برقراری رابطه احساسی در محل کار

قبل از انتخاب شریک زندگی‌تان خیلی خوب فکر کنید

چند سالی است که حضور خانم‌ها در جامعه زیاد شده است. خانم‌ها بلافاصله بعد از فارغ‌‌التحصیلی سر کار می‌روند و شکل جدیدی از روابط اجتماعی را تجربه می‌کنند. ارتباط خانم‌ها و آقایان جوان در محیط کار اجتناب‌ناپذیر است. زنان در محیط کار معمولا با پیشنهادهایی مواجه می‌شوند که باید بدانند چطور آنها را مدیریت کنند که برای کارشان مشکلی ایجاد نشود. این رابطه‌ها می‌تواند مفید باشد. آشنایی‌های دوران دانشجویی به خاطر جوان بودن طرفین معمولا آینده‌دار نیست اما افراد معمولا در سن ازدواج در محل کار با هم آشنا می‌شوند. افراد در محل کار خیلی از ویژگی‌های خود را بروز می‌دهند و امکان ایجاد شناخت خوبی از خود را فراهم می‌کنند بنابراین محل کار یکی از مکان‌ها و موقعیت‌های خوب برای آشنایی و ازدواج است. اما آیا ایجاد چنین روابطی احساسی در محیط کار صحیح است و در صورت به نتیجه نرسیدن رابطه، چطور می‌توان آن را مدیریت کرد؟

در محل کار افراد مختلفی را ملاقات می‌کنید که ممکن است بین آنان شریک زندگیتان را نیز بیابید ولی برقراری رابطه احساسی و عاشقانه در محل کار در مواردی متفاوت از دیگر روابط است و لازم است نکاتی را در این زمینه مد نظر قرار دهید. در محل کار با افراد و شخصیت‌های گوناگونی روبرو می‌شویم بنابراین شاید مکانی عالی برای یافتن عشق نیز باشد. اما قرار گذاشتن و داشتن رابطه احساسی با یک همکار با قرار گذاشتن با کسی که در جای دیگری کار می‌کند متفاوت است و رعایت نکات و آگاهی از برخی موارد در این رابطه برای داشتن رابطه‌ای موفق لازم است. به یاد داشته باشید که فرد مورد نظر شما ممکن است است رئیس شما و یا همکاری باشد که با هم بر روی یک پروژه کار می‌کنید و در نتیجه زمان زیادی را در کنار یکدیگر می‌گذرانید. حال چه باید بکنید اگر دوست یا نامزد شما همکارتان است؟

 عشق در محل کار

۱- ابتدا از قواعد و سیاست‌های شرکت و محل کارتان در مورد روابط عاطفی در محل کار آگاهی پیدا کنید. ببینید آیا شرکت و محل کار شما در مورد روابط همکاران محدودیت‌هایی دارد. اگر چنین نیست پس می‌توانید آزادانه با فردی که انتخاب کرده‌اید قرار بگذارید.

۲- حتی‌الامکان با کسی که به او گزارش کار می‌دهید درگیر رابطه عاطفی نشوید. پیچدگی‌های رابطه کاری ممکن است روی روابط شخصی‌تان اثر بگذارد. به عنوان مثال، اگر دوست پسر شما به خاطر برخی از مسائل در کار، شما را سرزنش کند، شما ناگزیر در خانه نیز آزرده خاطر خواهید بود یا مجبورید تلاش کنید تا ناراحتیتان را به خانه و روابط شخصیتان نبرید. تکرار چنین اتفاقاتی موجب ایجاد فشار در روابط می‌شود.

۳- هرگز درگیر رابطه با کسی که قبلا ازدواج کرده یا بچه دارد نشوید. مهم نیست که چقدر عالی به نظر می‌رسد، این رابطه مطمئنا باعث ایجاد احساس بدی در دیگران نسبت به شخصیت شما می‌شود و می‌تواند برای حرفه شما فاجعه آمیز باشد.

۴- در محل کار ابراز محبت نکنید. ممکن است باعث خجالت خودتان یا همکارانتان شوید. برای مثال، اکثر شرکت‌ها بر روی ایمیل‌های کارمندان خود نظارت دارند، بنابراین دو بار قبل از فرستادن هر پست الکترونیکی برای کسی که دوستش دارید، فکر کنید. قطعا نمی‌خواهید رئیس‌تان ایمیل عاشقانه شما را بخواند.

۵- برای شایعه آماده باشید. مردم بیش از آنکه عاشق کار کردن باشند عاشق حرف زدن در مورد دیگران هستند. اگر یکی از همکارانتان شما دو نفر را در سینما یا کافی شاپ ببیند، شروع می‌کند به گمانه زنی در مورد رابطه شما. شما سعی کنید این شایعات اداری را پشت سر بگذارید و اجازه ندهید باعث ناراحتی و متوقف شدنتان شود.

۶- با دیگر همکارانتان نیز روابط خوبی داشته و وقت بگذرانید. این که شما یکدیگر را دوست دارید یا نامزد هستید، به این معنی نیست که همیشه باید با هم باشید. اینکه تمام وقت خود را با کسی هم در محل کار و هم در خانه بگذرانید ممکن است خسته کننده باشد. بنابراین در حد امکان، سعی کنید رابطه دوستانه خود با سایر همکارانتان را حفظ کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید ناهارتان را به جای شریک زندگی خود با دوستانتان صرف کنید و با ایجاد این فضا دیدار بعدی دلچسب‌تری با معشوقتان داشته باشید.

۷- کدورت‌ها و اختلافات بین خودتان را به محل کار نیاورید. نمی‌توان پذیرفت که شما به اتاق محل کار شریک زندگیتان بروید و سرو صدا به پاکنید که چرا شب پیش به شما بی توجهی کرده است. این فقط باعث می‌شود که در مقابل رئیس و همکارانتان احمق به نظر برسید.

۸- قبل از اینکه درگیر یک رابطه احساسی و عاشقانه در محل کار شوید، در مورد اینکه اگر رابطه‌تان به شکست منجر شود، چه خواهید کرد، خوب فکر کنید. به یاد داشته باشید تا زمانی که هر دو برای یک شرکت کار می‌کنید، هر روز با یکدیگر روبرو خواهید شد و قطعا بعد از آن ارتباط شما با یکدیگر آسان نخواهد بود. آیا می‌توانید همانند سابق با او مهربان و صمیمی باشید؟ آیا می‌توانید از کنار هم عبور کنید گویی که هیچ اتفاقی نیفتاده است؟ چه خواهید کرد اگر او یک رابطه جدید را با فرد دیگری آغاز کند؟ قبل از برقراری رابطه احساسی و عاشقانه با همکارتان در مورد همه اینها خوب فکر کنید.

کد اشتباه ندهید

قبل از هرچیز باید بدانید در محل کار باید چطور رفتار کنید. ارتباط داشتن با همکاران غیرهمجنس و کنترل این ارتباط مثل حرکت بر لبه‌ تیغ است. شما باید شخصیت افراد مختلف را بشناسید و بر آن اساس با آنها رفتار کنید. ممکن است بعضی از رفتارهای شما به سردی بیش از حد یا صمیمیت بی‌اندازه تعبیر شود و برای همکاران شما خوشایند نباشد. ممکن است همکار شما تعریف شما از خود را به حساب پیشنهاد ازدواج بگذارد، پس بهتر است به محض پا گذاشتن در یک محیط جدید اول به رفتار افراد با هم نگاه کنید و حد و حدود روابط را بشناسید. از درددل‌های بی‌دلیل با همکاران غیر همجنس خودداری کنید. دلیلی ندارد آنها جزئیات زندگی شما را بدانند و شما با این کار ناخواسته حق دخالت در زندگی‌تان را به آنها می‌دهید. اگر حس می‌کنید فردی خارج از حد و حدود خود پا گذاشته بهتر است رابطه با او را کنترل کنید یا محترمانه به او تذکر دهید. اگر قصد آشنایی برای ازدواج با یکی از همکارها را داشتید، خارج از محیط کار با او حرف بزنید.

عجله نکنید

قبل از اینکه در یک محیط کار جا بیفتید با کسی رابطه برقرار نکنید. شما به مقدار زیادی زمان نیاز دارید تا هم خودتان را در محیط کار اثبات کنید، هم بتوانید موقعیت شغلی‌تان را تثبیت کنید و هم فرد مقابل را به خوبی بشناسید. در چند هفته و از روی رفتار محبت‌آمیز یک همکار نمی‌توان پی به شخصیت او برد. تصمیمی که برای آشنایی در محیط کار و نامزدی می‌گیرید تصمیم سختی است و عواقب زیادی دارد بنابراین در آن عجله نکنید. همکارها معمولا سال‌ها با هم هستند و شما فرصت کافی برای شناخت و شروع درست یک ارتباط سالم و آینده‌دار را پیدا خواهید کرد.

شرایط را بسنجید

بعضی از محل‌های کار نسبت به روابط بین کارمندان حساس هستند. در ایران تعدادی از شرکت‌های خصوصی استخدام زن و شوهر را ممنوع کرده‌اند بنابراین بهتر است قبل از تصمیم برای ازدواج با همکار، سیاست‌های شرکت در این‌باره را بدانید و از خود بپرسید آیا ارزشش را دارد که به خاطر آن کارتان را کنار بگذارید یا نه.

رازدار باشید

ما زمان زیادی از وقت‌مان را در روز در محل کار و با همکارهای‌مان می‌گذرانیم، پس برای اینکه زندگی بهتری داشته باشیم لازم است از بودن با همکاران‌مان لذت ببریم. لذت بردن از معاشرت با همکارها نیاز به صمیمی ‌شدن با آنها دارد و صمیمی شدن می‌تواند به مشکل بینجامد. مسلما شما نمی‌خواهید به خاطر یک رابطه اشتباه شغل‌تان را از دست بدهید. اول از همه باید مواظب باشید تا زمانی که روابط شما به نتیجه نرسیده و جدی نشده آن را به شدت از دیگر همکاران مخفی نگهدارید. برای مثال اگر در شرکت شما رسم نیست، هرگز یکدیگر را به اسم کوچک صدا نزنید. محیط کار محیط کوچکی است که شایعه در آن زود می‌پیچد. کافی است شما بخشی از تصمیمات مقدماتی که برای نامزد کردن با همکارتان گرفته‌اید را لو بدهید تا این خبر به شدت بین همکاران پخش شود و بسیار بزرگ‌تر از چیزی که فکر می‌کنید به نظر بیاید. آن‌وقت سیل نظرات مثبت و منفی به سمت شما سرازیر می‌شود و باعث آزار شما خواهد شد. به علاوه ممکن است همکارها با شما شوخی‌هایی بکنند که خوش‌تان نیاید و اگر رابطه شما به ازدواج نیانجامد، ناچارید ماجرا را برای تمام افراد توضیح دهید. مطمئن باشید کارفرمایان هم از این حرف‌ها در محیط کار خوش‌شان نمی‌آید و فکر می‌کنند این روابط به ضرر کار شما خواهد بود. برای همین ممکن است برای شغل‌تان مشکلی پیش بیاید.

سلسله مراتب را رعایت کنید

بهتر است از نامزد شدن با کسی که موقعیت شغلی خیلی بالاتر یا خیلی پایین‌تر از شما دارد، اجتناب کنید. برای مثال اگر کارمند هستید، همانطور که درخواست آشنایی از تحصیلدار شرکت را نمی‌پذیرید، بهتر است از رابطه با مدیرکل هم بپرهیزید. سلسله مراتب اداری همیشه ذهن شما را در تسلط خود می‌گیرد. شما همیشه خود را پایین‌تر از کسی که مدیر شماست می‌بینید و همین پایین‌تر دیدن می‌تواند اعتماد به نفس شما را در زندگی از بین ببرد و باعث شود حس کنید موقعیت سست‌تری دارید در حالی که شما خارج از محیط کار شخصی هستید با ارزش‌های والای خودتان که این ارزش‌ها هیچ ربطی به سلسله ‌مراتب اداری شما ندارد. به علاوه این رابطه می‌تواند حسادت همکاران را هم برانگیزد و باعث مشکلاتی در کار شود. همچنین در این صورت ممکن است هر پیشرفت کاری‌ای که شما می‌کنید به حساب ارتباطی که دارید نوشته شود و قابلیت‌های شما تحت سؤال قرار بگیرد. این را هم بدانید اگر رابطه با رئیس‌تان به مشکل خورد، ممکن است کارتان را از دست بدهید.

حرفه‌ای باشید

مهم‌ترین نکته در ایجاد ارتباط برای آشنایی پیش از ازدواج با همکار این است که بتوانید روابط کاری را کاملا از رابطه دونفری بین خودتان جدا کنید؛ فیلم همسر را که به یاد دارید؟ زندگی خانوادگی زوج در اثر ریاست زن در محل کار به هم خورد. در مورد شما هم ممکن است همین اتفاق بیفتد. شما ممکن است بارها در محل کار با نامزدتان به مشکل برخورید. ممکن است یکی از شما موضع بالاتری داشته باشد و ارتباط بین شما باعث به وجود آمدن توقعات کاری از طرف دیگر شود. برعکس این مورد هم امکان‌پذیر است. ممکن است شما با هم به مشکل برخورید و این مشکل در رابطه کاری شما تاثیر بگذارد مثلا نتوانید به خوبی با هم کار کنید و دلخوری باعث ایجاد مشکل کاری شود، پس از قبل خود را آماده کنید و با نامزدتان هم قرار بگذارید که مشکل شخصی به کار مربوط نیست. به علاوه بهتر است بحث‌های شخصی را هم به خارج از ساعت اداری موکول کنید.

در آخر

برقراری رابطه عاطفی با همکارتان به مقدار زیادی تفکر، شجاعت و صداقت نیاز دارد. با این حال اجازه ندهید مشکلات، شما را در این مسیر متوقف کند زیرا محل کار جای خوبی برای دیدار با دیگران است و اگر شما به اندازه کافی خوش شانس باشید، ممکن است بتوانید نیمه گم شده‌ی خود را در محل کارتان پیدا کنید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.