اطلاعاتی درباره تاریخچه رشته ورزشی والیبال

تیم ملی والیبال تیمی نوظهور و با قدرت

گسترش والیبال در جهان

با توجه به این اهداف و تحت توجهات مسئولان انجمن جوانان مسیحی آمریکا والیبال به سرعت در تمام ایالات آمریکا متداول گردید. کانادا اولین کشور خارجی بود که در سال ۱۹۰۰ میلادی والیبال را پذیرفت. الوود.اس.بران با افزایش تعداد بازیکنان به ۱۶ نفر این بازی را به فیلیپین برد تا تعداد بیشتری بتوانند در بازی شرکت کنند. در سال ۱۹۰۸ هینزو اوموری که تحصیل خود را در اسپرینگ فیلد به پایان رسانده بود و فرانک اچ براون مدیر تربیت بدنی (YMCA) در توکیو این ورزش را به ژاپن برد. جی.کراکر آن را در چین رواج داد و جی.اچ.گری والیبال را به برمه و هند برد. در سال ۱۹۱۳ والیبال در برنامه بازی‌های آسیایی خاور دور گنجانده شد و بر طبق قوانین تدوین شده توسط آقای براون اولین دوره آن در مانیل برگزار شد و تیم فیلیپین قهرمان گردید.

پیدایش فدراسیون بین المللی والیبال (F.I.V.B )

به طور کلّی تغییرات و پیشرفت والیبال را می‌توان به سه دوره تقسیم نمود، دوره اوّل ازسال آغاز تا سال ۱۹۱۸، دوره دوّم ازسال ۱۹۱۹ تا سال ۱۹۴۶ و دوره سوّم از سال ۱۹۴۷ به بعد که تغییرات و پیشرفت اساسی والیبال در دوره سوم صورت پذیرفته است. در سال ۱۹۴۵ هارولد.تی.فراید مود از کشور آمریکا به عضویت انجمن (YMCA) درآمد وی به سرعت کوشش کرد تا به نوعی روابط بین‌المللی در والیبال برقرار کند. به همین علت سفرهای زیادی انجام داد و نوشته‌های زیادی را منتشر و توزیع نمود. در ۲۷ آگوست ۱۹۴۶ در شهر پراگ تیم چکسلواکی سابق با تیم فرانسه در حضور ۵۰۰۰ تماشاچی مسابقه‌ای دادند که در آن مسابقه چک‌ها برنده شدند. در شب مسابقه رهبران تیم‌های چکسلواکی، فرانسه و لهستان در قهوه‌خانه سمیکو جلسه‌ای تشکیل دادند.

کشورهای بلژیک، رومانی، یوگسلاوی هم کتبا نظر خود را بیان داشتند و بدین ترتیب “FIVB” پایه گذاری گردید و سرانجام در تاریخ ۲۰ آوریل ۱۹۴۷ کنگره‌ای با شرکت نمایندگان چهارده کشور از سراسر جهان در پاریس برگزار و موافقت شد فدراسیون بین المللی والیبال (F.I.V.B ) تأسیس گردد که این فدراسیون در پاریس تشکیل شد و آقای پل لیبود از کشور فرانسه به عنوان اولین رئیس فدراسیون بین المللی والیبال انتخاب شد. به زودی کشورهای زیادی درخواست عضویت خود را برای پیوستن به فدراسیون بین‌المللی اعلام نمودند که امروز این فدراسیون حدود ۲۱۷ کشور عضو دارد سال ۲۰۰۰ و بیش از ۲۰۰ میلیون نفر از مردم جهان والیبال بازی می‌کنند. اولین رئیس انتخابی فدراسیون بین‌المللی والیبال آقای پل لیبود از کشور فرانسه تا سال ۱۹۸۴ (یعنی ۳۷ سال تمام) ریاست فدراسیون بین‌المللی را با قدرت برعهده داشت و توانست با کمک سایر اعضاء این فدراسیون را در ردیف فعال‌ترین فدراسیون‌ها، و والیبال را در زمره بزرگ‌ترین ورزش‌های جهانی درآورد. پس از تأسیس فدراسیون بین المللی، کمیته‌های مختلفی در داخل آن به وجود آمد و برنامه مسابقات رسمی بین المللی تنظیم و آغاز شد.

امروزه فدراسیون بین المللی والیبال با سازمانی مرکب از یک رئیس و دو نائب رئیس، پنج کنفدراسیون والیبال قاره‌ها، یک مدیر فنی، یک خزانه دار، و سیزده عضو می‌باشد و کمیته‌هایی تحت عناوین مسابقات، مربیان، داوری، قوانین، پزشکی، شناسایی بازیکن، اطلاعات حقوقی، تشریفات، والیبال ساحلی، والیبال نشسته و لیگ جهانی دارد. مقر این سازمان در شهر لوزان سوئیس می‌باشد و ۲۱۷ کشور جهان در آن عضویت دارند.

تاریخچه والیبال در ایران

والیبال در ایران برای اولین بار در حدود سال ۱۲۹۹ شمسی توسط آقای میر مهـدی ورزنده به ایران آورده شد و در دارالمعلمین تعلیم داده شد در ابتدا برای اجرای آن قواعد و قوانینی در نظر گرفته نشده بود و بازی در زمینی به ابعاد ۲۰×۱۰ متر انجام می‌شد و در هر طرف زمین ۹ تا ۱۱ نفر بازی می‌کردند تا اینکه در سال ۱۳۰۲ شمسی با ترجمه مجلات خارجی از مقررات خاص آن در ایران نیز پیروی شد. در سال ۱۳۰۴، سه تیم والیبال در ایران شکل گرفت که عبارت بودند از: تیم دارالمعلمین ورزش، تیم باشگاه شایسته (اجتماعیون) و تیم کالج البرز. تاریخچه والیبال در ایران رقابت میان این سه تیم با استقبال مردم و دوست‌داران ورزش همراه بود و هیجان بسیاری به راه می‌انداخت. شمس الدین شایسته، مربی تیم باشگاه شایسته، در راه شکوفایی ورزش والیبال در ایران تلاش بسیاری کرد و خدمات ارزنده‌ای انجام داد. از بازیکنان سرشناس سال‌های اول والیبال در ایران می‌توان به ناصر رفیعا، بدیع الله مجذوب، علی کنی، نصرالله مقدم، صادق ریاحی و حسن گوشه اشاره نمود.

اولین مسابقه والیبال در ایران در سال ۱۳۰۴ بین دو تیم دارالمعلمین ورزش و کلوپ شایسته انجام شد و والیبال رفته رفته در ایران به مدارس کشیده شد و پیشرفت چشمگیری نمود اصفهان اولین شهری بود که بعد از تهران در امر توسعه این ورزش نقش بارزی داشت اولین مسابقه شهرستان‌های ایران بین دو تیم والیبال کالج اصفهان و کالج البرز تهران برگزار شد. تهیه توپ والیبال یکی از مشکلات آن زمان بود و برای بازی والیبال اکثراً از توپ فوتبال استفاده می‌شد سرانجام اولین توپ والیبال توسط شخصی به نام قمشه ساخته شد.

در سال ۱۳۱۴ یک دوره مسابقه باشگاهی در تهران برگزار گردید که تیم باشگاه دربند به مقام قهرمانی و جام دست یافت در همین سال نیز چند مسابقه دوستانه و تشویقی بین تیم‌های بانوان تهران انجام شد. در سال ۱۳۱۸ اولین دوره مسابقات قهرمانی ایران برگزار شد و تیم تهران مقام اول را کسب نمود. در سال ۱۳۲۴ یک فدراسیون مشترک برای بسکتبال و والیبال به وجود آمد که این دو ورزش را با هم اداره می‌کرد. اما در سال ۱۳۳۶ توسط کمیته ملی المپیک ایران یک فدر