ایده‌هایی به درد بخور برای چیدمان ظروف در کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت و چیدمان ظروف در آن دو بخش مهم دکوراسیون می‌باشد

اگر به دکوراسیون آشپزخانه خود علاقه دارید، حتما زندگی را هم دوست دارید. برای اینکه احساس بهتری در آشپزخانه داشته باشید، بهتر است که همه چیز را مرتب و دسته بندی شده نگهداری کنید تا شلوغی و هرج و مرج فضای محبوب‌تان را به هم نریزد. آنچه باعث دکوراسیون آشپزخانه مناسب می‌شود تنها رنگ، چیدمان و کابینت با طراحی زیبا نیست. برای فردی که ساعات زیادی را در آشپزخانه می‌گذراند، دسترسی به آنچه نیاز دارد و نظم و ترتیب از مهمترین اصول در آشپزخانه است. به همین دلیل چیدمان ظروف در کابینت اهمیت زیادی دارد. ایده‌هایی که معرفی می‌شوند، شما را در جهت نظم دهی به آشپزخانه کمک می‌کند:

بشقاب و کاسه 

چیدمان ظروف در کابینت و بشقاب

به خودتان کمک کنید. اگر صبحانه خود را بر روی کابینت نوش جان می‌کنید، لیوان چای، ظرف پنیر و کاسه‌های کوچک مربا از نیازهای هر روز صبح شما محسوب می‌شود. در چیدمان ظروف در کابینت آشپزخانه برای دسترسی راحت‌تر به ظروف مورد نیاز خود بهتر است آنها را در نزدیکی اپن کابینت قرار دهید. کشوهای بزرگ کابینت را برای این ظرف و ظروف انتخاب کنید.

ظروف ایستاده. از تقسیم کننده‌ها برای نظم دهی به ظروف درون کابینت استفاده کنید. در این حالت است که ظروف امنیت بیشتری دارند و مانند زمانی که مانند برج روی هم قرار می‌گیرند، خطر شکستن ندارند. با استفاده از تقسیم کننده کابینت دیگر نمی‌توانید بیش از حد توان آن از ظروف نگهداری کنید و در نتیجه عمر کابینت افزایش می‌یابد.

دیس و بشقاب بزرگ 

چیدمان ظروف در کابینت و دیس و کتلت

نمایش مهم است. قرار دادن بشقاب‌های بزرگ و دیس در کابینت حتی زمانی که دکوراسیون آشپزخانه منظم است، چالش بزرگی است. یکی از راه حل‌ها برای چیدمان ظروف در کابینت قرار دادن دیس و بشقاب‌های بزرگ به شکل افقی و روی طبقات کابینت است. اگر درون کابینت‌های شما فضا به اندازه کافی وجود دارد می‌توانید به کمک تقسیم کننده‌ها این بشقاب بزرگ را درون کابینت قرار دهید.

بشقاب به عنوان وسیله تزیینی. برخی از بشقاب‌ها آنقدر زیبا هستند که می‌توان آنها را به عنوان دکوراتیو در دکوراسیون آشپزخانه قرار داد. حتما برای این منظور راه حل مناسبی پیدا می‌کنید.

ادویه و روغن در کابینت آشپزخانه 

چیدمان ظروف در کابینت و ادویه و آشپزخانه

 • دسترسی آسان. یکی از ویژگی‌های آشپزخانه خوب این است که مواد غذایی و ادویه‌ها زمانی که آشپزی می‌کنید، در دسترس باشند. بهترین حالت این است که در نزدیکی اجاق گاز کابینتی را برای نگهداری و چیدمان ادویه در کابینت و  روغن و مواد افزودنی در نظر بگیرید.
 • قانون بهداشت. اگر نمی‌خواهید دکوراسیون آشپزخانه دچار به هم ریختگی شود، سس و روغن‌ها را در فاصله مناسبی از سطح کار خود قرار دهید. کشو یا کمد کابینت با عمق و ارتفاع مناسب می‌تواند بهترین انتخاب برای قرار دارد بطری‌های شیشه‌ای باشد تا آنها را از خطر افتادن و شکستن در امان گذاشت.

ابزار آشپزی 

چیدمان ظروف در کابینت آشپزخانه

 • نقش مهم کشو. چرا باید سطح کار و آشپزی خود را پر از وسیله‌های آشپزی کنید وقتی که می‌توان آنها را در فضای مناسب و در کشوی عمیق نگهداری کرد؟
 • استفاده راحت. روزی را به خاطر دارید که برای پیدا کردن کاردک مخصوص کیک همه کشو را زیر و رو کردید و زمان زیادی را از دست دادید؟ دیگر این خاطره تکرار نمی‌شود. کشوهای با عمق کم و مسطحی که وسایل آشپزی در آنها کنار هم چیده می‌شوند، پیدا کردن هر ابزاری را ساده کرده است.

کتاب آشپزی در آشپزخانه 

چیدمان ظروف در کابینت آشپزخانه و کتاب آشپزی

 • جستجو. فضای از دست رفته کنار سینک برای نگهداری وسایل آشپزخانه بسیار مناسب است. کتاب‌های آشپزی از مواردی است که زیبایی دکوراسیون آشپزخانه را افزایش داده و برای کنار سینک هم گزینه خوبی هستند.
 • پایه‌هایی از کتاب آشپزی. قرار دادن نیمکت و کابینت جزیره در آشپزخانه پتانسیل‌های دکوراسیونی را بالا می‌برند. قفسه‌هایی برای نگهداری کتاب آشپزی در قسمت پایینی کابینت جزیره یا نیمکت در نظر بگیرید. کتاب آشپزی در این طبقه‌ها به سادگی در دسترس بوده و زیبایی فضای آشپزخانه را نیز افزایش می‌دهد.

ایستگاه صبحانه 

آماده کردن صبحانه‌های جذاب و خوشمزه در اول صبح نیازمند فضایی مناسب و چیدمان ظروف در کابینت است تا بتوان مواد مورد نیاز را در آنها نگهداری کرد و وسایل مخصوص را نیز در آنجا قرار داد. بهتر است ایستگاه صبحانه را در قسمتی قرار دهید که دور از دید میز ناهار خوری باشد تا ریخت و پاش‌های اول صبح دیده نشود.

قابلمه و ماهی‌تابه 

چیدمان ظروف در کابینت و قابلمه

 • آویزان کردن. برای آویزان کردن قابلمه و ماهی تابه در هر آشپزخانه‌ای فضای مناسبی را می‌توان در نظر گرفت. ریل و میله‌هایی که در زیر کابینت نصب می‌شوند برای این منظور پیشنهاد خوبی هستند.
 • دیواری از قابلمه. روش دیگری که برای آویزان کردن قابلمه و ماهی تابه در دکوراسیون آشپزخانه می‌توان انجام داد، این است که از دیوار خالی فضای خود استفاده کنید. قلاب‌های جداگانه بر روی دیوار نصب کنید و قابلمه و ماهی تابه را از دسته به این قلاب‌ها بیاویزید.
 • سطحی در بالا. فضای خالی بالای کابینت جزیره را می‌توانید برای آویزان کردن ماهی تابه و قابلمه در نظر داشته باشید. بهتر است انواع رنگ پریده و یا نازیبا را برای آویزان کردن انتخاب نکنید چرا که به دکوراسیون آشپزخانه شما لطمه می‌زند. قالب، سینی و دیگر و لوازم شیرینی پزی را درون فر نگهداری نکنید. بهتر است کشویی زیر فر برای این منظور در نظر بگیرید و وسایل شیرینی پزی را درون کشو قرار دهید.

اصول انبارداری 

نظم و قانون. یکی از مهمترین نکات برای آشپزخانه رعایت نظم است. قرار دادن وسایل آشپزی و مواد غذایی در مکان خودشان، در وقت صرفه جویی زیادی می‌کند و در عین حال باعث می‌شود شما از تمام دارایی‌های خود کاملا آگاه باشید. برای نگهداری هر نوع ماده غذایی ظرف مخصوصی تهیه کنید.

بانکه و ظروف شیشه‌ای در دار. برای نگهداری مواد غذایی مانند حبوبات از ظروف شیشه‌ای در دار استفاده کنید. ظروف شیشه‌ای با محتویات رنگی دکوراسیون آشپزخانه شما را خاص نیز می‌کند.

دستمال کاغذی 

چیدمان ظروف در کابینت و دستمال

 • آویز مخصوص. برای دستمال کاغذی مخصوص آشپزخانه فضای مشخصی را در نظر بگیرید. بهتر است این فضا دور از چشم ولی در عین حال در دسترس باشد تا علاوه بر اینکه تمیز و بدون آلودگی باقی بماند، ظاهر آشپزخانه را نیز بر هم نزند.
 • میله‌های مخفی. کابینت آشپزخانه خود را به خوبی بررسی کنید. اگر ممکن است میله‌ای را به طور مخفی درون کابینت قرار دهید و دستمال کاغذی و حوله‌ها را از آن آویزان کنید. کابینت زیر سینک دستشویی برای این منظور بسیار مناسب است.

چاقو در کابینت و دکوراسیون آشپزخانه 

چیدمان ظروف در کابینت و چاقو

 • ایده تیز. پایه‌های مخصوص نگهداری چاقو در اکثر آشپزخانه‌ها وجود دارند ولی زیبایی چندانی شامل حالشان نمی‌شود! برای نگهداری چاقو در آشپزخانه از پایه مخصوص چاقو استفاده کنید و خیالتان راحت باشد که با هر سبک آشپزخانه همخوانی دارد.
 • ست چاقو. اگر یک ست گرانقیمت چاقو دارید و می‌خواهید از آن به خوبی حفاظت کنید، بعد از استفاده هر چاقو را سر جای خودش قرار دهید. در این صورت است که تیز بودن چاقو مدت زمان طولانی‌تری حفظ می‌شود و به راحتی می‌توانید قطعه مورد نظر خود را پیدا کنید.
 • چاقوی وارونه. روی سطح کابینت می‌توانید صفحه‌ای قرار دهید که با شیارهای مخصوص خود امکان نگهداری چاقو به صورت وارونه را داشته باشد.
 • تمیز و مرتب. فضای باریکی که بین کابینت و اجاق گاز وجود دارد، می‌تواند برای نگهداری چاقو استفاده شود. پایه نگهدارنده چاقو را در کشوی باریک و در این فضا نصب کنید تا در حین آشپزی هم در دسترس شما باشد.
 • سطح برش و چاقو. کشوی مخصوصی را برای نگهداری چاقوهای متنوع خود در نظر بگیرید تا بدانید کجا باید دنبال آنها بگردید. اگر ممکن است سطح رویی آن کابینت را نیز برای برش مواد غذایی مختلف انتخاب کنید و تخته برش مخصوص را روی کابینت نصب کنید.
 • صفحات تو کار. در آشپزخانه‌هایی با تعداد کابینت زیاد می‌توان تخته برش و صفحات مخصوصی را بصورت تو کار و در قسمت زیرین سطح کابینت نصب کرد. در این حالت می‌توانید چاقوها را بر روی این صفحات نگهداری کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.