اشتباهات دکوراسیون و راه‌حل آنها

اتاق نشیمن را موزون و زیبا دکور کنید

نمی‌دانید چرا خانه شما ظاهر چندان خوبی ندارد؟ ممکن است یکی از ۱۰ اشتباه زیر را مرتکب شده باشید. اگر قالیچه‌ای که زیر کاناپه قرار داده‌اید بسیار کوچک است، توازن اتاق نشیمن را به هم می‌زند. یا ممکن است چسباندن وسایل خانه به دیوار به منظور باز شدن فضا، ظاهر چندان خوبی به اتاق ندهد. پس اگر در دکوراسیون مرتکب این اشتباهات شدیم، چه باید بکنیم؟ ما برای این اشتباهات راه‌حل‌های خوبی به شما پیشنهاد می‌دهیم. اگر اشتباه شما استفاده از چراغ‌های با نور زیاد است، راه‌حل آن در استفاده از لامپ‌هایی است که نور کمتری دارند. آیا پرده اتاق بسیار کوتاه است؟ با یک ترفند کوچک می‌توانید سقف را اندکی بلندتر نشان دهید. با این ترفندها و راه‌حل‌های ساده می‌توانید به سرعت و به راحتی اشتباهات دکوراسیون خانه را برطرف کنید.

استفاده از قالیچه‌های کوچک

اشتباهات دکوراسیون و کاناپه

انداختن قالیچه کوچک و در ابعاد نامناسب فضا را کوچک و نامتوازن نشان می‌دهد.

راه‌حل:

قالیچه باید از لبه‌های بزرگترین مبلمان شما بیرون بزند. اگر کاناپه ۲ متری دارید، قالیچه‌ای به طول حداقل ۲.۵ متر انتخاب کنید که از هر سمت کاناپه کمی از قالیچه بیرون باشد. برای اتاق خواب قالیچه‌ای انتخاب کنید که حداقل نیم سانتی‌متر عریض‌تر از تخت خواب باشد. برای اتاق غذاخوری قالیچه‌ای انتخاب کنید که حداقل یک متر از هر طرف میز بیرون بزند. بدین صورت از لیز خوردن و افتادن صندلی جلوگیری می‌شود.

ایجاد مانع در تابش نور طبیعی

اشتباهات دکوراسیون و پنجره

پرده‌های ضخیم شاید به نظر زیبا برسند، اما اگر مانع از ورود نور به اتاق شوند، اتاق را تاریک و کوچک نشان می‌دهند.

راه‌حل:

از آویختن پرده‌هایی با پارچه ضخیم و تیره خودداری کنید. به منظور بیشتر شدن نور، در مقابل پنجره کوچکی که در اتاق قرار گرفته، اثاث و مبلمان پایه بلند قرار ندهید.

گالری دیواری نامناسب

اشتباهات دکوراسیون و گالری دیواری

اینکه برای تماشای آثار هنری روی دیوارها بخواهید گردن را بلند کرده و بچرخانید چندان جالب نیست. قطعات هنری روی دیوارها باید طوری چیدمان شده باشند که در مسیر و زاویه دید باشند و فرد برای تماشای آنها به زحمت نیفتد (چطور یک گالری دیواری زیبا در خانه داشته باشیم؟).

راه‌حل:

از لحاظ بصری اتاق را به ۴ قسمت افقی تقسیم کنید و تابلوهای هنری را در قسمت دوم از بالا آویزان کنید. برای آنکه مطمئن شوید چیدمان تابلوها درست است، چارچوب قاب آنها را روی کاغذی رسم کنید، دورتادور آنها را برش دهید و با چسب روی دیوار بزنید، سپس هر تابلو را بر روی کاغذ مخصوص خودش نصب کنید.

پوشاندن دیوارها با اثاث و مبلمان

اشتباهات دکوراسیون و مبل و پرده

وقتی فضا باریک و کم است، ناخودآگاه تمایل دارید همه اثاث و مبلمان را به دیوار بچسبانید. اما قرار دادن همه وسایل در حاشیه اتاق موجب می‌شود فضا کوچکتر از آنچه هست دیده شود. اندکی فاصله میان دیوار و مبلمان، فضا را بزرگتر نشان می‌دهد (توصیه هایی برای خرید اثاث خانه را مطالعه کنید).

راه‌حل:

میلمان و قالیچه‌ای که زیر آن قرار گرفته را با فاصله‌ای حداقل نیم سانتی‌متری از دیوار قرار دهید تا فضا بازتر به نظر برسد و احساس شلوغی و به هم ریختگی منتقل نکند.

دیوارهای سفید در همه اتاق‌ها

اشتباهات دکوراسیون و دیوار سفید

تصور غلط این است که سفید کردن رنگ دیوار همه اتاق‌ها خانه را زیباتر و بزرگتر نشان می‌دهد. اما این موضوع گاهی اوقات درست است. اگر اتاق نور طبیعی کمی داشته باشد، دیوار سفید اتاق مسطح و خسته‌کننده به نظر می‌رسد.

راه‌حل:

اندکی تغییر در رنگ سفید دیوار ایجاد کنید و از سفیدی زیاد آن بکاهید.

استفاده از لامپ‌هایی با نور زیاد

اشتباهات دکوراسیون و نور

لامپ‌های ولتاژ بالا به جای آنکه فضایی گرم و راحت ایجاد کنند، فضا را سرد و خشن می‌کنند (اشتباهات رایج در روشنایی اتاق را مطالعه کنید).

راه‌حل:

سعی کنید از لامپ‌های ۶۰ تا ۷۵ وات استفاده کنید که شدت آنها هم زیاد نیست. در فضاهای شخصی مانند اتاق خواب و حمام، لامپ‌های ۴۰ تا ۶۰ وات بسیار مناسب هستند. این لامپ‌ها نور ملایمی ایجاد می‌کنند که در عین حال برای مطالعه هم مناسبند. می‌توانید از لامپ‌های آویز تکی استفاده کنید. اینگونه لامپ‌ها ممکن است کارایی خوبی داشته باشند، اما زیبایی چندانی ندارند. برای آنکه نور اتاق خسته‌کننده و نازیبا نباشد، بهتر است از ترکیبی از نورهای رومیزی، سقفی یا دیواری استفاده کنید.

یک راهنما: در اتاق نشیمن که داری کاناپه با اندازه استاندارد است، حداقل دو لامپ رومیزی استفاده کنید. اگر بیش از یک فضای نشیمن در اتاق دارید، در کنار هر کاناپه یا صندلی جفت، یک لامپ پایه‌دار زمینی قرار دهید. در اتاق غذاخوری، یک جفت لامپ رومیزی روی میز کناری قرار دهید یا کنار کنسول یک لامپ پایه‌دار زمینی بگذارید.

دکور کردن دیوار بزرگ با یک تابلو دیواری کوچک

اشتباهات دکوراسیون و تابلو در دیوار بزرگ

قرار دادن تابلوی دیواری کوچک روی دیوار، ظاهر ناخوشایندی به فضا می‌دهد (چگونه یک دیوار بزرگ را تزیین کنیم؟).

راه‌حل:

یک قانون ساده نصب یک تابلو بالای کاناپه یا تخت خواب است. تابلو باید حداقل دو سوم از فضای دیوار بالای این اثاث را پر کند تا ظاهر متوازنی داشته باشد. اگر تابلو کوچکتر از این اندازه باشد، چشم شما ناخودآگاه درک خواهد کرد که چیزی ناهنجار است. این لزوما به این معنا نیست که شما همیشه نیاز به تابلوهایی با اندازه بزرگ دارید. اگر چند تابلو دیواری یک اندازه دارید، فاصله یکسانی بین هر یک رعایت کنید. اگر اندازه‌هایشان متفاوت است، می‌توانید به صورت درهم و مخلوط روی دیوار نصب کنید.

استفاده زیاد از کوسن

اشتباهات دکوراسیون و کوسن

اغلب می‌پندارند قرار دادن یک دسته کوسن روی کاناپه، احساس راحتی بیشتری ایجاد می‌کند. اما تعداد زیاد کوسن برعکس فضا را شلوغ می‌کند.

راه‌حل:

سعی کنید از کوسن‌های ساده استفاده کنید. قرار دادن یک جفت کوسن در هر یک از طرفین کاناپه کافی است تا ظاهری شیک و خیره‌کننده ببخشد. بهتر است در هر طرف کاناپه یک کوسن بزرگ و یک کوسن کوچک قرار دهید، اما در عین حال نیز می‌توانید از کوسن‌هایی با اندازه یکسان استفاده کنید.

جایگذاری نامناسب صندلی و مبل‌ها در اتاق

اشتباهات دکوراسیون و اتاق پذیرایی

اکثرا افراد تمایل دارند کاناپه را روبروی پنجره یا شومینه قرار دهند، اما گاهی این کار موجب می‌شود وقتی شخصی وارد اتاق می‌شود، فضای پشت کاناپه قابل رویت شود. در معرض دید بودن پشت کاناپه ظاهر چندان مطلوبی ندارد.

راه‌حل:

مقابل دیوار بزرگ، کاناپه قرار دهید. در معرض دید بودن فضای پشت صندلی کمتر از مبل و کاناپه ناخوشایند است. می‌توانید فضای پشت کاناپه را با قرار دادن میز یا کنسول یا دسته‌ای کتاب و اشیای دکوری پر کنید.

آویختن پرده‌های بسیار کوتاه

اشتباهات دکوراسیون و پرده

معمولا پرده را کمی بالاتر از چارچوب پنجره یا بین پنجره و سقف می‌آویزند. اما این کار ممکن است موجب کوتاه شدن پرده شود.

راه‌حل:

تا آنجا که ممکن است پرده را نزدیک سقف بیاویزید. این کار سبب می‌شود پنجره بزرگتر به نظر برسد. سعی کنید از پرده‌هایی که عرضشان دو برابر عرض پنجره است، استفاده کنید. این کار باعث می‌شود وقتی پرده را کنار می‌زنید و تزیین می‌کنید، ظاهر زیبایی به پنجره بدهد.

منبع realsimple.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.