اطلاعاتی درباره تاریخچه رشته ورزشی والیبال

تیم ملی والیبال تیمی نوظهور و با قدرت

گسترش والیبال در جهان

با توجه به این اهداف و تحت توجهات مسئولان انجمن جوانان مسیحی آمریکا والیبال به سرعت در تمام ایالات آمریکا متداول گردید. کانادا اولین کشور خارجی بود که در سال ۱۹۰۰ میلادی والیبال را پذیرفت. الوود.اس.بران با افزایش تعداد بازیکنان به ۱۶ نفر این بازی را به فیلیپین برد تا تعداد بیشتری بتوانند در بازی شرکت کنند. در سال ۱۹۰۸ هینزو اوموری که تحصیل خود را در اسپرینگ فیلد به پایان رسانده بود و فرانک اچ براون مدیر تربیت بدنی (YMCA) در توکیو این ورزش را به ژاپن برد. جی.کراکر آن را در چین رواج داد و جی.اچ.گری والیبال را به برمه و هند برد. در سال ۱۹۱۳ والیبال در برنامه بازی‌های آسیایی خاور دور گنجانده شد و بر طبق قوانین تدوین شده توسط آقای براون اولین دوره آن در مانیل برگزار شد و تیم فیلیپین قهرمان گردید.

پیدایش فدراسیون بین المللی والیبال (F.I.V.B )

به طور کلّی تغییرات و پیشرفت والیبال را می‌توان به سه دوره تقسیم نمود، دوره اوّل ازسال آغاز تا سال ۱۹۱۸، دوره دوّم ازسال ۱۹۱۹ تا سال ۱۹۴۶ و دوره سوّم از سال ۱۹۴۷ به بعد که تغییرات و پیشرفت اساسی والیبال در دوره سوم صورت پذیرفته است. در سال ۱۹۴۵ هارولد.تی.فراید مود از کشور آمریکا به عضویت انجمن (YMCA) درآمد وی به سرعت کوشش کرد تا به نوعی روابط بین‌المللی در والیبال برقرار کند. به همین علت سفرهای زیادی انجام داد و نوشته‌های زیادی را منتشر و توزیع نمود. در ۲۷ آگوست ۱۹۴۶ در شهر پراگ تیم چکسلواکی سابق با تیم فرانسه در حضور ۵۰۰۰ تماشاچی مسابقه‌ای دادند که در آن مسابقه چک‌ها برنده شدند. در شب مسابقه رهبران تیم‌های چکسلواکی، فرانسه و لهستان در قهوه‌خانه سمیکو جلسه‌ای تشکیل دادند.

کشورهای بلژیک، رومانی، یوگسلاوی هم کتبا نظر خود را بیان داشتند و بدین ترتیب “FIVB” پایه گذاری گردید و سرانجام در تاریخ ۲۰ آوریل ۱۹۴۷ کنگره‌ای با شرکت نمایندگان چهارده کشور از سراسر جهان در پاریس برگزار و موافقت شد فدراسیون بین المللی والیبال (F.I.V.B ) تأسیس گردد که این فدراسیون در پاریس تشکیل شد و آقای پل لیبود از کشور فرانسه به عنوان اولین رئیس فدراسیون بین المللی والیبال انتخاب شد. به زودی کشورهای زیادی درخواست عضویت خود را برای پیوستن به فدراسیون بین‌المللی اعلام نمودند که امروز این فدراسیون حدود ۲۱۷ کشور عضو دارد سال ۲۰۰۰ و بیش از ۲۰۰ میلیون نفر از مردم جهان والیبال بازی می‌کنند. اولین رئیس انتخابی فدراسیون بین‌المللی والیبال آقای پل لیبود از کشور فرانسه تا سال ۱۹۸۴ (یعنی ۳۷ سال تمام) ریاست فدراسیون بین‌المللی را با قدرت برعهده داشت و توانست با کمک سایر اعضاء این فدراسیون را در ردیف فعال‌ترین فدراسیون‌ها، و والیبال را در زمره بزرگ‌ترین ورزش‌های جهانی درآورد. پس از تأسیس فدراسیون بین المللی، کمیته‌های مختلفی در داخل آن به وجود آمد و برنامه مسابقات رسمی بین المللی تنظیم و آغاز شد.

امروزه فدراسیون بین المللی والیبال با سازمانی مرکب از یک رئیس و دو نائب رئیس، پنج کنفدراسیون والیبال قاره‌ها، یک مدیر فنی، یک خزانه دار، و سیزده عضو می‌باشد و کمیته‌هایی تحت عناوین مسابقات، مربیان، داوری، قوانین، پزشکی، شناسایی بازیکن، اطلاعات حقوقی، تشریفات، والیبال ساحلی، والیبال نشسته و لیگ جهانی دارد. مقر این سازمان در شهر لوزان سوئیس می‌باشد و ۲۱۷ کشور جهان در آن عضویت دارند.

تاریخچه والیبال در ایران

والیبال در ایران برای اولین بار در حدود سال ۱۲۹۹ شمسی توسط آقای میر مهـدی ورزنده به ایران آورده شد و در دارالمعلمین تعلیم داده شد در ابتدا برای اجرای آن قواعد و قوانینی در نظر گرفته نشده بود و بازی در زمینی به ابعاد ۲۰×۱۰ متر انجام می‌شد و در هر طرف زمین ۹ تا ۱۱ نفر بازی می‌کردند تا اینکه در سال ۱۳۰۲ شمسی با ترجمه مجلات خارجی از مقررات خاص آن در ایران نیز پیروی شد. در سال ۱۳۰۴، سه تیم والیبال در ایران شکل گرفت که عبارت بودند از: تیم دارالمعلمین ورزش، تیم باشگاه شایسته (اجتماعیون) و تیم کالج البرز. تاریخچه والیبال در ایران رقابت میان این سه تیم با استقبال مردم و دوست‌داران ورزش همراه بود و هیجان بسیاری به راه می‌انداخت. شمس الدین شایسته، مربی تیم باشگاه شایسته، در راه شکوفایی ورزش والیبال در ایران تلاش بسیاری کرد و خدمات ارزنده‌ای انجام داد. از بازیکنان سرشناس سال‌های اول والیبال در ایران می‌توان به ناصر رفیعا، بدیع الله مجذوب، علی کنی، نصرالله مقدم، صادق ریاحی و حسن گوشه اشاره نمود.

اولین مسابقه والیبال در ایران در سال ۱۳۰۴ بین دو تیم دارالمعلمین ورزش و کلوپ شایسته انجام شد و والیبال رفته رفته در ایران به مدارس کشیده شد و پیشرفت چشمگیری نمود اصفهان اولین شهری بود که بعد از تهران در امر توسعه این ورزش نقش بارزی داشت اولین مسابقه شهرستان‌های ایران بین دو تیم والیبال کالج اصفهان و کالج البرز تهران برگزار شد. تهیه توپ والیبال یکی از مشکلات آن زمان بود و برای بازی والیبال اکثراً از توپ فوتبال استفاده می‌شد سرانجام اولین توپ والیبال توسط شخصی به نام قمشه ساخته شد.

در سال ۱۳۱۴ یک دوره مسابقه باشگاهی در تهران برگزار گردید که تیم باشگاه دربند به مقام قهرمانی و جام دست یافت در همین سال نیز چند مسابقه دوستانه و تشویقی بین تیم‌های بانوان تهران انجام شد. در سال ۱۳۱۸ اولین دوره مسابقات قهرمانی ایران برگزار شد و تیم تهران مقام اول را کسب نمود. در سال ۱۳۲۴ یک فدراسیون مشترک برای بسکتبال و والیبال به وجود آمد که این دو ورزش را با هم اداره می‌کرد. اما در سال ۱۳۳۶ توسط کمیته ملی المپیک ایران یک فدراسیون مستقل برای والیبال ایجاد شد تا با اختیارات و آزادی عمل بیشتری به توسعه این ورزش در سطح کشور بپردازد. والیبال ورزش مورد علاقه سربازها در جنگ جهانی دوم بود. اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم ارتباط ورزشی کشور ما به ویژه تیم‌های والیبال را با سربازان این نیروها به همراه داشت و راهی برای آشنا شدن با والیبال خارج از کشور بود. مسافرت ورزشکاران این رشته به خارج از کشور و مشاهده مسابقات والیبال خارجی نیز تاثیر فراوانی را برای والیبال ایران به همراه داشته است پاس قوسی بلند و آبشارزدن با روش پرش جفت پا از زمین از ثمره این مسافرت‌ها بود.

در سال ۱۳۳۷ تیم ملی والیبال مردان پاکستان به عنوان اولین تیم خارجی به تهران دعوت شد و چند مسابقه دوستانه با تیم‌های ملی و باشگاهی انجام داد که در چهار مسابقه پیاپی با تیم ملی و دیگر تیم‌های کشورمان با نتیجه ۳ بر صفر به پیروزی رسید ولی در مسابقه آخر با تیم ارتش کشورمان که در هوای آزاد انجام شد شکست خورد امیرعباس امین نخستین رئیس فدراسیون والیبال ایران بود که سرپرستی و هدایت تیم ملی والیبال ایران در بازی‌های آسیایی توکیو (سال ۱۹۵۸) را نیز به عهده داشت. بازی‌های آسیایی توکیو اولین حضور بین‌المللی والیبال ایران بود که تیم ایران با مربیگری فریدون شریف زاده به مقام نایب قهرمانی آسیا رسید. والیبال ایران در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۹۸ در رقابت‌های قهرمانی جهان و در سال ۱۹۹۱ در مسابقات جام جهانی والیبال حضور داشته است. مهمترین موفقیت والیبال ایران کسب مدال نقره بازی‌های آسیایی ۲۰۰۲ بوسان و کسب مدال برنز مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۰۳ بوده است.

لیگ برتر والیبال ایران به همت استاد ابراهیم نعمتی اولین داور جهانی والیبال ایران در سال ۱۳۵۴ تحت عنوان جام پاسارگاد و باشرکت ۱۲ تیم در یک گروه آغاز گردید و تیم دخانیات تهران در این سال به مقام قهرمانی دست یافت. در سال ۱۳۵۷ با اوج گیری انقلاب اسلامی ایران تشکیلات ورزش و والیبال دستخوش تغییراتی شد و لیگ برتر در دستور کار قرار نگرفت تا اینکه در اواخر سال ۱۳۶۸ با انتصاب محمدرضا یزدانی خرم به سمت ریاست فدراسیون والیبال تحولات اساسی در ساختار والیبال کشورمان به وجود آمد و لیگ برتر والیبال نیز از نو راه‌اندازی شد. در سال ۱۳۶۸ اولین دوره جام حذفی باشگاه‌های والیبال ایران نیز انجام گرفت که تیم استقلال با غلبه بر تیم گنبد قهرمان شد. از سال ۱۳۶۹ لیگ برتر والیبال با شرکت ۱۰ تیم تحت عنوان جام فجر شروع شد و تا سال ۱۳۷۷ با این نام انجام می‌شد. از سال ۱۳۷۷ به بعد تعداد تیم‌های شرکت کننده در مسابقات از نظم خاصی برخوردار نبود تا اینکه در سال ۱۳۸۳ مسابقات با حضور ۱۸ تیم و تحت عنوان جام ولایت انجام شد. و تیم صنام تهران به قهرمانی رسید. هم اکنون نیز همه ساله لیگ برتر والیبال با شرکت تعدادی از تیم‌های مطرح کشور برگزار می‌گردد.

پس ازپیروزی انقلاب ایران

در سال‌های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی، تحت تاثیر شرایط جنگ تحمیلی علیه ایران و به علت تعویض‌های پیاپی روسای فدراسیون و تغییرات وسیع در کادر هیات رئیسه، برنامه‌های والیبال شکل پایداری نداشت و بیشتر کوشش می‌شد در زمینه ورزش عمومی و همگانی برنامه ریزی شود؛ لذا به جای رقابت‌های باشگاهی، برنامه ریزی برای برگزاری همه ساله مسابقات قهرمانی کشور انجام شد که این رقابت‌ها همچنان نیز برگزار می‌شوند.

رفته رفته با پایان جنگ تحمیلی و سامان یافتن مدیریت و برنامه‌ریزی در ورزش کشور، برنامه‌ها و مسابقات والیبال نیز در سراسر کشور به لحاظ اجرا، کمیت و کیفیت شکل بهتری به خود گرفت. دوباره اعزام تیم‌ها به خارج از کشور و دعوت از تیم‌های خارجی از سر گرفته شد و والیبال پا در راه شروعی دوباره نهاد. شومان آلمانی اولین مدرس اروپایی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بود. ایوان بوگانیکوف که اسم درست او ایوان بوگانیکوفس بود تحول نوینی در والیبال ایران ایجاد کرد و نسلی از بازیکنان و مربیان را برای والیبال ایران ساخت.

مسابقات والیبال بین‌المللی دهه فجر که از سال ۱۳۶۵ تا سال ۱۳۷۹ برگزار شد. از جمله رویدادهای ارزنده در تاریخ والیبال ایران که به پیشرفت والیبال کشورمان سرعت بخشید و زمینه‌ای شد برای توجه باشگاه‌ها و تیم‌داری در والیبال داخلی. تا جایی که لیگ‌های برتر و دسته اول باشگاه‌های کشور به شکل نوین خود یعنی آن طور که در دنیا معمول بود، پی ریزی شد و سال به سال رونق یافت و لیگ به پیشرفت تیم ملی کمک کرد. در این دوره از تیم ملی مربیان خارجی زیادی به ایران آمدند و والیبال پایه ایران رشد کرد.

والیبال ایران از کجا به اینجا رسید؟

پیشرفت از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳

والیبال

از سال ۲۰۱۰ با وجود زیرساخت‌ها، والیبال ایران پیشرفت و شگفتی قابل توجهی نسبت به والیبال سنتی قبل خود پیدا کرد و رو به والیبال مدرن آورد. فدراسیون والیبال ایران درصدد جذب مربی مطرح جهانی بود و در بین چهار گزینه خود خولیو ولاسکو، زوران گائیچ، آندره آ آناستازی و سیلوانو پراندی، خولیو ولاسکو مربی مطرح آرژانتینی را جذب کرد. ولاسکو به ایران آمد و فدراسیون دارای برنامه بلند مدت ۶ ساله شد. از کارهای اولیه ولاسکو، جذب بازیکنان جوان‌تر و تمرینات مدرن و جذب دستیاران جدید بود. ایران با ولاسکو در سال ۲۰۱۱ در اولین تورنمنت مهم خود پس از ۳۲ سال قهرمان والیبال آسیا شد. پس از این قهرمانی بازیکنان ایران در ۳پست به عنوان بهترین بازیکن این دوره از مسابقات انتخاب شدند. آرش کمالوند، با ارزش‌ترین بازیکن، امیر حسین، بهترین پاسور و فرهاد ظریف هم به عنوان بهترین لیبرو انتخاب شدند.

در پی کسب جام قهرمانی آسیا تیم ملی والیبال ایران به جام جهانی والیبال مردان ۲۰۱۱ صعود کرد و در اولین شگفتی خود تیم ملی لهستان و صربستان را شکست داد و در مجموع به مقام نهم دست یافت. علیرضا نادی به عنوان دومین دفاع روی تور این دوره جام جهانی لقب گرفت. ایران برای این که بخت خود را برای صعود به المپیک ۲۰۱۲ امتحان کند در مسابقات انتخاب المپیک لندن در توکیوی ژاپن شرکت کرد و در مجموع با ۵ امتیاز و فقط با یک امتیاز کمتر از استرالیا ناباورانه از صعود به المپیک لندن باز ماند. فرهاد ظریف به عنوان بهترین لیبرو و سعید معروف به عنوان بهترین پاسور معرفی شدند. ایران در گام بعدی در مسابقات انتخابی لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۳ موفق شد در ۴ دیدار خود پیروز شود. تیم ملی کشورمان جواز حضور در لیگ جهانی ۲۰۱۳ را کسب کرد و برای اولین بار در تاریخ به لیگ جهانی رفت. نقطه اوج تیم ملی ایران با ستارگان در اوج همراه با خولیو ولاسکو در لیگ جهانی ۲۰۱۳ بود. ایران در گام اول به تیم ملی روسیه باخت و در دومین گام در دیدار اول مقابل صربستان، قهرمان اروپا شکست را پذیرفت، اما در دومین دیدار که یکی از طولانی‌ترین ماراتن‌های لیگ جهانی بود، قهرمان اروپا را ۳ بر ۲ شکست داد تا نخستین پیروزی خود را در این تورنمنت جشن بگیرد.

اما حماسه ایران در مودنا ایتالیا آغاز شد. تیم ملی ایران کاری کرد کارستان. این تیم بزرگ‌ترین شگفتی را در لیگ جهانی به وجود آورد و با نتیجه ۳-۱ تیم ملی والیبال ایتالیا دومین تیم پرافتخار لیگ جهانی و از برترین تیم‌های جهان را با حضور پرشور تماشاگران ایرانی درهم کوبید تا نقل هر رسانه معتبر شود. این پیروزی بازتاب بسیار گسترده‌ای در جهان داشت. در بازی دوم که ایتالیایی‌ها همه توان خود را گذاشتند تا ایران را ببرند، دو ست اول را بردند و در آستانه یک پیروزی مقتدرانه بودند اما ایران به خود آمد و دو ست را از ایتالیا گرفت تا نتیجه ۲-۲ شود. در سمت سوم این ایتالیا بود که بازی را برد اما در مجموع دو بازی، ایران با نتیجه ۴-۲ ایتالیا را شکست داد و افتخار و حماسه بزرگی را در کارنامه ورزش ایران ثبت کرد.

در بازی بعد ایران به کوبا رفت و باز هم شاهکاری دیگر به نمایش گذاشت. ایران در هاوانا دو بار تیم ملی والیبال کوبا را شکست داد. در ادامه کشورمان میزبان تیم ملی والیبال آلمان شد و با حضور هزاران ایرانی در سالن آزادی ۳ بر صفر آلمان را در هم کوبید و سایت جهانی والیبال هم تماشاگران ایرانی را نقطه اوج ایران در این مسابقه دانست. ایران در ادامه در بازی برگشت مقابل آلمان و در آخرین گام، شکست خانگی را پذیرفت. تیم ملی والیبال ایران که برای نخستین بار در رقابت‌های لیگ جهانی شرکت کرده بود در حالی این مسابقات را به پایان رساند که با درخشش بازیکنان و مربیان و مغلوب کردن بزرگانی چون ایتالیا و کوبا عنوان پدیده را به خود اختصاص داد و در پایان این رقابت‌ها محمد موسوی از ایران به عنوان بهترین مدافع روی تور لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۳ انتخاب شد. در ادامه تیم ملی والیبال ایران مورد تقدیر رئیس جمهور وقت ایران و رهبر معظم و ارگان‌های دولتی و خصوصی قرار گرفت.

ایران در گام بعدی در مسابقات والیبال انتخابی جهان ۲۰۱۳ با حضور پاکستان، اندونزی و بحرین با ۳ پیروزی مقابل تمامی تیم‌ها به جام قهرمانی جهان راه یافت. تیم ملی کشورمان هفدهمین دوره مسابقات والیبال قهرمانی مردان آسیا را در دبی پیش رو داشت. ایران در این مسابقات با شکست لبنان به مرحله نیمه نهایی صعود کرد و در نهایت با پیروزی ۳ بر صفر در بازی فینال مقابل تیم ملی کره جنوبی با درخشش بازیکنان خود برای دومین بار با اقتدار و فقط با یک ست باخت قهرمان آسیا شد. برای نخستین بار در رده‌بندی جهانی به عنوان بهترین تیم آسیا دست یافتیم. در ادامه باز هم پیام‌هایی از سوی بزرگان ورزش و سیاست به سوی تیم ملی ایران روانه شد و ایران با این قهرمانی جواز حضور در مسابقات جام بزرگ قهرمانان جهان ۲۰۱۳ را به دست آورد و در پایان مسابقات قهرمانی والیبال مردان آسیا ۲۰۱۳ چهار بازیکن از ایران توانستند پنج عنوان برتر این دوره از رقابت‌ها را از آن خود کنند. امیر غفور به عنوان بهترین اسپکر، محمد موسوی به عنوان بهترین دفاع روی تور، فرهاد ظریف بهترین لیبرو و سعید معروف کاپیتان تیم ملی والیبال ایران هم به عنوان بهترین پاسور و با ارزش‌ترین بازیکن آسیا در سال ۲۰۱۳ معرف شدند.

ایران بعد از این مسابقات به جام بزرگ والیبال قهرمانان جهان ۲۰۱۳ رفت. در اولین دیدار مقابل برزیل ۳-۱ مغلوب شد، در دومین دیدار مقابل ایتالیا دوباره با نتیجه ۳-۲ پیروز شد و در سومین دیدار مقابل روسیه ۳ بر صفر تن به شکست داد. حریف بعدی ایران تیم ملی والیبال ایالات متحده آمریکا بود. بازیکنان تیم ملی ایران با درخشش خود در این بازی حساس به علت مسائل بین این دو کشور، ۳-۲ مقابل آمریکا به پیروزی تاریخی دست یافتند. ایران در آخرین دیدار این مسابقات مقابل ژاپن به برتری قاطعانه ۳ بر صفر دست یافت و در پایان رقابت‌ها به مقام چهارم رسید. فرهاد ظریف از ستاره‌های این دوره از مسابقات، به عنوان بهترین لیبروی این دوره انتخاب شد و پس از پایان این رقابت‌ها از تیم ملی ایران خداحافظی کرد.

بعداز این دوره مسابقات، مربیان و رسانه‌های معتبر روسیه، برزیل، لهستان و ایتالیا، ایران را به عنوان قدرت نوظهور والیبال ایران ورزش اول رسانه‌ها شد. بعد از پیشرفت تیم ملی ایران شایعه جدایی ولاسکو بعد از مسابقات جام بزرگ قهرمانان جهان قوت گرفت تا روزی که رئیس فدراسیون آرژانتین در پی نتایج بد تیم ملی والیبال آرژانتین، با اصرار رئیس جمهوری آرژانتین و مردم آرژانتین از فدراسیون والیبال ایران خواستار بازگشت او به وطن و ثبت قرارداد سه ساله شدند. در پی انتشار این خبر ایرانیان در صفحه‌های اجتماعی دست به ساخت کمپین حمایت از ولاسکو به نام «ما از ولاسکو می‌خواهیم تا سرمربی ایران باقی بماند» زدند و این صفحه در سایت‌ها و رسانه‌های معتبر جهان بازتاب فراوانی داشت. روز بعد خبر جدایی ولاسکو در رسانه‌ها رسمی شد. دراین خبر آمده بود ولاسکو میل زیادی به رفتن دارد، او تحت تاثیر سیل عظیم درخواست‌های مردم و رئیس جمهور آرژانتین قرار گرفته و عشق به وطن کم کم راهش را از والیبال ایران دور می‌کند.

فدراسیون والیبال ایران در خبری گفت جدایی توافقی حاصل شد و ولاسکو سرمربی آرژانتین می‌شود. پس از جدایی خولیو ولاسکو مسئولان فدراسیون والیبال ایران برای انتخاب جایگزین خولیو ولاسکو دست به کار شدند و از میان ۸ گزینه مطرح یعنی آندره آ آناستازی، سیلوانو پراندی، لورنزو برناردی، هیومک کاچن، رائول لوزانو، دانیل کاستلانی، ولادیمیر آلکنو و اسلوبودان کواچ برای هدایت تیم ملی ایران، اسلوبودان کواچ را به عنوان گزینه نهایی سرمربیگری تیم ملی والیبال ایران انتخاب کردند. کواچ در ماه مارس ۲۰۱۴ قراردادی سه ساله را با فدراسیون والیبال ایران به امضا رساند و سرمربی تیم ملی والیبال کشورمان شد.

المپیک

تیم ملی والیبال ایران حدود سی سال پیش برای اولین بار در رقابت‌های انتخابی المپیک شرکت کرد که از صعود به المپیک باز ماند. برای دومین مرتبه در سال ۲۰۰۴ به سرمربیگری پارک کی وون برای راهیابی به المپیک آتن تلاش کرد و آخرین بار نیز در سال ۲۰۰۸ با زوران گائیچ از حضور در المپیک پکن باز ماند. در سال ۲۰۱۲ با مربی آرژانتینی خود خولیو ولاسکو باز هم از المپیک بازماند و به لندن نرسید.

لیگ جهانی ۲۰۱۳

نقطه اوج تیم ملی والیبال ایران در این مسابقات آغاز شد. ایران در انتخابی لیگ جهانی ابتدا به مصاف مصر در کشور مصر رفت و در دو بازی با نتایج ۳ بر صفر و ۳ بر یک پیروز شد. سپس در تهران پذیرای ژاپن شده و با دو نتیجه قاطع ۳ بر صفر پیروز شد و برای اولین بار در تاریخ، به لیگ جهانی راه یافت. تیم ملی والیبال ایران در شهریور سال ۱۳۹۱ با کامیابی در دور انتخابی لیگ جهانی برای نخستین بار به این رقابت‌ها رسید. تیم ملی کشورمان که در دور پیشین مسابقات قهرمانی والیبال آسیا ۲۰۱۱ قهرمان شده بود، به عنوان نماینده این قاره در مرحله گزینش لیگ جهانی والیبال برابر تیم مصر، قهرمان آفریقا صف آرایی کرد و در دور بازی پیاپی این تیم را در قاهره شکست داد. ایران در دور بعد با دو پیروزی برابر تیم ملی والیبال ژاپن در تهران، جواز حضور در بیست و چهارمین دوره لیگ جهانی والیبال ۲۰۱۳ را به دست آورد. مربیگری تیم والیبال ایران در این مسابقات را خولیو ولاسکو بر عهده داشت.

لیگ جهانی ۲۰۱۴

تیم ملی والیبال ایران در سال ۲۰۱۴ برای دومین بار در لیگ جهانی شرکت کرد و در گروه A با تیم‌های ملی ایتالیا، برزیل، لهستان هم‌گروه شد. ایران در دور بازی دور رفت خود مقابل ایتالیا ۳ بر صفر شکست خورد و به مصاف برزیل رفت. در دیدار اول با برزیل با نتیجه ۳ بر ۲ شکست خورد اما یک امتیاز گرفت. ایران در دیدار دوم خود توانست در یک دیدار حساس مقابل برزیل ۳ بر صفر پیروز میدان شود. در دیدار برگشت در اولین بازی در آزادی مقابل برزیل توانست باز هم برزیل را ۳ بر ۲ شکست دهد و این بار رسانه‌های جهانی این برد را پیروزی تاریخی والیبال ایران نامیدند. ایران در دومین دیدار دور برگشت در مقابل برزیل با همین نتیجه شکست را پذیرفت.

ایتالیا حریف بعدی ایران در دیدار اول دور برگشت شکست ۳ بر صفر را در آزادی پذیرفت. در دیدار دوم دور برگشت نیز ایران توانست ایتالیا را با نتیجه ۳-۱ شکست دهد. این پیروزی‌ها در مقابل لهستان هم در تهران تکرار شد و ایران در دیدار اول دور رفت با نتیجه ۳-۱و در دیدار دوم دور رفت با نتیجه ۳ بر صفر پیروز شد و در مقابل لهستان صعود خود را به مرحله بعد قطعی کرد. ایران در دیدار بعدی مقابل لهستان ۱-۳ شکست خورد. بازی آخر ایران مقابل لهستان در تاریخ ۵ ژوئیه ۲۰۱۴ برگزار شد که ایران با نتیجه ۳ بر صفر برای بار دوم شکست را پذیرفت. ایران با پیروزی خود در مقابل لهستان در تهران که صعود خود را قطعی کرده بود در مرحله نهایی با برزیل و روسیه هم‌گروه شد.

نخستین بازی ایران مقابل روسیه برگزار و در این بازی ایران با نتیجه ۲-۳ مغلوب روسیه شد. ایران در بازی بعد مقابل برزیل این تیم را ۳-۱ شکست داد تا بار دیگر قدرت خود را به رخ جهانیان بکشد. تیم کشورمان توانست با نتیجه عالی به عنوان سرگروه و تیم نخست راهی مرحله بعد شود، روسیه قهرمان دوره قبل را ناباورانه حذف کند و برای اولین بار در تاریخ والیبال ایران در لیگ جهانی، به جمع