدت زمان طولانی تر باقی می‌مانند.

۶- شستن ظروف

اگر سیم ظرفشویی استیل در دسترس ندارید، نگران نباشید. کاغذ آلومینیوم کار آن را برایتان انجام می‌دهد. کمی از کاغذ آلومینیومی را برداشته و مچاله کنید، سپس ظروف کثیف‌تان را بشویید.

۷- تمیز نگهداشتن فر

کاغذ آلومینیومی و فر

تمیز نگهداشتن فر، بسیار پرزحمت است. اما با استفاده از کاغذ آلومینیومی می‌توانید به راحتی فر را تمیز نگهدارید. هنگام قرار دادن غذا در فر، کاغذ آلومینیوم را به روی ظرف کشیده و با این کار از کثیف شدن فر بر اثر ترشح آب موجود در غذا به اطراف فر جلوگیری کنید.

۸- تیز کردن قیچی

قیچی‌ها پس از مدتی استفاده کند می‌شوند. کاغذ آلومینیوم را ۶ تا ۷ تا، بزنید و سپس با قیچی لبه‌های کاغذ را چندین برش بزنید. بدین ترتیب قیچی‌تان کاملا تیز می‌شود.

۹- تمیز کردن گریل‌های فر

با استفاده از تکه‌ای کاغذ آلومینیومی می‌توانید به راحتی گریل و تکه‌های به جامانده از غذای کباب شده را تمیز کنید.

۱۰- مراقبت از پای سیب

لبه‌های پای سیب را هنگام پختن با کاغذ آلومین