درباره زگیل و راه‌های درمان آن چه می‌دانید؟

زگیل یک زائده پوستی می‌باشد

زگیل‌ها (Warts) زائده‌های پوستی هستند که بر روی پوست بدن ظاهر شده و عامل تشکیل آنها ویروس پاپیلومای انسانی می‌باشد. بیشتر از ۶۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که بعضی از آنها باعث ایجاد زگیل برروی پوست می‌شود. ویروس پاپیلومای انسانی باعث رشد سریع سلول‌های پوستی بر روی لایه ی بیرونی پوست می‌شود. در اکثر موارد، زگیل‌ها (common warts) برروی انگشتان، نزدیک ناخن‌ها و یا برروی دست‌ها ظاهر می‌شود. بعضی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی عامل بروز زگیل تناسلی هستند.

انواع زگیل‌ها

 • زگیل کف پا (Plantar warts) این نوع عموما رنگ گوشت بدن و یا قهوه‌ای روشن بوده که همراه آنها رگ‌های خونی لخته شده (نقاط سیاه) نیز وجود دارد.
 • زگیل تناسلی(Genital warts) این نوع در نواحی آلت تناسلی و مقعد ظاهر می‌شوند. این زگیل‌ها شبیه زائده‌های کوچک رنگ گوشت یا صورتی و یا قرمز می‌باشند. این زگیل‌ها می‌توانند شبیه تکه‌های بسیار کوچک گل کلم بوده و یا آنقدر ریز باشند که دیده نشوند. این زگیل‌ها عموما در خوشه‌های ۳ و ۴ تایی ظاهر شده و قادر به رشد و پخش سریع هستند. زگیل‌های تناسلی عموما دردناک نبوده، هرچند می‌توانند باعث دردی معتدل، خونریزی و خارش گردند. عفونت HPV معمول‌ترین عفونت مقاربتی در آمریکای شمالی بوده و بعضی از انواع آن در خانم‌ها باعث سرطان دهانه رهم می‌شود.
 • زگیل‌های مسطح (Flat warts) این نوع در کودکان و نوجوانان شایع‌تر از بزرگسالان می‌باشد. زگیل‌های مسطح نرم‌تر، صاف‌تر و کوچک‌تر از انواع دیگر زگیل بوده و عموما برروی صورت ظاهر می‌شوند. همچنین این زگیل‌ها بر روی پاها، بخصوص در زنان ظاهر می‌شود.

زگیل‌ها بدلیل ارتباط مستقیم با ویروس پاپیلومای انسانی که مسری است، بوجود می‌آیند. ویروس پاپیلومای انسانی از طریق تماس فرد با فرد و یا تماس مستقیم با وسایل استفاده شده توسط فرد آلوده منتقل می‌شود. ویروس عامل زگیل تناسلی قادر به انتقال به سایر نقاط بدن نیز می‌باشد.

چه کسانی مبتلا می‌شوند؟

هرکسی ممکن است زگیل بگیرد اما بعضی از افراد نسبت به دیگران در خطر بیشتری برای آلودگی به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی می‌باشند.

این افراد شامل:

 • کودکان و نوجوانان.
 • افرادی که ناخن خود را می‌جوند و یا ریشه ناخن‌شان را می‌‌کنند.
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

در کودکان اغلب بدون درمان خاصی برطرف می‌شوند. متخصصان پوست می‌بایست زگیلی که درد دارد، کودک را اذیت می‌کند و یا سریعا رشد می‌نماید، درمان نمایند.

چه چیزی باعث زگیل می‌شود؟

ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی باعث بوجود آمدن زگیل می‌شود. زمانی که خراش و یا زخم بر روی پوست خود دارید، آلوده شدن به این ویروس راحت‌تر می‌باشد. همچنین زگیل‌ها در نواحی از بدن که افراد اصلاح می‌کنند، شایع‌تر می‌باشد. امکان گسترش زگیل از ناحیه‌ای از بدن به ناحیه‌ای دیگر وجود دارد.

این ویروس‌ها قادر به انتقال از فردی به فرد دیگر هستند. امکان گرفتن آن در نتیجه لمس زگیل دیگران وجود دارد. بعضی افراد از تماس با وسیله لمس شده توسط فرد مبتلا به زگیل همچون حوله وی ممکن است مبتلا شوند. عموما چندماه طول می‌کشد که زگیل به اندازه کافی برای اینکه بشود آن را دید بزرگ شود.

چگونه درمان می‌شوند؟

در اکثر موارد، زگیل‌های روی پوست بی‌ضرر و بی‌خطر بوده و بدون درمان برطرف می‌شوند. بااین حال، زگیل‌های تناسلی می بایست توسط پزش بررسی شوند. بعضی اوقات، این ویروس بعد از درمان بازگشت کرده و بیشتر از یک نوع درمان برای نابودی آن لازم است. هرچند پزشکان اقدام به درمان سریع می‌نمایند، اما بعضی از انواع زگیل به چندین نوع و یا جلسه درمان برای درمان کامل نیاز دارند.

این درمان‌ها شامل:

 • منجمد کردن: در این نوع درمان، پزشک از نیتروژن مایع برای منجمد کردن آن استفاده می‌نماید. در این درمان تاولی دور زگیل ظاهر شده و حدود یک هفته بعد از آن زگیل می‌افتد.
 • کانتاریدین: در این نوع درمان، پزشک نوعی عصاره خاص از blister beetle را جدا کرده و بر روی آن می‌گذارد. بعد از گذاشتن کانتاریدان، ناحیه را با باند می‌پوشانند. تاول ناشی از عصاره پوست روی زگیل را برداشته و در نتیجه پزشک قادر به برداشتن بخش مرده زگیل می‌باشد.
 • سایر داروها: این داروها شامل بلئوسمین، که دارویی تزریقی است بوده و داخل زگیل تزریق می‌شود تا ویروس را بکشد و آلدارا دارویی که برای ایمن درمانی (immunotherapy) استفاده می‌شود و در شکل کرم موجود است نیز از دیگر این داروهاست. هرچند آلدرادا برای درمان زگیل تناسلی استفاده می‌شود، اما در انواع دیگر زگیل‌ها نیز موفقیتی نسبی داشته است.
 • جراحی جزئی: زمانیکه زگیل‌ها با روش‌های دیگر درمان نشدند، از جراحی برای برداشتن زگیل استفاده می‌شود. ریشه زگیل با استفاده از سوزن الکتریکی یا کرایوسورجری (منجمد کردن عمیق) نابود می‌شود.
 • جراحی لیزری: در این روش از تشعشع قوی نور برای سوزاندن و نابود کردن بافت زگیل استفاده می‌شود.

درمان خانگی زگیل ها

روش درمان خانگی زگیل‌ها شامل:

استفاده از اسید سالسیلیک شما در خانه و با گذاشتن اسید سالسیلیک برروی زگیل خود قادر به درمان آن هستید. این دارو بدون نیاز به نسخه قابل ارائه است. این نوع اسید در انواع مختلف همچون ژل، محلول و یا ضماد موجود می‌باشد. شما باید هر روز این اسید را بر روی زگیل بگذارید. قبل از مالیدن اسید سالسیلیک مطمئن شوید که زگیل را با آب گرم خیس نمایید. اسید سالسیلیک بطور نادر می‌تواند باعث درد شود. اگر زگیل و اطراف زگیل شروع به خشک شدن کرد، برای مدتی کوتاه دست از درمان بکشید. اغلب نیاز به چندین هفته درمان برای گرفتن نتیجه وجود دارد، حتی اگر در مدت درمان دست از درمان نکشید.

در شرایط زیر می‌بایست به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید:

 • شک به اینکه زائده زگیل نباشد
 • زگیل برروی صورت و یا نواحی جنسی
 • تعداد زیادی زگیل
 • سیستم ایمنی ضعیف شده

دیابت: هیچگاه در صورت ابتلا به دیابت اقدام به برداشتن زگیل‌های روی پای خود نکنید چرا که سوزاندن و یا زخم کردن پا در افراد دیابتی می‌تواند آسیبی همیشگی به اعصاب پا برساند.

پیشگیری از ابتلا به زگیل

اگر هم اکنون مبتلا به زگیل هستید، با ور نرفتن با آنها و ناخنک نزدن به آنها می‌توانید جلوی گسترش‌شان به سایر نقاط بدن را بگیرید. پوشیدن زگیل‌ها با باند هم گزینه بدی نیست. بعلاوه، دست‌هایتان را تا آنجا که می‌توانید خشک نگهدارید، چراکه کنترل زگیل‌ها در محیط‌های مرطوب سخت‌تر می‌باشد. هیچگاه نباید ناحیه‌ای که زگیل در آن است را شانه کرده، برس کشیده و یا اصلاح نمایید چراکه باعث انتقال آن به سایر قسمت‌ها می‌شود. دست‌هایتان را بخوبی بعد از لمس زگیل‌ها بشویید.

برای پیشگیری از ابتلا به زگیل‌های تناسلی، قدم های زیر نیز مفید می‌باشد:

استفاده از کاندوم هنگام رابطه جنسی
رابطه جنسی مشروع و اجتناب از رابطه جنسی پرخطر
اجتناب از رابطه جنسی با هر کسی که نشانه‌های قابل دیدن زگیل تناسلی دارد

روش‌های خانگی برای درمان

نوار چسب برزنتی خاکستری

شما می‌توانید خیلی راحت زگیل‌تان را با نوار چسب برزنتی خاکستری یا نقره‌ای بپوشانید تا مانع از رسیدن اکسیژن به آن شوید و به این ترتیب آن را برای همیشه از بین ببرید! چسب نواری برق به رنگ سیاه نیز احتمالا تاثیر مشابهی خواهد داشت اما…

 • نوار چسب برزنتی خاکستری در مطالعات مورد استفاده قرار گرفته‌ است و در از بین بردن زگیل برای همیشه، بسیار موثر بوده‌ است….
 • نوار روشن نیز در مطالعات ناموفق مورد استفاده قرار گرفت اما…

هنگام استفاده از نوار چسب خاکستری برای از بین بردن زگیل برای همیشه…

 • زگیل‌تان باید به مدت حداقل ۶ روز پوشیده شده باشد و سپس…
 • نوار چسب خاکستری را برمی‌دارید، زگیل را در آب غوطه‌ور می‌کنید و سپس…
 • آن را با یک سوهان ناخن یا سنگ پا می‌تراشید تا کوچک شود و سپس…
 • هرچه باقی مانده‌است را به مدت ۱ تا ۲ روز می‌گذارید بماند و سپس…
 • این فرآیند را آن‌ قدر تکرار می‌کنید تا زگیل برای همیشه از بین برود.

نکته: شما همچنین می‌توانید قبل از پوشاندن زگیل با نوار چسب برزنتی خاکستری، اسید سالیسیلیک روی آن بگذارید تا زگیل با قدرت بیش‌تری از بین برود!

موز را امتحان کنید.

زگیل‌ها تا حدودی به دلیل کم بودن پتاسیم در بدن‌تان ایجاد می‌شوند؛ این بدان معنا است که می‌توانید خیلی راحت با خوردن موز و سایر غذاهای غنی از پتاسیم در عرض دو هفته برای همیشه زگیل را از بین ببرید، به علاوه‌ی این‌که…

 • افزایش مصرف پتاسیم کمک می‌کند تا پس از آن‌که از شر زگیل‌ها خلاص شدید، احتمال بروز مجدد آنها بسیار کم باشد…
 • شما همچنین می‌توانید پوست موز یا سیب‌زمینی (یکی دیگر از مواد غذایی دارای پتاسیم زیاد) را به طور مستقیم روی زگیل مالش بدهید…
 • برخی از آدم‌ها حتی قرص‌های پتاسیم را پودر می‌کنند و آن را روی زگیل‌هایشان مالش می‌دهند.

از سرکه سیب استفاده کنید.

دلیل اصلی این‌که چرا سرکه سیب برای از بین بردن زگیل خیلی خوب است، میزان پتاسیم بالایی است که دارد اما….

 • شما می‌توانید پایتان را در سرکه سیب بشوئید تا به سرعت از شر زگیل‌های سرسخت پدیدار شده در کف پا یا روی پایتان خلاص شوید. همین کار را با زگیل‌های موجود در جاهای دیگر بدن‌تان نیز می‌توانید انجام دهید.
 • می‌توانید یک توپ پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید، آن را روی زگیل بگذارید و سپس یک نوار ضد آب پزشکی (به پهنای حدودا ۲.۵ سانتی‌متر) را دور آن بپیچید.

ال- لیزین

ال- لیزین نیز درست مانند پتاسیم، می‌تواند سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت کند. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که رژیم غذایی دارای ال-لیزین کم می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کند و در نتیجه سبب بروز زگیل شود اما… مصرف مکمل ال-لیزین یا خوردن غذاهای دارای ال- لیزین فراوان مانند ماهی تن، ماهی آزاد، گوشت گاو، مرغ و ماست کمک خواهد کرد تا هم زگیل برای همیشه از بین برود و هم از بروز مجدد آن جلوگیری شود.

گیاهانی مصرف کنید که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کنند.

شما می‌توانید از گیاهان تقویت‌کننده‌ی سیستم ایمنی بدن استفاده کنید تا هم زگیل را برای همیشه از بین ببرید و هم از بروز مجدد آن پیشگیری کنید؛ گیاهانی مانند گون، برگ بو، اکیناسه (مخروط‌سانان)، خوک طلایی، شیساندرا یا آقطی.

ریحان

شما می‌توانید ریحان خورد شده را با استفاده از نوار ضد آب، نوارهای پزشکی یا یک تکه بانداژ روی زگیل بگذارید؛ این کار را هر روز و دست کم به مدت ۱ تا ۲ هفته انجام دهید تا زمانی که زگیل‌ها برای همیشه از بین بروند. ریحان واقعا تاثیرگذار است به این دلیل که چندین ترکیب ضد ویروسی دارد که زگیل را نابود می‌کنند.

آلوئه‌ورا

زگیل و آلوئه‌ورا

آب یک آلوئه‌ورا را بگیرید و آن را روی زگیل‌تان بمالید. اسید مالیک موجود در آلوئه‌ورا کمک‌تان می‌کند که از شر زگیل خلاص شوید. هنگامی که آب آلوئه‌ورا را روی زگیل مالش دادید، آن را با یک تکه بانداژ پوشش بدهید و این کار را هر روز انجام دهید تا زمانی که زگیل برای همیشه از بین برود.

روی بیش‌تری مصرف کنید.

مصرف ۶۰ میلی‌گرم روی به طور روزانه یا گنجاندن مواد غذایی دارای روی بیش‌تر در رژیم غذایی‌تان به تقویت سیستم ایمنی بدن‌تان کمک خواهد کرد بنابراین بدن شما می‌تواند با ویروسی که باعث بروز زگیل می‌شود، مبارزه کند و آن را برای همیشه از بین ببرد… هنگامی که عملکرد سیستم ایمنی بدن شما از طریق استفاده از روی بیش‌تر در رژیم غذایی‌تان بهبود بیابد، احتمال بروز مجدد زگیل بسیار کم خواهد شد.

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.