اصول تمیز کردن کولرگازی

با نظافت صحیح عمر لوازم منزل‌تان را افزایش دهید

کولرگازی با شروع گرما و فرارسیدن روز‌های تابستان فعالیت خودش را آغاز می‌کند. می‌دانید که از این کالای با ارزش روز‌های گرم باید به خوبی مراقبت کنید. در این مطلب روش تمیز کردن تهویه خورشیدی و تهویه درون اتاق کولرگازی را مرحله به مرحله یاد بگیرید. اغلب کولر‌های گازی شامل دو بخش اصلی هستند. تهویه داخلی و واحد تبخیر که درون اتاق نصب می‌شود و بخش کمپرسور و کندانسور که در بیرون و فضای باز روی زمین یا روی دیوار متصل می‌گردد.

ما قصد داریم در این آموزش روش تمیز کردن هر دو بخش کولرگازی را مرحله به مرحله به شما آموزش دهیم. توجه داشته باشید تمیز کردن به موقع و مرتب کولرگازی‌ها علاوه بر اینکه در بهبود عملکرد خنک سازی موثر است، عمر این دستگاه را افزایش می‌دهد و شما را از پرداخت هزینه گزاف برای تعمیر کولرگازی خلاص می‌کند.

تمیز کردن کولرگازی؛ قسمت تهویه خورشیدی

۱- ابتدا با کلید روی دستگاه، آن را خاموش نمایید. سپس سیم اتصال آن را از پریز برق بیرون بکشید.

کولرگازی

۲- با یک دستگاه کمپرسور هوای کوچک یا دستگاه دمنده پرقدرت، داخل تهویه خورشیدی را خوب تمیز کنید. هوا را به سمت پره‌های تهویه هدایت کنید. اگر دمنده دارای برس نرم می‌باشد، همراه با دمیدن هوا درون پره‌ها، با برس روی پره‌ها را تمیز کنید. ممکن است علف‌های هرز یا برگ‌های خشک شده وارد پره‌ها شده باشند و باید تمیز شوند.

  • توجه: مراقب باشید به پره‌های تهویه خورشیدی فشار وارد نکنید. این پره‌ها به راحتی خم شده یا می‌شکنند.

کولرگازی

۳- بعد از اینکه پره‌های فن تهویه هوا را تمیز کردید، پنجره مشبک پره‌ها را از بالا یا کنار قسمت تهویه خورشیدی باز کنید. سپس فن تهویه هوا را با دستمال مرطوب خوب تمیز کنید. جای فن تهویه هوا در کولر‌های گازی مختلف، فرق می‌کند. برخی روی قسمت تهویه قرار گرفته‌اند و برخی در کنار آن تعبیه شده‌اند. به جای نصب توجه کنید و دریچه فن تهویه را با دقت جدا نمایید. به دریچه فن تهویه سیم‌های برق متصل هستند، موقع جدا کردن به اتصالات سیمی توجه داشته باشید و به دقت آن‌ها را جدا کنید.

۴- حالا باید پره‌های فن تهویه هوا را روغن کاری کنید. از روغن مخصوص موتور‌های الکتریکی تنها ۵ قطره روی قسمت مرکزی فن تهویه بریزید.

کولرگازی

۵- داخل دستگاه تهویه خورشیدی را نیز با دمنده هوا خوب تمیز کنید و تا جایی که امکان دارد آن را از آشغال، برگ و علف‌های هرز پاک کنید. با یک دستمال مرطوب مناسب بدنه دستگاه را به خوبی تمیز کنید.

کولرگازی

۶- دریچه تهویه هوا را سر جای خود قرار دهید. قبل از اینکه به سراغ قسمت داخلی بروید، اتصالات لوله تخلیه آب را بررسی کنید. لوله تخلیه آب کولر گازی نباید هیچگونه بریدگی یا آسیبی داشته باشد. دقت کنید که باید یکی از لوله‌ها گرم و دیگری سرد باشد. در صورتی که این دمای گرم و سرد را احساس نکردید، کولر گازی شما دچار ایراد شده و باید با یک تعمیر کار حرفه‌ای تماس بگیرید. یا می‌توانید از یک دستگاه تنظیم دما برای کولر گازی استفاده کنید.

کولرگازی

تمیز کردن کولر گازی؛ قسمت تهویه داخل اتاق

۱- ابتدا کولر گازی را خاموش کنید، سپس سیم آن را از پریز برق بیرون بکشید.

کولرگازی

۲- بدنه دستگاه را با استفاده از دمنده هوا تمیز کنید. در کولر را به آرامی باز کنید و پره‌های آن را بیرون بیاورید. سپس با فشار هوای دمنده گرد و غبار و آلودگی‌های درون آن را تمیز کنید.

کولرگازی

۳- لوله‌های تخلیه آب کولر گازی را بررسی کنید. خروجی لوله آب را با یک برس یا مسواک کوچک پاک کرده و تمیز کنید. به لوله دقت کنید نباید سوارخ یا آسیبی روی آن وجود داشته باشد.

کولرگازی

۴- فیلتر تهویه را بردارید و آن را با آب گرم خوب شستشو دهید. اگر فیلتر کولر گازی کهنه و قدیمی شده است می‌توانید از فروشگاه مخصوص یک فیلتر جدید بخرید.

  • توجه: قبل از اینکه فیلتر را در کولر گازی قرار دهید، مطمئن شوید که کامل خشک شده است.

کولرگازی

۵- دریچه‌ها و فیلتر کولر گازی را سر جای خود قرار دهید. بار دیگر کل تهویه را با دمنده فشار هوا، از گرد و غبار پاک کنید. بدنه دستگاه را به یک دستمال میکروفیبر خوب تمیز کنید.

کولرگازی

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.