نکاتی که باید قبل از وکس کردن بدانید

قبل از وکس کردن این موارد را مورد توجه قرار دهید

با وجود تنوع در روش های مختلف حذف موهای زائد، گاهی تشخیص اینکه کدام روش برای شما مناسب تر است دشوار می شود. در این مطلب نکات و توصیه های مهم در خصوص وکس کردن را ارائه می دهیم:

تفاوت بین وکس کردن و استفاده از مخلوط شکری چیست؟

وکس به استفاده از صمغی گرم بر روی محل دارای مو می گویند که پس از خشک شدن و یا به وسیله نوار یا پد از روی پوست برداشته می شود و با اینکار موها از ریشه کنده می شوند. مخلوط شکری ترکیب شکر گرم و لیمو است که بر روی پوست گذاشته می شود و خلاف جهت رشد مو کشیده می شود و بدین صورت موها را از بین می برد.

آیا وکس به پوست آسیب می زند؟

اگر پوست حساس و شکننده ای دارید، بهتر است روش های دیگر مانند لیزر را امتحان کنید (درباره لیزر موهای زائد بیشتر بدانید).بیماری های پوستی می تواند در بروز عوارض منفی وکس تاثیرگذار باشد. اگر دچار بیماری های خودایمنی مانند لوپوس هستید، بیشتر احتمال دارد که پوست شما دچار تحریک یا سوزش شود. اگر مطمئن نیستید که پوست شما به وکس حساسیت دارد یا خیر به خصوص اگر می خواهید در خانه وکس انجام دهید، ابتدا با یک متخصص پوست مشورت کنید.

آیا پس از وکس موها ضخیم تر خواهد شد؟

به هر حال پس از مدتی مجددا موها رشد خواهد کرد اما بیشتر افرادی که در طولانی مدت از وکس استفاده کرده اند شاهد کم شدن رشد موها بوده اند. تنها در صورتی موها ضخیم تر رشد خواهد کرد که به جای آنکه از ریشه کنده شده باشد، شکسته شده باشد.

آیا مراقبت های پوستی بر عملکرد وکس تاثیرگذار است؟

داروهایی چون Retin-A و Differin موجب نازک شدن پوست می شوند و درنتیجه پوست حساس تر می شود و احتمال دارد پوسته پوسته و یا زخم شود. اما اینها تنها داروهایی نیستند که باید در خصوص استفاده از آنها قبل از وکس کردن مواظب باشید. حتی داروهای خوراکی هم می تواند ریسک داشته باشد. داروهایی چون Accutane و دیگر آنتی بیوتیک ها پوست شما را فوق العاده حساس می کنند.

چرا باید از دوبار وکس کردن اجتناب کرد؟

دوبار وکس کردن به این معنی که وقتی آرایشگر یا کسی که وکس را برایتان انجام می دهد، یکبار چوب را داخل ظرف وکس فرو می کند و آن را به پوست شما می زند، مجددا نیز اینکار را تکرار می کند و دوباره چوب را داخل وکس زده و برای نفر بعدی استفاده می کند. از این کار باید جدا خودداری شود زیرا باکتری ها و پاتوژن ها می توانند از پوست یک نفر وارد ظرف وکس شوند و بدین وسیله به پوست دیگری منتقل شوند. پس بهتر است جوانب احتیاط را رعایت کنید.

آیا پس از وکس کردن پوست قرمز می شود؟

وقتی وکس را به پوست می زنید و موهای صورت را با آن برمی دارید، احتمال زیاد دارد که پوست تحریک شود. پوست برخی به مدت چند دقیقه قرمز می شود و برخی تا ۱۲ ساعت پوستشان قرمز می ماند (راه های درمان قرمزی پوست را مطالعه کنید). اگر تا به حال وکس نکرده اید یا جای جدیدی وکس انجام می دهید و یا نوع جدیدی از وکس را می خواهید امتحان کنید، بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید و پس از انجام وکس زمان دهید تا پوست مجددا به حالت اول برگردد. اگر در حال آماده شدن برای یک مهمانی هستید و می خواهید ابرو یا پشت لب را تمیز کنید، بهتر است این کار را چند روز قبل از مهمانی انجام دهید تا زمان برای برطرف شدن قرمزی پوست داشته باشید.

چطور قرمزی و تحریک شدن پوست را از بین ببریم؟

در بیشتر مواقع برای برطرف شدن قرمزی پوست فقط باید صبر داشته باشید اما روش هایی هم وجود دارند که کمک می کنند قرمزی ها به سرعت رفع شود. بیشتر افراد از ژل آلوئه ورا استفاده می کنند. علاوه بر این می توانید کمی از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید تا پوست نرم و صاف شود.

چطور واکنش بد نداشته باشم؟

کمی قرمزی و تحریک شدن پوست طبیعی است اما ممکن است شما بیش از حد نرمال واکنش نشان دهید. اگر متوجه جوش ها و لکه هایی در اطراف محلی که وکس کرده اید شدید، احتمالا دچار فولیکولیت شده اید که همان التهاب فولیکول های مو است. فولیکولیت هم می تواند به دلیل شدت فشار وکس کردن به وجود آید و هم به دلیل باکتری هایی که توسط وکس منتقل شده و موجب حساسیت و تحریک پوست شده است. در چنین شرایطی باید به متخصص پوست مراجعه کنید.

علائم خطر دیگر شامل قرمز شدن زیاد، ورم و درد است که حساسیت به وکس را نشان می دهند. وکس دارای مواد بسیاری از جمله رنگ، رایحه و روغن است که ممکن است افراد به آنها حساسیت داشته باشند و ما به آن contact dermatitis می گوییم. این مشکل به خودی خود برطرف نمی شود بلکه به داروهای موضعی یا حتی خوراکی نیاز دارد. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید به سرعت به پزشک مراجعه کنید.

چقدر طول می کشد تا مو مجددا رشد کند؟

چیز آزاردهنده ای که در خصوص شیو کردن وجود دارد این است که اگر پرمو باشید، پس از یک یا دور روز بعد از شیو کردن موها بیرون خواهد زد که چنین مشکلی در وکس کردن ایجاد نخواهد شد (اشتباهات رایج در شیو کردن موهای زائد پا). وکس تقریبا روشی نیمه دائمی است و دو تا هشت هفته طول می کشد تا موها مجدد رشد کنند.

آیا وکس کردن در خانه بی خطر است؟

اگر جوانب احتیاط را رعایت کنید و همه دستورالعمل ها را به درستی انجام دهید، مانند وکس کردن قسمت کوچکی از پوست به منظور تست آلرژی، وکس کردن در خانه می تواند بی خطر باشد. مشکل رایجی که در خصوص وکس کردن در خانه وجود دارد این است که معمولا دمای وکس به اندازه مناسب و درست قرار ندارد. گرچه سوختگی می تواند در هر جایی اتفاق افتد حتی اگر در مراکز زیبایی وکس انجام دهید اما احتمال سوختگی در خانه بیشتر است. اغلب افراد فکر می کنند اگر وکس را به مدت بیشتری روی پوست بگذارند موثرتر خواهد بود اما با این کار پوست شما به دلیل حرارت وکس خواهد سوخت. اگر پوست شما با وکس کردن کنده شد، احتمالا دچار اسکار یا جای زخم و یا عفونت خواهید شد.

یکی دیگر از چیزهایی که باید از آن اجتناب کنید این است که نباید وکس را همزمان با دیگر کارهای آرایشی انجام دهید. افراد معمولا به مراکز آرایشی می روند و در یک روز ماسک و اسکراب صورت و وکس را انجام می دهند. این کار باعث حساسیت بیشتر و واکنش های منفی نسبت به وکس می شود. بیمارانی که  retinoids یا قرص استفاده می کنند بهتر است از دیگر روش ها مانند بند انداختن استفاده کنند که فقط مو را می گیرد و پوست را نمی کشد.

منبع goodhousekeeping.com
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.