نحوه بازیابی پیام‌های حذف شده در اندروید  

نگران حذف شدن داده‌های گوشی خود نباشید

ممکن است برای شما نیز پیش آمده که به طور تصادفی پیامی را حذف کرده‌اید، حذف شدن داده‌های گوشی  شما را نگران کرده و یکباره اثر نامطلوبی روی شما می‌­گذارد. در این شرایط سعی در بازیابی پیام‌های حذف شده خواهید داشت. با وجود اینکه نرم‌افزارهای مختلفی برای بازیابی پیام‌های از دست رفته وجود دارد اما دارای محدودیت‌­ها و مشکلاتی نیز هستند که در ادامه آنها را شرح خواهیم داد.

در این مقاله به شما کمک می­‌کنیم تا با ریکاوری به راحتی داده‌های گوشی خود را بازگردانید و یا اینکه برای جلوگیری از این اتفاق یک نسخه پشتیبان‌گیری از اطلاعات گوشی تهیه کنید.

نحوه بازیابی پیام‌های متنی حذف شده در اندروید

با یک خبر بد شروع می­‌کنیم: اگر قبلا در این مورد چیزی نشنیده‌اید، باید بگوییم هیچ راه مطمئنی برای بازیابی پیام‌های متنی اندروید وجود ندارد. راه حلی که اکثر سایت‌های مختلف در اختیار کاربران می‌­گذارند استفاده از نرم‌افزار ریکاوری است که بسیاری از کاربران با آن آشنایی ندارند.

در این مقاله عملکرد نرم‌افزارهای Mobikin ، FonePaw Android Recovery و EaseUS MobiSaver را معرفی کرده‌ایم. هر یک از آنها دارای محدودیت‌هایی است و احتمالا در ادامه کار کاربران را ناامید ­سازد، با ما همراه باشید تا مشکلات نرم‌افزارهای معرفی شده را شرح دهیم:

مشکل اول: برای استفاده از این نرم‌افزارها دسترسی به روت الزامی است

روت برای بازیابی پیام‌های حذف شده

با روت کردن گوشی مزایای بسیاری برای شما فراهم می‌­شود. به طور پیش فرض، اندروید برای امنیت سیستم خود برخی از پوشه‌ها را مخفی می­‌کند که شامل پیام‌های متنی حذف شده نیز می­‌شود. بنابراین، بدون روت شدن دستگاه این پیام‌ها مخفی می­‌ماند و امکان دسترسی وجود ندارد. اکثر نرم‌افزارهای ریکاوری نیز از این طریق سعی در حل مشکل دارند که همیشه به سرانجام نمی­‌رسد.

هر کدام از این نرم‌افزارها پیش از بازیابی پیام­‌های متنی، روت شدن گوشی را درخواست می‌­کنند. نرم‌افزار Mobikin برای شروع بازیابی ابتدا از شما می­‌خواهد که گوشی خود را روت کنید و در صورتی که از این موضوع صرف نظر کنید به جای دریافت پیام­‌های متنی با یک صفحه سفید مواجه خواهید شد. عملکرد نرم‌افزارFonePaw  تقریبا همانند Mobikin است با این تفاوت که سعی در اجرای بازیابی با روت موقت را دارد که نتیجه آن یک هشدار امنیتی است که مراقب عواقب این کار باشید.

مشکل دوم: استفاده از برنامه ریکاوری همراه با پرداخت هزینه است

برنامه ریکاوری برای بازیابی پیام‌های حذف شده

حتی اگر گوشی شما روت باشد یا با روت شدن موقت مشکلی نداشته باشید باز هم برای بازیابی پیام­‌های حذف شده مشکلات و محدودیت‌هایی پیش رو دارید. این نرم‌افزارها برای ارائه خدماتی که در اختیار کاربران قرار می‌­دهند هزینه دریافت می­‌کنند، به این صورت که کاربر باید هزینه‌ای بالای (۴۰ تا ۵۰ دلار) پرداخت کند تا برای بازیابی مشکلی نداشته باشد.

برای بسیاری از کاربران پرداخت این هزینه کار ساده‌ای نیست، البته برخی از سازندگان با کارهای هوشمندانه  ابتدا کاربر را جذب خدمات خود کرده و به آنها پیشنهاد امتحان کردن نرم‌افزارها به صورت رایگان را می­‌دهند و زمانی که کاربر به این خدمات وابسته شد و احساس نیاز پیدا کرد برای ادامه کار از او درخواست پرداخت هزینه می‌­کنند.

مشکل سوم: منسوخ شدن  USB برای بازیابی

منسوخ شدن  USB برای بازیابی پیام‌های حذف شده

علاوه بر مشکلات مطرح شده، باید اضافه کنیم که استفاده از کابل USB برای اتصال گوشی به کامپیوتر و بازیابی پیام‌­های متنی نیز جوابگو نخواهد بود.

در گذشته گوشی­‌های اندروید برای اتصال به کامپیوتر از یک پروتکل متفاوت به نام USB Mass Storage یا به زبان ساده‌تر UMS استفاده کردند، UMS همان پروتکلی است که در کابل USB استفاده می­‌شد و از این طریق تمام محتویات گوشی در اختیار کامپیوتر قرار می‌­گرفت.

اما امروزه این پروتکل‌­ها دیگر کاربردی نداشته و به جای آن می‌­توان از دو پروتکل (MTP پروتکل انتقال رسانه‌