اطلاعاتی درباره ورزش سمبکالاه

هنر رزمی سمبکالاه در سال ۱۳۵۹ بنیانگذاری شده است

هنر رزمی سمبکالاه در سال ۱۳۵۹ و توسط سید ابوطالب میریوسفی بنیانگذاری شد. این هنر رزمی آمیزه ای از قدرت، سرعت، دقت و استقامت است. تکنیک های سمبکالاه از ۱۲ هنر رزمی گرفته شده است. در این هنر رزمی ژیمناستیک هم به کار رفته است که از ترکیب هنرهای رزمی و ژیمناستیک و کنار هم قرار دادن این حرکات، فرم هایی ابداع شده است که در هیچ هنر رزمی مشاهده نمی شود. در سمبکلاه علاوه بر تقویت جسم بر تقویت روح نیز تأکید فراوان شده است. هنر رزمی سمبکالاه به طور معمول در فضای آزاد اجرا می شود. در این هنر رزمی، هنرجو بعد از طی دوره هایی تمریناتی را در فضاهای متفاوتی مانند دریا، جنگل و کوه انجام خواهد داد.

در این هنر رزمی برای ارتقا رتبه، امتحاناتی گرفته می شود که در بین هنرهای رزمی، یکی از دشوارترین امتحانات می باشد. از ویژگی های جالب این رزم این است که با کمر بند سفید تموم می شود. شال سفید برای کسی می باشد که حداقل ۱۵ سال سمبکالاه کار کرده است. البته این بالاترین ردهٔ سمبکالاه است که بعد از قهوه ای و سیاه می باشد. رده های این سبک: بدون شال نیمه سبز- سبز نیمه سرخ – سرخ نیمه قهوه ای – قهوه ای – مشکی – سفید. لازم بذکر است اساتید این سبک جهت معرفی هر چه بیشتر این سبک فیلم هایی از قبیل: جنگل سرخ، راه سرخ، سرخ ققنوس، سرعت انفجاری ساخته اند که در این فیلم ها، در قالب فیلم زرمی به نمایش ویژگی های این سبک پرداخته اند.

سمبکالاه برترین و کامل ترین رشته رزمی و یک سبک مستقل و کاملا ایرانی:

آنچه در زیر آمده است در مورد یک ورزش رزمی حرفه ای است که فقط در ایران آموزش داده می شود و در هیچ جای دنیا آموزش داده نمی شود. البته شاید نام سمبکالاه را از گوشه و کنار شنیده باشید اما از واقعیات اصلی آن بی خبرید. تدریس این ورزش از سال ۱۳۵۹ توسط سید ابوطالب میریوسفی در ایران آغاز و از همان ابتدا با استقبال گرم جوانان سراسر کشور روبرو شد. این ورزش از ترکیب ۱۲ سبک ورزشی و فنون مختص به خود تشکیل شده و با توجه به فنون مختص به خود و کار آمدی فنون، زیبایی در حرکات ، اتکا به اصول علمی و عملی ، برخورداری از سلامت جسم و روح و بهره گیری از شیوه های کهن رزمی توانسته در ردیف کامل ترین ورزش های رزمی جهان قرار بگیرد و علاقه مندان زیادی را در سراسر کشور جذب کند؛

بطوریکه با توجه به ناشناخته بودن این ورزش حتی در ایران، آمار گیری جهانی در یکی از سایت های اینترنتی ، سایت اینترنتی سمبکالاه را جزء ۸ سایت برتر ورزش های رزمی جهان قرار داده. البته چندی پیش خبری را در روزنامه ایران ورزشی مشاهده کردم که در آن آورده بود فیلم جنگل سرخ که ساخته فیلم سازان غیر حرفه ای سمبکالاه است در بین ۲۱۳۰۰۰ ورزش رزمی جهان جزء ۱۰ فیلم برتر رزمی و پوسترهای آن جزء ۸ پوستر برتر رزمی جهان قرار گرفته است. همانطور که گفته شد این ورزش ترکیب ۱۲ سبک ورزشی و فنون مختص به خود است و نیز دارای فنون ۱۸ حیوان جنگی که بسیار کاربردی هستند را آموزش میدهد و لیکن خصایص حیوانی را رد کرده و با بهره گیری از روش مبارزات آنها این فنون را در سمبکالاه جای داده اند.

تمرینات سمبکالاه برای محیط های باز و آزاد و در شرایط سخت ساخته شده زیرا تمرین در شرایط سخت انسان را در مقابل سختی ها و مشکلات زندگی مقاوم می کند و باز بودن فضا نیز افکار انسان را باز و متعالی و باعث نشاط روح می شود به همین علت است که این ورزش در جسم و روح انسان تاثیر گذار است. البته سمبکالاه را در سالن می شود کار کرد ولی اصل سمبکالاه برای فضای باز ساخته شده است. تمرینات ویژه سمبکالاه که در جنگل و کوه و صحرا و دریا انجام می شود در ارائه صحیح این ورزش نقش بسزایی دارد.

در این ورزش از سلاح های سردی همچون نانچکو – سانچکو – نیزهء چینی – شمشیر- چاقو – باتوم و…. استفاده می شود. تنوع فنون مبارزه به سبک حیوانات نیز بسیار زیاد است مانند: عقاب – ببر – یوز – خرس – شیر – میمون – خرچنگ – درنا – مار و…. البته فنون اژدها یا باد نیز در این سبک آموزش داده می شود. این فنون به قدری تنوع دارند که فنونی نیز در این سبک وجود دارد که مختص به خود است مثلآ فنون { بابن} در هیچ جای دنیا آموزش داده نمی شود. این سبک ورزش مستقلی است که برای جوانان تمرینات ویژه ای در نظر دارد. در این ورزش در مرحلهء اول روی اخلاق ورزشکار و در مرحله دوم روی ورزش و جسم ورزشکار کار می شود.

اگر اخلاق ورزشی در این سبک توام نباشد به هیچ وجه بصورت یک ورزشکار کامل رشد نمی کند. کسی گر نداند که قدرت چراست / چو فرشی به تالار خانان سر است (سید ابوطالب میر یوسفی) ورزش رزمی سمبکالاه در واقع اهداف خود را با اصول جوانمردی و تبعیت از ائمه معصومین(ع) ادامه می دهد. مسابقات این سبک نیز بصورت تکنیکی و مبارزه تنها در سطح کشور برگزار می شود. اصولا سمبکالاه از ریشه برای رضای خدا، تزکیه نفس و وحدت وجود در معرفت ساخته شده…… با توجه به اینکه که بنیانگذار این سبک رزمی از رزمندگان ۸ سال دفاع مقدس و از جانبازان شیمیایی و ترکشی می باشند، فرهنگ جبهه و ایثار در آن موج میزند…. به طوریکه شرایط بوجود آمده در جمع اعضای سمبکالاه شرایط معنوی و خلوص و ایثار در راه حق تعالی و اطاعت از ولایت فقیه در آن مشهود است….

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.