اطلاعاتی درباره رشته اسکواش

اسکواش ورزشی راکتی است

معرفی رشته ورزشی اسکواش

اسکواش ورزشی راکتی است که به صورت تک‌ نفره (۲ بازیکن) و دو نفره (۴ بازیکن) در زمینی کاملا احاطه‌ شده با دیوارهای معمولا شیشه‌ای انجام می‌شود. شیشه‌ای بودن دیوارها، تماشای بازی توسط تماشاگران را امکان‌ پذیر می‌کند. در مسابقه‌های بین‌المللی دیوارهای بیشتری از جنس شیشه در نظر گرفته می‌شود. یکی از دشواری‌های اسکواش این است که برخلاف دیگر ورزش‌های راکتی، توپ در اغلب اوقات از پشت سر بازیکن می‌آید. اسکواش با توپ و راکت مخصوص بازی می‌شود. در اسکواش باید به توپ طوری ضربه زد که حریف نتواند به راحتی ضربه بعدی را به دیوار بزند و یا به دشواری واکنش نشان دهد.

تاریخچه رشته اسکواش

اسکواش نخستین بار در سال ۱۸۳۰ در مدرسه هارو در انگلستان ابداع شد. در سال ۱۸۷۴ این رشته ورزشی و مسابقه‌های آن در انگلستان رسمیت یافت و در سال ۱۸۸۳ نخستین زمین اسکواش در شهر آکسفورد ساخته شد. در سال ۱۹۱۱ قوانین بازی و ابعاد زمین توسط انگلیسی‌ها تعیین شد و به شکل امروزی درآمد. در سال ۱۹۶۷ فدراسیون بین‌المللی اسکواش با شرکت ۷ کشور تاسیس شد و در سال ۱۹۹۲ نام آن به فدراسیون جهانی اسکواش (WSF) تغییر کرد.

اسکواش از سال ۱۳۲۰ با ورود کارکنان انگلیسی شرکت نفت آبادان و ساخت سالن اسکواش برای آنان وارد ایران شد. نخستین فدراسیون اسکواش ایران در سال ۱۳۵۳ تاسیس، اما پس از یک سال منحل شد و در سال ۱۳۷۲ دوباره راه‌اندازی شد. مسابقه اسکواش با زدن سرویس آغاز می‌شود و پس از برخورد به دیوار با زاویه‌ای معین وارد زمین سرویس می‌شود. هر بازیکن به طور یکی ‌در میان توپ را با راکت به دیوار روبرو می‌زند و حریف باید آن را به همان دیوار برگرداند. ضربه‌ها باید با سرعت و زاویه‌ای زده شوند که حریف نتواند توپ را به دیوار روبرو برگرداند.

اسکواش

زمین اسکواش

به زمین بازی اسکواش کورت (court) گفته می شود ودر دو نوع انفرادی (۲ نفره ) ودوبل ( ۴ نفره ) بازی می‌شود و هر کورت شامل ۴ دیوار است که ورزشکاران می‌توانند درداخل اتاقکی شیشه ای باشد و هر ۴ دیوار جزو محدوده زمین بازی است. اسکواش به وسیله دو نفر به صورت انفرادی یا به صورت چهار نفره (دوبل) در زمین یا کورت که دارای ۴ دیوار است. ابعاد زمین یک نفره زمین اسکواش یک نفره دارای ۷۵/۹ متر طول، ۴/۶ متر عرض، و ۵۷/۴ متر ارتفاع است. بر روی دیوار جلویی سه خط به نام خط سرویس و دو خط اوت که پائینی به نام (تین TIN) وخط دیگر درقسمت بالایی است. ارتفاع خط سرویس از کف کورت ۷۸/۱ متر تا ۸۳/۱ متر است و ارتفاع خط تین از زمین ۴۳۰ میلی متر است. ارتفاع دیوار یا درب شیشه ای عقب کورت ۱۳/۲ متر است.

کف زمین

معمولاً از جنس کف پوش پارکت چوب غیرلغزنده که دارای خط کشی‌هایی است به همراه ۲ مکان سرویس در چپ و راست زمین. این خط ها در قسمت عقب زمین متصل به دیوار عقبی است.

راکت اسکواش

بعد از سال ۱۹۸۰ راکت‌ها از مواد مرکب مانند فلز، گرافیت و تیتانیوم ساخته می‌شود و موجب شده است تا راکت در دست راحت‌تر و سبک‌تر باشد. راکت‌های مدرن دارای طول ۶/۶۸ سانتی‌متر، عرض ۵/۲۱ سانتی‌متر است و طول فریم (قاب) آن ۳۹ سانتی‌متر است. وزن مجاز راکت حداکثر باید ۲۵۵ گرم باشد و به طور معمول میان ۱۱۰ تا ۲۰۰ گرم است.

توپ اسکواش

توپ‌های اسکواش از دو تکه لاستیک که به صورت دو نیم کٌره به هم چسبیده است داخل آن تو خالی است. رنگ توپ سیاه است اما برای رقابت در کورت‌های شیشه‌ای از توپ سفید استفاده می‌شود. توپ‌های اسکواش با خال‌های رنگی سطح آنها مشخص می‌شود.

  • توپ دارای خال آبی که دارای حرکت جهشی و بسیار تندی است و بازیکن حرکاتش کند است. (برای آموزش به کار می‌رود)
  • توپ دارای خال قرمز که حرکتش از خال آبی کندتر است ولی حرکات بازیکن تندتر است (برای اصلاح تکنیک به کار می‌رود)
  • توپ دارای خال سفید حرکت و جهش آن کندتر از دوتای بالایی است در نتیجه حرکات بازیکن تندتر است.
  • توپ دارای خال زرد توپی است که احتیاج به ضربه‌های قوی و حرکات تندتری دارد.
  • توپ دارای دو خال زرد که کندتر بوده و ورزشکاران حرفه‌ای و در مسابقات رسمی کاربرد دارد.
  • وزن توپ‌ها نیز میان ۳/۲۳ تا ۵/۲۵ گرم است و قطر آن ۵/۳۹ تا ۵/۴۱ میلی‌متر است.
  • توپ‌های آبی رنگ بدون خال هم توپ‌های تمرینی بوده که دارای جهش بلندتری است.

زمان بازی قوانین بازی اسکواش

اسکواش ۲ گیم از ۳ گیم و یا ۳ گیم از ۵ گیم است. قبل از بازی هر دو بازیکن ۵ دقیقه وقت برای گرم کردن دارند. بازیکنان با زدن سرویس بازی را آغاز می‌کنند و با چرخش راکت و علامت روی دسته آن زننده سرویس مشخص می‌شود. انتخاب سرویس از «مربع» یا (باکس ) چپ یا راست در موقع زدن نخستین سرویس در اختیار زننده سرویس است. اگر نخستین امتیاز را گرفت به طور اجباری جای سرویس عوض می‌شود و بصورت رالی بازیکنی که زودتر به ۱۱ امتیاز برسد آن گیم را برده است.

درحقیقت بازیکن توپ را با راکت می‌زند و توپ باید پیش از برخورد با زمین با دیوار رو به رو برخورد کند و هنگام برگشت از دیوار رقیب دوباره ضربه بزند. این رشته زمانی با اختراع کورت شیشه‌ای به لحاظ پوشش تصویری تلویزیونی طرفداران بسیار زیادی درسراسر جهان پیدا کرد. چهار دیوار این کورت به گونه‌ای است که از بیرون داخل آن بطورکامل پیداست ولی بازیکنی که داخل آن قرار دارد تماشاگران را به صورت مات می‌بیند.

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.