با رعایت چند اصل ساده دکوراسیون خانه را زیباتر کنید

با رعایت چند نکته کوچک می توانید دکوراسیون فوق العاده ای داشته باشید

دکور کردن خانه یکی از کارهایی است که به نظر آسان می آید اما در واقع بسیار دشوار است. هر کس درباره دکوراسیون خانه نظری دارد و همه با هم متفاوت است در نهایت نیز چند اثر هنری مانند گلدان و نقاشی را بدون فکر کردن به اینکه به اتاق می خورد یا خیر، در دکوراسیون استفاده می کنند. گاهی در دکوراسیون خانه تضاد بزرگی بین زیبایی و کارآمدی ایجاد می شود.

راهنمایی ها و توصیه های زیاد و ارزشمندی درباره اینکه چگونه خانه را دکور کنیم وجود دارد اما دکور کردن خانه فقط قرمز کردن رنگ در و یا استفاده از آینه نیست. بایستی یک نگاه کلی و جامع به خانه انداخت و فکر کرد چه دکوراسیونی برای خانه مناسب تر است. اینکار زمانی امکان پذیر می شود که بدانید دقیقا از خانه چه می خواهید سپس بر روی جزئیات هر اتاق تمرکز می کنید.

اهمیت فضاهای خنثی را دریابید

یک نویسنده خوب کتاب خود را با حرف های کلیشه ای و پیش پا افتاده پر نمی کند، یک طراح دکور خوب نیز خانه اش را با آت و آشغال پر نمی کند. مهمترین چیز در دکور خانه، فضاهای خنثی هستند یا دیوارها و فضاهای خالی در خانه که هیچ اسباب و وسایلی ندارند. کنتراستی که می تواند بین این فضاهای خنثی و دیگر بخش های خانه ایجاد شود و توانایی این فضاهای خنثی در ایجاد محیطی آرام و خلوت، به آنها ارزش هنری می بخشد. پس بیشتر به فضاهای خنثی بپردازید. چون نمی توانید چیز خوبی برای قرار دادن در این فضاها پیدا کنید، نباید بگذارید این فضاها خالی بماند. در واقع شما باید عمدا فضاهای خنثی را خالی بگذارید چرا که قرار دادن وسیله ای در این فضاها موجب آشفتگی و درهم ریختگی بیشتر خانه می شود. فضاهای خنثی اشکال متفاوتی دارند می تواند دیواری خالی یا میزی باشد که چیزی روی آن قرار نگرفته. به طور کلی هدف، ایجاد فضایی است که به شما آرامش دهد. اگر فکر می کنید دیدن یک دیوار خالی خسته کننده است، فکر کنید چه چیزی می توانید به آن بیفزایید. اما فکر نکنید مجبورید حتما چیزی اضافه کنید که خانه را هنری تر کند.

یک نقطه کانونی پیدا کنید

هر گاه قدم به اتاقی می گذارید ، اشیاء خاصی هستند که اول از همه نظر را به خود جلب می کنند. این می تواند یک گلدان پر از گل روی میز باشد، یا یک پنجره و یا حتی یک دیوار سفید که فضای خنثی ایجاد کرده است. این همان نقطه کانونی است که هر اتاقی باید بر اساس آن دکور شود. نقطه کانونی را به مثابه خورشید ببینید که دیگر اجزای اتاق باید حول آن قرار بگیرند. در واقع نقطه کانونی تعیین کننده مکان قرار گرفتن دیگر وسایل است. وسایل بر اساس نقطه کانونی طوری چیده می شوند که نظر بیننده را هنگام وارد شدن به اتاق جلب کنند. شما با ایجاد و تمرکز بر روی نقطه کانونی، نظر بیننده را به یک قسمت معطوف می کنید و سپس نگاه او به سمت دیگر قسمت ها می رود تا ببیند بقیه قسمت های اتاق چگونه نقطه کانونی را تکمیل می کنند.

روشنایی

ممکن است در چیدمان وسایل، سلیقه بسیاری به خرج دهید اما اگر چیدمان شما با روشنایی هماهنگ نباشد ارزشی ندارد. سه مدل روشنایی در خانه وجود دارد: نور متمرکز، نور معمولی و نور محیط کار. تشخیص اینکه کدامیک از انواع نورها برای دکوراسیون خانه مناسب هستند، اهمیت دارد. نور محیط کار گزینه ای است که معمولا اول از همه به ذهن می رسد. این نوری است که برای انجام کارها به آن نیاز داریم. این نور می تواند چراغ مطالعه بر روی میز مطالعه باشد یا چراغ آویز در حمام که اجازه می دهد خود را بهتر در آینه ببینید. نور متمرکز نیز برای روشنایی اشیا مانند یک تابلو به کار می رود. بایستی ترکیبی از منابع نور مختلف با شدت و ضعف متفاوت به کار بگیرید. مثلا برای سالن غذاخوری از نور کم استفاده کنید تا فضای رمانتیکی ایجاد کند. برای اتاق نشیمن نور نسبتا شدیدتری به کار ببرید تا آثار هنری استفاده شده در دکوراسیون بهتر دیده شوند و بتوانید راحت تر مطالعه کنید.

در مورد رنگ ها محتاط باشید

هر کس که تا به حال تجربه بدی در خصوص نقاشی دیوار داشته می داند که رنگ چقدر در دکوراسیون خانه مهم است و ما همیشه اول به این فکر می کنیم که اتاق باید چه رنگی باشد. این اشتباه است. بایستی رنگی را انتخاب کنید که با مبلمان شما هماهنگی دارد نه برعکس. اگر خیلی جسور هستید می توانید به جای دیوار مبلمان را رنگ کنید. اگر فضای خنثی را رعایت کنید، چشم افراد به جای دیوار به مبلمان دوخته می شود.

با توجه به تمام توصیه های گفته شده در بالا، از تجربه کردن نهراسید. خانه شما نشان دهنده شخصیت شماست.

منبع lifehack.org
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.