درباره زگیل و راه‌های درمان آن چه می‌دانید؟

زگیل یک زائده پوستی می‌باشد

زگیل‌ها (Warts) زائده‌های پوستی هستند که بر روی پوست بدن ظاهر شده و عامل تشکیل آنها ویروس پاپیلومای انسانی می‌باشد. بیشتر از ۶۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که بعضی از آنها باعث ایجاد زگیل برروی پوست می‌شود. ویروس پاپیلومای انسانی باعث رشد سریع سلول‌های پوستی بر روی لایه ی بیرونی پوست می‌شود. در اکثر موارد، زگیل‌ها (common warts) برروی انگشتان، نزدیک ناخن‌ها و یا برروی دست‌ها ظاهر می‌شود. بعضی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی عامل بروز زگیل تناسلی هستند.

انواع زگیل‌ها

 • زگیل کف پا (Plantar warts) این نوع عموما رنگ گوشت بدن و یا قهوه‌ای روشن بوده که همراه آنها رگ‌های خونی لخته شده (نقاط سیاه) نیز وجود دارد.
 • زگیل تناسلی(Genital warts) این نوع در نواحی آلت تناسلی و مقعد ظاهر می‌شوند. این زگیل‌ها شبیه زائده‌های کوچک رنگ گوشت یا صورتی و یا قرمز می‌باشند. این زگیل‌ها می‌توانند شبیه تکه‌های بسیار کوچک گل کلم بوده و یا آنقدر ریز باشند که دیده نشوند. این زگیل‌ها عموما در خوشه‌های ۳ و ۴ تایی ظاهر شده و قادر به رشد و پخش سریع هستند. زگیل‌های تناسلی عموما دردناک نبوده، هرچند می‌توانند باعث دردی معتدل، خونریزی و خارش گردند. عفونت HPV معمول‌ترین عفونت مقاربتی در آمریکای شمالی بوده و بعضی از انواع آن در خانم‌ها باعث سرطان دهانه رهم می‌شود.
 • زگیل‌های مسطح (Flat warts) این نوع در کودکان و نوجوانان شایع‌تر از بزرگسالان می‌باشد. زگیل‌های مسطح نرم‌تر، صاف‌تر و کوچک‌تر از انواع دیگر زگیل بوده و عموما برروی صورت ظاهر می‌شوند. همچنین این زگیل‌ها بر روی پاها، بخصوص در زنان ظاهر می‌شود.

زگیل‌ها بدلیل ارتباط مستقیم با ویروس پاپیلومای انسانی که مسری است، بوجود می‌آیند. ویروس پاپیلومای انسانی از طریق تماس فرد با فرد و یا تماس مستقیم با وسایل استفاده شده توسط فرد آلوده منتقل می‌شود. ویروس عامل زگیل تناسلی قادر به انتقال به سایر نقاط بدن نیز می‌باشد.

چه کسانی مبتلا می‌شوند؟

هرکسی ممکن است زگیل بگیرد اما بعضی از افراد نسبت به دیگران در خطر بیشتری برای آلودگی به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی می‌باشند.

این افراد شامل:

 • کودکان و نوجوانان.
 • افرادی که ناخن خود را می‌جوند و یا ریشه ناخن‌شان را می‌‌کنند.
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

در کودکان اغلب بدون درمان خاصی برطرف می‌شوند. متخصصان پوست می‌بایست زگیلی که درد دارد، کودک را اذیت می‌کند و یا سریعا رشد می‌نماید، درمان نمایند.

چه چیزی باعث زگیل می‌شود؟

ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی باعث بوجود آمدن زگیل می‌شود. زمانی که خراش و یا زخم بر روی پوست خود دارید، آلوده شدن به این ویروس راحت‌تر می‌باشد. همچنین زگیل‌ها در نواحی از بدن که افراد اصلاح می‌کنند، شایع‌تر می‌باشد. امکان گسترش زگیل از ناحیه‌ای از بدن به ناحیه‌ای دیگر وجود دارد.

این ویروس‌ها قادر به انتقال از فردی به فرد دیگر هستند. امکان گرفتن آن در نتیجه لمس زگیل دیگران وجود دارد. بعضی افراد از تماس با وسیله لمس شده توسط فرد مبتلا به زگیل همچون حوله وی ممکن است مبتلا شوند. عموما چندماه طول می‌کشد که زگیل به اندازه کافی برای اینکه بشود آن را دید بزرگ شود.

چگونه درمان می‌شوند؟

در اکثر موارد، زگیل‌های روی پوست بی‌ضرر و بی‌خطر بوده و بدون درمان برطرف می‌شوند. بااین حال، زگیل‌های تناسلی می بایست توسط پزش بررسی شوند. بعضی اوقات، این ویروس بعد از درمان بازگشت کرده و بیشتر از یک نوع درمان برای نابودی آن لازم است. هرچند پزشکان اقدام به درمان سریع می‌نمایند، اما بعضی از انواع زگیل به چندین نوع و یا جلسه درمان برای درمان کامل نیاز دارند.

این درمان‌ها شامل:

 • منجمد کردن: در این نوع درمان، پزشک از نیتروژن مایع برای منجمد کردن آن استفاده می‌نماید. در این درمان تاولی دور زگیل ظاهر شده و حدود یک هفته بعد از آن زگیل می‌افتد.
 • کانتاریدین: در این نوع درمان، پزشک نوعی عصاره خاص از blister beetle را جدا کرده و بر روی آن می‌گذارد. بعد از گذاشتن کانتاریدان، ناحیه را با باند می‌پوشانند. تاول ناشی از عصاره پوست روی زگیل را برداشته و در نتیجه پزشک قادر به برداشتن بخش مرده زگیل می‌باشد.
 • سایر داروها: این داروها شامل بلئوسمین، که دارویی تزریقی است بوده و داخل زگیل تزریق می‌شود تا ویروس را بکشد و آلدارا دارویی که برای ایمن درمانی (immunotherapy) استفاده می‌شود و در شکل کرم موجود است نیز از دیگر این داروهاست. هرچند آلدرادا برای درمان زگیل تناسلی استفاده می‌شود، اما در انواع دیگر زگیل‌ها نیز موفقیتی نسبی داشته است.
 • جراحی جزئی: زمانیکه زگیل‌ها با روش‌های دیگر درمان نشدند، از جراحی برای برداشتن زگیل استفاده می‌شود. ریشه زگیل با استفاده از سوزن الکتریکی یا کرایوسورجری (منجمد کردن عمیق) نابود می‌شود.
 • جراحی لیزری: در این روش از تشعشع قوی نور برای سوزاندن و نابود کردن بافت زگیل استفاده می‌شود.

درمان خانگی زگیل ها

روش درمان خانگی زگیل‌ها شامل:

استفاده از اسید سالسیلیک شما در خانه و با گذاشتن اسید سالسیلیک برروی زگیل خود قادر به درمان آن هستید. این دارو بدون نیاز به نسخه قابل ارائه است. این نوع اسید در انواع مختلف همچون ژل، محلول و یا ضماد موجود می‌باشد. شما باید هر روز این اسید را بر روی زگیل بگذارید. قبل از مالیدن اسید سالسیلیک مطمئن شوید که زگیل را با آب گرم خیس نمایید. اسید سالسیلیک بطور نادر می‌تواند باعث درد شود. اگر زگیل و اطراف زگیل شروع به خشک شدن کرد، برای مدتی کوتاه دست از درمان بکشید. اغلب نیاز به چندین هفته درمان برای گرفتن نتیجه وجود دارد، حتی اگر در مدت درمان دست از درمان نکشید.

د