اطلاعاتی درباره رشته وودبال

وودبال در سال 1990 طراحی و اختراع شده است

یکی از رشته هایی که در دهه های اخیر در جنوب شرق آسیا و کشور تایوان شکل گرفته، رشته ورزشی وودبال (woodball) است. این ورزش ترکیبی از گلف و چوگان است که تمام ابزار و وسایل آن از چوب تهیه شده و در عین سادگی قوانین و بازی آن، از قابلیت دسترسی بالایی برای همه افراد جامعه برخوردار است. رشته وودبال فدراسیون جهانی و آسیایی دارد که مقر آن در تایوان و مالزی است و جدای کشورهای آسیایی عضو، چندین کشور نیز از اروپا، آمریکای شمالی ، آمریکای جنوبی و آفریقا نیز در آن عضویت دارند.در این میان، انجمن وودبال کشورمان نیز پس از راه اندازی یکساله به عضویت فدراسیون جهانی درآمد.

تاریخچه رشته وود بال

وودبال توسط آقای Ming-hui Weng در سال ۱۹۹۰ طراحی و اختراع شد. در اصل آقای وینگ می‌خواست برای پدرش باغی بسازد که از راه رفتن در آن و از منظره زیبای nei-shauy his لذت ببرد. بعد از چمن زدن تپه ها، او به این نتیجه رسید که میدان بزرگی برای ایجاد یک فعالیت ورزشی در فضای باز، پیدا کرده است. این تپه ها و باغ بزرگ، دقیقاً همان جایی بود که وودبال متولد شد. در آن زمان آقای وینگ، گلف هم بازی می‌ کرد، وقتی در مورد هزینه بالا و زمان تلف شده اش در بازی گلف فکر کرد به این نتیجه رسید که از این باغ برای یک بازی توپی زمینی استفاده نماید. در نتیجه، به طور غیر منتظره توسط آقای وینگ یک توپ چوبی گرد(با قطر ۱۰ سانتی متر) که کنترل آن نیز در دست راحت و اندازه اش نیز مناسب بود، ساخته و ارائه شد. این توپ اگر چه از چوب ساخته شده بود ولی از نظر طراحی کامل و اثر بخش نبود. لازم بذکر است قطر توپ های فعلی وودبال ۵/۹ سانتی متر است.

سپس چوب وودبال از بطری شیشه ای آب ساخته شد و به نظر آقای وینگ آن بطری شیشه ای برای سر چوب وودبال بسیار مناسب بود. پس از ساخت تجهیزات لازم، وودبال از نظر نوسانی و چوب آن از نظر محکم بودن مورد آزمایش قرار گرفت. سپس هنگامیکه، هم وودبال و هم چوب آن ساخته و آماده شد، نحوه و روش ضربه زدن و طرز استفاده از این وسایل مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به آب جمع شده در حفره و همچنین در نظر گرفتن فواید حمل راحت وسایل، آقای وینگ به شکل فوتبال رجوع کرد و دروازه را به شکل بطری های آب ساخته شده از چوب تغییر داد. همچنین آقای وینگ تور دروازه فوتبال را بر عکس کرد و از فنجان چوبی استفاده کرد. وقتی توپ به درون دروازه‌ ها می‌رفت، فنجان چوبی واژگون می‌ شد که این خود سنبل تشویق بود. و به طور کلی این مسئله باعث می‌ شد که متوجه شویم آیا توپ از دروازه رد شده یا خیر.

بعد از تجربیات بدست آمده و آزمایشات انجام شده، تجهیزات وودبال شامل توپ، چوب وودبال و دروازه بصورت امروزی ارائه شد. طی آزمایشات صورت گرفته بعضی از دوستان آقای وینگ می‌ خواستند بدانند چه کشورهایی از چنین ورزش جالبی استقبال کردند. آقای وینگ از توجه مردم به ورزش وودبال هم احساس خوشحالی می‌ کرد و هم نگران بود. تمامی ورزش های توپی توسط خارجی‌ ها طراحی شده بود و معتقد بود که ما فقط دنباله رو این ورزش ها هستیم. حتی تاکنون هیچ ورزشی توسط مردم مشهور چین طراحی و ساخته نشده بود. این سوء تفاهم باعث شد آقای وینگ با تمام تلاش خود وودبال را توسعه دهد و در یک زمان کوتاه انجمن وودبال تایپه را در ۱۱ سپتامبر ۱۹۹۳ تاسیس نماید و به آرزوی خویش که ایجاد یک ورزش جدید توسط چینی‌ ها بود برسد و از تلاش برای ارتقاء ورزش وودبال در سطح جهان دریغ نورزد.

ویژگی های وودبال

  1. وودبال (woodball) محدودیت سنی ندارد و افراد از کودکی تا کهنسالی هم می توانند این ورزش را انجام دهند و حتی در سطوح بالاو تیم های ملی هم حضور داشته باشند.
  2. انجام این بازی در زمین های چمن، ساحلی و حتی روی شن امکان پذیر است.
  3. قوانین آن این امکان را می دهد که به صورت گروهی و فردی به این بازی پرداخت.

مسابقات وودبال

یک مسابقه وودبال به ۳ شکل برگزار می شود:

  1. مسابقه های انفرادی: رقابت یک نفره به عنوان رقابت فردی و واحد
  2. مسابقه های ۲ نفری: رقابت ۲ نفره به عنوان رقابت فردی و واحد
  3. مسابقه های تیمی: یک تیم با ۴ تا ۶ نفر بازیکن به عنوان یک تیم رقابتی

روش مسابقه ها هم بر ۲ اساس است:

  1. رقابت بر اساس خطاها: بازیکنی که ۱۲مرحله را تمام کرده با کمترین خطا برنده خواهد بود.
  2. رقابت مرحله ای: بازیکنانی که بیشترین مرحله از ۱۲ مرحله را برنده شده باشند، با کمترین خطا برنده خواهند بود.

تجهیزات

تجهیزات وودبال شامل سه قسمت است: توپ، چکش و دروازده

۱- توپ

  • باید گرد از چوب طبیعی با قطر ۰/۲ +- ¬۹/۵ سانتی متر و وزن +- ۳۵۰ گرم باشد.
  • اعداد محیط و نشان وودبال می تواند مشخص شود.