با کشور تایوان بیشتر آشنا شوید

تایوان یکی از میهمان‌نوازترین کشورهای دنیاست

هنوز عده بسیاری از مردم دنیا به خصوص غربی‌ها کشور تایوان را به خوبی نمی‌شناسند و با ارزش و اهمیت آن آشنایی ندارند. در دهه ۱۹۹۰ تایوان اولین کشور با دموکراسی واقعی چینی بود، جامعه مدنی در حال رشد آن در کنار همسایه غول پیکرش گم شد. از آن زمان فرهنگ مردم در این جزیره رشد کرد و شکوفا شد و از مجموعه‌ای از فرهنگ‌های چینی، غربی، ژاپنی و فرهنگ محلی تاثیر پذیرفت. تایوان غذاهای مهیج و فستیوال‌های سنتی چینی و بومی و معابد فراوان دارد. مهمتر از آن جاذبه‌های زیبا و فراوان این کشور است که عبارتند از کوه‌های بلند، هشت پارک ملی، جزایر زیبا و اقامتگاه‌های بهاری.

یکی از جالب توجه‌ترین ویژگی‌های تایوان موفقیت اقتصادی عجیب آن است. در کمتر از ۵۰ سال این جزیره به یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیا تبدیل شد و از این کشور تصویری با کارخانجات تولیدی بیشمار و شهرهای پرجمعیت ایجاد کرد. کشمکش‌های طولانی برای پیدا کردن هویت مستقل فرهنگی و سیاسی از برادر بزرگترش در قاره بی‌نتیجه ماند (سال‌ها فرمانروایان تایوان اصرار داشتند که تایوان “چین واقعی” است). تایوان بسیاری از سنت‌ها و تمدن‌های از دست رفته قاره را حفظ کرده؛ اما گرچه آینده سیاسی آن هنوز نامشخص است، اما تایوان یک فرهنگ پویای توسعه یافته‌ای را به خود اختصاص داده است.

کشور تایوان و دانشگاه تایوان
دانشگاه تایوان

یکی از ارزشمندترین چیزها درباره کشور تایوان، مردم خونگرم آن است. تایوان یکی از میهمان‌نوازترین کشورهای دنیاست و در سفر خود به این کشور حتما با برخوردهای سخاوتمندانه و مهربان مردم آن مواجه خواهید شد، چه در مواجهه با رانندگان تاکسی که کرایه منصفانه از شما می‌گیرند یا غریبه‌هایی که به شما آدرس نشان می‌دهند و یا خانواده‌هایی که اتاق خود را برای استراحت در اختیار شما قرار می‌دهند.

دومین ویژگی مهم تایوان، غذاست؛ با غذاهای متنوع چینی و غذاهای خوشمزه محلی. گشت و گذار در این جزیره آسان است گرچه عدم استفاده از زبان انگلیسی در این کشور ممکن است برای شما چالش ایجاد کند به خصوص که بسیاری از نوشته‌ها و تابلوها تنها به زبان چینی هستند. تایوان به نسبت چین یا جنوب شرقی آسیا کشوری ثروتمند است اما با این حال قیمت‌ها در این کشور به نسبت دیگر کشورهای توسعه‌یافته پایین است. اشتیاق مردم تایوان برای کمک به شما نشان می‌دهد محال است جایی گیر بیفتید.

تایپه

پایتخت سیاسی و اقتصادی تایوان، شهر تایپه است که یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای روی زمین است. این شهر توسط کوه‌های شمالی جزیره محصور شده. تایپه با جمعیت سه میلیونی پایتخت اسکوترسوارها، بازارها، آسمان خراش‌ها و معابد است.

اولین حسی که با دیدن این شهر پیدا می‌کنید ممکن است این باشد که ساختمان‌های آن کهنه و زشت هستند. علت وجود چنین ساختمان‌هایی این است که دولت تایوان (KMT) در سال‌های نخست حکومت خود در سال ۱۹۴۹ حدود یک میلیون تازه وارد از چین را منزل داد. بسیاری از ساکنین و حتی دولتمردان آن تایپه را به عنوان خانه موقت خود می‌انگاشتند که در واقع راه عبوری باشد برای رسیدن آنها به خشکی (قاره). اما ساختمان‌های جدید تایپه هوشمند و شیک و بادوام هستند و با معیارهای بین‌المللی ساخته شده‌اند.

گرچه برای دیدن همه جاذبه‌های شهر شاید ماه‌ها زمان نیاز باشد اما شما می‌توانید در یک هفته از مهمترین قسمت‌های شهر دیدن کنید. بسیاری از گردشگران تنها برای دیدن موزه کاخ ملی به این شهر می‌آیند و از سایر جاذبه‌های شهر خود را محروم می‌کنند. می‌توانید یک گردش تاریخی داشته باشید از ساختمان ریاست جمهوری، موزه ملی تایوان و تالار یادبود چیانگ کای شیک (Chiang Kai-shek) واقع در منطقه Zhongzheng که هسته سیاسی و تاریخی شهر است.

خوب است که از محله‌های قدیمی Wanhua و Datong نیز دیدن کنید که پر از خانه‌های چوبی سست و در حال ویرانی است که یادگار اوایل قرن بیستم است و همچنین معبد Longshan که بهترین نماد سنت‌های مذهبی این کشور است. در شمال آن، خیابان Dihua پر از مغازه‌های قدیمی است و معبد Baoan که یکی از زیباترین معابد این کشور است و موزه شونگ یو (Shung Ye) که به خوبی مردم بومی تایوان را معرفی می‌کند.

بازار تایپه در کشور تایوان
بازار تایپه

در شرق تایپه، محله Xinyi ویترین برج‌های اداری است با مراکز خرید مجلل و باشکوه. غذا خوردن در تایپه بسیار لذتبخش است به خصوص با تنوع رستوران‌های استثنایی و قهوه خانه‌ها و مغازه‌ها و طبف گسترده‌ای از فروشگاه‌ها، مغازه‌های تخصصی و برخی مغازه‌های فروش عتیقه. در شمال آن پارک ملی Yangmingshan و Beitou قرار دارند که برای پیاده‌روی و گردش بهاره بسیار مناسب هستند. در جنوب آن نیز مناطق Maokong و Wulai چشم‌انداز وسیعی از منطقه ساحلی تایوان بدست می‌دهند.

شمال تایوان

شمال تایوان از زیباترین و متنوع‌ترین بخش‌های این کشور است. زمین جنگلی، قبیله‌های بومی تندخو و حتی آب و هوای متغیر آن مهاجران نخستین را حیرت‌زده کرده بود و سبب شد این منطقه از آخرین قسمت‌های جزیره باشد که مستعمره چینی‌ها شد. در سال ۱۹۴۹ این منطقه مورد هجوم مهاجران چین