دیازپام همسر خود باشید

شما آرام‌بخش همسرتان باشید

اختلال اضطراب یکی از مشکلات شایعی است که بسیاری از همسرها هم با آن دست به گریبان هستند. در صورتی که یکی از زوجین به اضطراب مبتلا باشد، طرف دیگر چطور می‌تواند به او کمک کند؟ «اغلب اوقات دلم شور می‌زنه… نمیدونم برای چی… در واقع برای همه‌چی دلشوره دارم، تا وقتی که پسرم از مدرسه برگرده دلم هزارتا راه می‌ره، یا هفته پیش که شوهرم یک مشکل مالی کوچک داشت فکری نبود که به سر من نزنه… دست خودم نیست… ولی صبح‌ها با نگرانی زیاد بلند می‌شم و شب‌ها هم با فکر و خیال‌های جوروواجور خوابم می‌بره.. البته با زور قرص…»

این جملات وصف حال مختصری از یکی از همسرانی است که با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کند. در کنار همه راهکارهای دارویی و غیر دارویی که معمولاً به صورت درمان‌های فردی به چنین افرادی ارائه می‌شود، عامل مهم دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند کمک حال خوبی برای این دسته از بیماران به حساب بیاید. این عامل مهم، میزان حمایت همسر است. به عبارت دیگر خود شما می‌توانید یکی از آرام‌بخش‌های همسر مضطرب‌تان باشید. بدیهی است که اگر اضطراب او را جدی بگیرید و آغوش گرمتان را به روی او باز کنید، در واقع به زندگی مشترکتان کمک کرده‌اید چرا که برای داشتن یک زندگی آرام، آرامش هر دوی شما ضروری است و اگر یکی از شما دو نفر آرامش لازم و کافی را نداشته باشید، دریای زندگی‌تان هم آرام نخواهد ماند. پس اگر به دنبال آرامش هستید، بیشتر هوای همسر مضطرب‌تان را داشته باشید.

چگونه دلواپسی‌ها را از همسرتان بگیرید؟

تحقیقات علمی نشان می‌دهند که اگر شما به عنوان همسر حامی خوبی برای زن یا شوهرتان باشید، می‌توانید تأثیر زیادی در سلامتی جسمانی و روانی او داشته باشید. منظور از حمایت فقط تأمین نیازهای مادی همسرتان نیست، بلکه حمایت واقعی تلاش برای کشف اکسیر مهر و محبت است که می‌تواند زندگی مشترکتان را همیشه سالم و جوان نگه دارد. برای این اکسیر هر همسری فرمول خاص خودش را دارد اما بعضی نکته‌ها هم وجود دارند که در همه فرمول‌ها مشترکند. در ادامه به چند نکته مهم اشاره می‌کنیم:

احساسات خودتان را بشناسید

چون همدلی بر پایه خودآگاهی است، باید هرچه بیشتر از احساسات خودتان آگاهی داشته باشید تا بهتر بتوانید احساسات دیگران را درک کنید. همچنین شما باید در زمان همدلی به حالات چهره و حرکات همسرتان توجه کنید. چنین رفتارهایی باعث می‌‌شود که همسرتان حس همدردی شما را باور کند.

خودتان را جای همسرتان بگذارید

با درک احساسات همسرتان به او بفهمانید که برایش اهمیت، ارزش و احترام قائل هستید. برای همدلی و همدردی موثر در ارتباط با همسرتان یا دیگران قبل از اقدام به هر عملی، لحظه‌ای هم که شده خود را به جای آن‌ها قرار دهید تا واکنش شما منطقی‌تر باشد.

فقط راه‌حل ارائه ندهید

سعی کنید در همدلی، راه‌حل ارائه ندهید چون شوهرتان دلش می‌خواهد فقط ناراحتی خود را با شما در میان بگذارد و از جانب شما درک شود. همچنین در همدلی برای طرف مقابل دلسوزی یا ترحم بیجا نداشته باشید. برای مثال، نگویید «وای! بیچاره تو، که چقدر مصیبت کشیدی!» یا «فکر نمی‌کردم چنین مشکل بزرگی داشته باشی.»

مشکلات همسرتان را کوچک نپندارید

برای اینکه همسرتان با همدردی شما، احساس آرامش بیشتری پیدا کند، نباید مشکلات او را کوچک و بی‌ارزش بپندارید. برای مثال، نگویید «ای بابا اینکه مشکلی نیست» یا «اگر جای من بودی، با این همه مشکل چه می‌کردی؟» چنین جملاتی باعث می‌شود که شوهرتان از درد دل با شما پرهیز کند و تلاش شما برای دلداری او بی‌نتیجه شود.

شناخت شما از اضطراب اهمیت زیادی دارد