دلایل از بین رفتن برگ گیاهان

گیاهان‌تان را به راحتی درمان کنید

همه‌ی ما حداقل یک عدد گل آپارتمانی در منزلمان داریم و گاهی اوقات متوجه میشیم که برگ گیاهان ما کم کم زرد می‌شود و گل‌های ما دیگر شادابیه قبل را ندارند، ما در این مطلب به درمان بعضی از این علایم می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

گل‌های کم، شاخ و برگ زیاد:

علت: کود نیتروژنی زیاد. درمان: بیشتر گیاهان خانگی فقط یک بار در ماه به کود نیاز دارند و در ماه‌های سردتر این مقدار کمتر است ، پس در مقدار کودی که به گیاه می‌دهیم دقت بیشتری داشته باشیم.

زرد شدن برگ گیاهان: 

آبیاری یکی از نیازهای اصلی گیاه است و همانطور که نبود آب موجب از بین رفتن گیاه و زرد شدن برگ‌های آن می‌شود آبیاری بیش از حد هم همین نتیجه را دارد. وقتی به گیاهی کم آب دهید با آبیاری مجدد می‌توانید از زرد شدن برگ‌های دیگر جلوگیری کنید اما زمانی که زردی بدلیل آبیاری بیش از حد باشد وضع فرق می‌کند چون در این حالت کرم در خاک به وجود میاید و هم باید آبیاری را کاهش دهید و هم کرم‌ها را ازبین ببرید.

برگ‌های سوخته: 

علت: نور شدید مستقیم. درمان: گیاه را از مجاورت با نور شدید به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید، کوددهی زیاد سوختگی این گیاه را تشدید می‌کند.

قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها: 

علت: کود یا آفت کش زیاد ،خشکی خاک، پایین بودن دما، هوای خیلی گرم ، فاسد شدن ریشه. درمان: یک بار در ماه آب کافی در بالای خاک بریزید تا نمک اضافی از آن خارج شود.

پژمرده شدن برگ‌ها: 

علت: خاک بیش از حد خیس یا بیش از حد خشک. درمان: اگر به فاسد شدن ریشه شک دارید گیاه را از گلدان درآورید و بررسی کنید در صورت عفونی شدن ریشه‌ها ان قسمت را ببرید و ریشه‌ی سالم را به گلدان جدید منتقل کنید.

خال‌های روی برگ: 

علت: خال‌های برگی قارچی. درمان: در صورت عفونی شدن گیاه باید گیاه را از گیاهان دیگر جدا کرده و برگ‌های عفونی آن را ببرید و برای پیشگیری از خال دار شدن برگ‌ها تهویه‌ی هوا بیشتر کنید یعنی فاصله . بین گلدان‌ها را افزایش دهید و از پاشیدن آب روی برگ‌ها خودداری کنید

رشد قارچ پودری سفید روی شاخ و برگ‌ها : 

علت: کپک پودری. درمان: تهویه هوای اطراف گلدان و قطع کردن شاخ و برگ عفونی و درصورت نیاز سمپاشی با قارچ کش‌ها.

نکته: 

  • از بین بردن کرم‌ها به دو روش ممکن است: کاهش آبیاری و استفاده از پودرهای مخصوص آفات در حین آبیاری یا تعویض خاک گیاه.
  • روش تعویض خاک: در این روش باید گیاه و خاک را یه صورت یک جا از گلدان خارج کنید و آن را داخل یک لگن پر از آب قرار دهید و بسیار آرام با کنار زدن خاک‌ها ساقه‌ها را از خاک خارج کرده و بعد از شستن ریشه‌ها آنها را سریع درون آب تمیز قرار دهید سپس گیاه را در گلدان و خاک سالم و تمیز بکارید و پس از آبیاری ( حتما بعد از کاشت گیاه باید به گیاه آب فراوان دهید و صبر کرد تا آب اضافی خارج شود ) سپس گیاه را چند روز در جایی که نور کم و ملایمی دارد قرار دهید و پس از این مدت آن را به شرایط و محیط عادی گیاه انتقال دهید. البته تعویض خاک در صورتی لازم است که خاک دچار کرم شده باشد اما اگر زرد شدن فقط مربوط به آبیاری بیش از حد است فقط لازم است که آبیاری گیاه را کاهش دهید.

اشتباهات رایج در نگهداری از گوشتی 

اگر به پرورش گل و گیاه علاقه دارید، احتمالاً تجربه خرید یک گلدان ساکولنت و از بین رفتن آن را داشته‌اید. گیاهان گوشتی که در داخل خانه در نور کم نگهداری می‌شوند، در صورت مساعد بودن شرایط دیگر می‌توانند کمبود نور را تحمل کرده و زنده بماند. معمولاً در چنین شرایطی گیاه به کندی رشد می‌کند. با این حال برخی از گیاهان ساکولنت با شرایط داخل خانه و آپارتمان راحت‌تر کنار می‌آیند که ازجمله آنها می‌توان به هاروتیا گورخری ( Haworthia fasciata )، سانسوریا ( Sansevieria trifasciata ) و کراسولا خرفه‌ای ( Crassula ovata ) اشاره کرد. بسیاری از انواع کاکتوس نیز می‌تواند شرایط داخل خانه را تحمل کنند که از جمله آنها می‌توان به کاکتوس مامیلاریا ( Mammillaria gracilis fragilis ) اشاره کرد. گیاهان گوشتی که رنگ روشن دارند در صورتی که در نور کم نگهداری شوند، رنگ آنها به سبز تبدیل شده و به تدریج حالت کشیده پیدا می‌کنند و شکل خود را از دست می‌دهند. با این حال در صورتی که گیاه زینتی با رنگ روشن خریداری کنید، طول عمر آن خیلی بیشتر از شاخه گل‌های بریده خواهد بود. بیشتر برگ گیاهان ساکولنت بدون هیچ گونه مراقبت حداقل چند هفته زنده می‌ماند.

عدم وجود سوراخ تخلیه آب 

گیاهان ساکولنت را حتماً باید در گلدانی قرار دهید که ته آن سوراخ‌هایی برای تخلیه آب داشته باشد، مگر این که به شدت از نیازهای گیاهانتان آگاهی داشته و بدانید چند وقت یکبار و به چه میزان باید به آنها آب بدهید. اهمیت زیاد آبیاری گیاهان گوشتی در این است که ریشه‌های این گیاهان در صورتی که به مدت طولانی در خاک مرطوب بمانند، به سرعت دچار پوسیدگی شده و از بین می‌روند. برخی افراد ممکن است به منظور انتخاب گلدان زیبا، از وجود سوراخ در ته گلدان صرف ‌نظر کنند. در صورتی ‌که گلدانی که انتخاب می‌کنید پلاستیکی باشد می‌توانید خودتان ته آن را با دریل یا ابزارهای دیگر سوراخ کنید. در غیر این صورت هرگز نباید از گلدان‌های بدون سوراخ تخلیه آب استفاده کنید.

خاک نامناسب 

برگ گیاهان و گلدان

همان‌ طور که گفته شد ریشه‌های گیاهان ساکولنت در صورت قرار گیری طولانی مدت در خاک خیس به شدت مستعد پوسیدگی هستند. اما باید بدانید علاوه بر عدم وجود سوراخ ته گردان، نوع خاک نیز می‌تواند باعث خیس ماندن خاک و محیط ریشه در گلدان شود. هنگامی که گلدان کاکتوس یا سایر گیاهان گوشتی را خریداری می‌کنید، پیش از هر چیز ابتدا خاک آن را بررسی کنید. در صورتی که خاک گلدان سفت و متراکم یا خیلی غنی است، باید خاک آن را عوض کرده و از خاک مخصوص کاکتوس استفاده کنید. خاک‌های بسیار غنی رطوبت را به مدت طولانی در خود حفظ می‌کنند. خاک کاکتوس را می‌توانید به صورت آماده از فروشگاه‌های گل و گیاه خریداری کرده و یا خودتان آن را آماده کنید. خاک دیاتومه نیز یکی از گزینه‌های مناسب برای گیاهان گوشتی گلدانی است. در هر صورت خاکی که برای گیاهان گوشتی آماده می‌کنید باید حاوی مقدار زیادی ماسه یا پرلیت باشد تا قابلیت زهکشی خاک افزایش یابد. در صورتی که خاک گلدان آماده خریداری می‌کنید، می‌توانید آن را با خاک دیاتومه ترکیب کنید. خاک دیاتومه آب را جذب می‌کند اما به سرعت خشک می‌شود به همین علت برای گیاهان گوشتی بهترین گزینه می‌باشد. خاک‌هایی که سفت، متراکم و رسی هستند به مدت طولانی آب را در خود نگه می‌دارند. به همین علت اغلب گیاهان گوشتی که در چنین خاک‌هایی قرار دارند خیلی زود از بین می‌روند. برای اصلاح خاک‌ رسی می‌توانید ماسه یا پرلیت به خاک اضافه کنید.

نور ناکافی 

برگ گیاهان و گلخانه

اکثر گیاهان گوشتی نیاز به آفتاب کامل دارند تا بتوانند شکل و رنگ خود را حفظ کنند. با این حال می‌توانید این گیاهان را در نواحی که نیم سایه است نیز قرار دهید. ممکن است گیاهانی مانند اشوریا که رشد سریع داشته و نیاز زیادی به آفتاب دارند، در اثر عدم دریافت آفتاب کافی کشیده و برگ گیاهان دراز شوند. اگر چه در صورتی که گیاهانی مانند هاورتیا، سانسوریا و گاستریا دارید می‌توانید آنها را تنها چند ساعت در روز در مقابل نور قرار دهید.

آبیاری بیش از حد 

برگ گیاهان و آبیاری گیاه

گیاهان گوشتی نیز مانند همه گیاهان برای زندگی به آب نیاز دارند اما بیشتر آنها چند روز تا چند هفته بدون آب نیز می‌توانند زندگی کنند در حالی که در صورت آبیاری زیاد دچار پوسیدگی شده و می‌میرند. آبیاری زیاد اولین عامل از بین رفتن برگ گیاهان گوشتی است. به طور کلی اغلب قیمت گیاهان گوشتی چندان زیاد نیست بنابراین نباید بیش از حد نگران آنها شده و دائماً در رسیدگی به آنها وسواس به خرج بدهید. معمولاً توجه زیاد به برگ گیاهان گوشتی باعث می‌شود بیش از حد به آنها آب داده و باعث مرگ آنها شوید.

با رعایت نکات گفته شده می‌توانید به خوبی گیاهان گوشتی خود را مراقبت کرده و از دیدن سلامتی آنها لذت ببرید. با این حال تجربه‌های شخصی نیز در پرورش گل و گیاه بسیار حائز اهمیت است. در کنار رعایت موارد گفته شده، سعی کنید الگوی رشد و سلامت گیاهان خود را بشناسید تا بتوانید در این کار موفق‌تر عمل کنید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.