در انتخاب پوشک دقت کنید

پوشک یکی از نیاز های اصلی کودک می باشد

هر چیزی که با بدن کودک شما به طور مستقیم در تماس است باید به دقت مورد بررسی قرار بگیرد و به آن بیشتر توجه شود. معمولا یک کودک در نخستین سال زندگی حدود سه هزار پوشک نیاز دارد. این تعداد پوشک در کودکان متفاوت است. نوع پوشک، مارک آن و اندازه‌اش نیز تأثیر زیادی در تعداد مصرفی دارد. گاهی تشخیص پوشک سالم و مناسب برای کودک، کار آسانی نیست. این روزها پوشک مخصوص کودکان در مدل‌ها و مارک‌های مختلف روانه بازار می‌شوند و وظیفه شما است که تشخیص دهید کدامیک برای فرزندتان مناسب‌تر است.

انواع پوشک

پوشک‌های یکبار مصرف

این پوشک‌ها پد نرمی دارند که قدرت جذب دارند. این پد بین دو لایه رویی و زیرین قرار دارد. معمولا حاوی کریستال‌های شیمیایی است که توانایی جذب مقدار مایعات دفع شده از بدن نوزاد به اندازه ۸۰۰ برابر وزن خود پوشک را دارند تا به حالت ژله‌ای درآیند. این پد ادرار را جذب می‌کند و اجازه نمی‌دهد که با سطح پوست کودک در تماس باشد به این ترتیب یک کودک می‌تواند برای مدت زمان طولانی از این پوشک استفاده کند بدون آنکه ذره‌ای احساس ناراحتی کند. البته در مورد پوشک‌های یکبار مصرف نیز باید اذعان داشت که همگی یک کیفیت ثابت را ندارند و مارک‌های مختلف، کیفیت‌های متفاوت دارند.

در طی چند سال اخیر، کیفیت این نوع ازپوشک‌ها به طور کلی ارتقاء یافته است و مدل‌های جدیدتر، سبک‌تر و نازک‌تر شده‌اند. انتخاب اندازه پوشک (سایز) بستگی به سایز و وزن کودک دارد. باید باپوشک کودک با سایز ۱ شروع کنید تا به سایز ۷ برسد. برخی از شرکت‌ها به طور خاص پوشک کوچک‌تر از سایز شماره ۱ را نیز تولید می‌کنند. برخی از شرکت‌ها نیز از مقیاس اندازه‌گیری، کوچک، متوسط، بزرگ و خیلی بزرگ استفاده می‌کنند (s,m,L,xL). پوشک‌های دیگری نیز تولید می‌شوند که شاید مردم به طور معمول با آنها آشنا نباشند مثلا پوشک شب که قدرت جذب بالاتری دارد به طوری‌که می‌توان با خیال راحت حتی تا ۱۲ ساعت از آن استفاده کرد بدون آنکه کودک احساس خیسی و رطوبت کند. حتی برخی از پوشک‌ها که پوشک شنا نام دارند  نیز این روزها در بازار یافت می‌شوند که برای شنا در آب استخر مناسب هستند.

پوشک
در انتخاب پوشک دقت کنید

پوشک‌های پارچه‌ای

پوشک‌های پارچه‌ای معمولا از پارچه‌هایی که قدرت جذب بالا دارند، تهیه می‌شوند مثل پوشک‌های پنبه‌ای، توری، فلانل، کنف، پشم و سایر مواد دیگر. در میان این موارد فلانل از بقیه نرم‌تـر است و بنابراین قدرت جذب بالاتری دارد. پارچه‌های نخی ارگانیک برای پوشک عالی هستند و در مقایسه با پارچه نخی غیر ارگانیک قیمت بالاتری دارند. برخی از انواع پوشک‌های پارچه‌ای قابلیت این را دارند که چند بار شسته شوند و مجدداً مورد استفاده قرار بگیرند. برخی دیگر لایه‌ای بیرونی دارند که فقط آن بخش یکبار مصرف است.

پوشک‌هایی که کاملا قابل شستشو هستندکمی مقرون به صرفه‌تر هستند. پوشک‌های پارچه‌ای به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرند اما بیشتر والدین پوشک‌های یکبار مصرف را ترجیح می‌دهند، چرا که با مقوله شستشوی پوشک مشکل دارند. بستن و گره زدن پوشک در مارک‌ها و برندهای متفاوت با هم فرق دارد معمولا پوشک‌ها یک بخش نوارچسبی در دو طرف پوشک دارند که قدرت چسبندگی بالایی دارد فقط به هنگام استفاده از روغن و پودر بچه،‌ حواستان باشد که به این بخش چسبنده مالیده نشود. پوشک‌ها در ناحیه اطراف لگن و پاها بخش پلاستیکی دارند که از بیرون زدن محتویات داخل پوشک جلوگیری می‌کند و در عین حال آنقدر سخت و محکم نیست که پای نوزاد را اذیت کند.

لوسیون

برخی از پوشک‌های یکبار مصرف در قسمت کناره‌ها حاوی لوسیون هستند که بوی بسیار ملایمی نیز دارد. این لوسیون از پوست بدن کودک محافظت می‌کند ولی باید پذیرفت که در مواردی هم می‌تواند برای برخی از کودکان ایجاد حساسیت کند و آلرژی‌‌زا باشد.

لبه‌های کش‌دار

پوشک‌هایی که لبه‌های کش‌دار دارند، بسیار مناسب هستند زیرا امکان تراوش ادرار و مدفوع کودک به بیرون را بسیار کاهش می‌دهند. بسیار راحت و مناسب هستند و اغلب والدین استفاده از آنها را به سایر پوشک‌ها ترجیح می‌دهند. برخی پوشک‌ها نیز با توجه به جنسیت نوزاد یعنی دختر یا پسر بودن آنها تولید می‌شوند. برخی از تولید کنندگان روی پوشک‌ها از طرح‌های محبوب کارتونی استفاده می‌کنند و جنسیت را با همان طرح و رنگ چاپی نشان می‌دهند.

پوشک‌های پارچه‌ای یا یکبار مصرف؟ کدام بهتر است؟

برخی از والدین معتقدند که فرزندشان با مصرف پوشک‌های یکبار مصرف کمتر دچار حساسیت‌های پوستی می‌شود چرا که ژل جذب کننده داخل پوشک می‌تواند رطوبت را به خود بگیرد در ضمن محتویات داخل پوشک نیز بیرون نمی‌زند. کودک در مقایسه با پوشک‌های پارچه‌ای کمتر احساس خیسی می‌کند اما از طرفی پوشک‌های پارچه‌ای مقرون به صرفه‌تر هستند و در هزینه‌ها مقدار زیادی صرفه‌جویی می‌شود. برخی از والدین در داخل خانه از پوشک‌های پارچه‌ای استفاده می‌کنند و در خارج از خانه از پوشک یکبار مصرف. انتخاب هر کدام بستگی به خودتان و شرایط اقتصادی خانواده دارد.

اندازه مناسب را انتخاب کنید:

کودک شما در هر یک از این وزن‌ها که باشد باید سایز مناسب او پوشک انتخاب کنید

  •  سایز ۱ (تا وزن ۷ کیلوگرم)
  •  سایز ۲ (تا وزن ۹-۶ کیلوگرم)
  •  سایز ۳ (تا وزن ۱۴-۸ کیلوگرم)
  •  سایز ۴ (تا وزن ۱۸-۱۱ کیلوگرم)
  •  سایز ۵ (تا وزن بالای ۱۳ کیلوگرم)
  •  سایز ۶ (تا وزن ۱۷ کیلوگرم)

توجه کنید:

  •  لازم است که کودک تقریباً به طور میانگین در یک شبانه روز ۸-۷ بار پوشکش عوض ‌شود.
  •  بعد از هفته‌های نخست این تعداد کمتر می‌شود و به حدود ۵ پوشک می‌رسد.
  •  هفته‌های اول باید از کوچکترین سایز پوشک استفاده شود.

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.