بلغور جو دوسر و اشتباهاتی که در حین پخت آن انجام می دهید

صبحانه قوی با بلغور جودوسر

یک صبحانه ی بد می تواند حال شما را سر صبحی خراب کند. اگر یک بار با یک تخم مرغ سفت و لاستیکی و یا با بیسکوییت های خشکی مواجه شده باشید می دانید که چنین صبحانه ای چه اثری روی روح و روانتان می گذارد. البته خیلی هم نباید سخت گرفت اما مهم این است که بتوانیم از امکاناتی که داریم بهترین بهره را ببریم. یکی از بدترین چیزهایی که صبحِ شما را خراب می کند یک بلغور نامناسب جو دوسر است که درست آماده نشده باشد. به سادگی می توان این غلات سالم و سرشار از فیبر را به غذایی افسرده کننده تبدیل کرد! پس بگذارید برای همیشه نقطه پایانی بر این اتفاق ناخوشایند بگذاریم. آیا مایلید چند عادت غذایی سالم تر را به دست آورید؟در زیر شش اشتباه رایج در تهیه بلغور جو را بررسی می کنیم:

۱- به جای شیر، بلغور را با آب تهیه می کنید:

اگر نرمی و داشتن حالت خامه ای هدف نهایی شماست باید وقتی مایع شما به جوش آمد بلغور را اضافه کنید و اگر دوست دارید که جو شکل خود را حفظ کند، آنها را قبل از روشن کردن گاز به مایع سرد اضافه کنیدحتما شما هم شنیده اید که بلغور جو یک صبحانه فوق العاده رضایت بخش است که به خوبی و مثل یک آجر تا هنگام ناهار در شکم شما باقی می ماند. این حرف درست است؛ به شرطی که شما آن را با یک منبع پروتئینی تهیه کنید که چنین پروتئینی در آب یافت نمی شود. پس برای پخت بلغور جوی خود از شیر معمولی و یا شیر سویایی که شیرین نشده استفاده کنید. آیا می شود از بادام و یا شیر نارگیل استفاده کرد؟ انتخاب خوبی است اما منجر به مقدار زیادی چربی و حالت خامه ای می گردد؛ به علاوه از آنجا که آنها هنوز هم بسیار کم پروتئین هستند، شما به منبع دیگری مانند آجیل، دانه ها، و یا نوعی از کره (آجیلی) نیاز دارید.

۲- استفاده از ظرف و یا کاسه کوچک:

شاید شما تصور کنید وقتی فقط برای خودتان دارید بلغور جو تهیه می کنید احتیاجی به ظرف بزرگی ندارید. ولی بلغور جو بافت چسبناکی دارد که منجر به تشکیل حباب های بزرگ قابل توجهی می شود. اگر شما از ظرف پخت و پز کوچک استفاده کنید احتمال سرریز فرنی شما و ایجاد آشفته بازاری بر سر اجاق گازتان زیاد است. هم چنین اگر از مایکروفر استفاده می کنید؛ به کار بردن یک ظرف بزرگتر و گودتر امکان سرریز غذا در ماکروفر را کاهش می دهد.

۳- اضافه کردن بلغور جو در زمان نامناسب:

کسانی که از ماکروفر استفاده می کنند می توانند این قسمت را نادیده بگیرند. اما اگر شما از اجاق گاز استفاده می کنید زمان اضافه کردن بلغور جو نقش اساسی در بافت نهایی بلغور شما دارد. اگر نرمی و داشتن حالت خامه ای هدف نهایی شماست باید وقتی مایع شما به جوش آمد بلغور را اضافه کنید و اگر دوست دارید که جو شکل خود را حفظ کند، آنها را قبل از روشن کردن گاز به مایع سرد اضافه کنید. 

۴- اضافه نکردن نمک:

حتی اگر به دنبال پخت یک بلغور جو دوسر خوش طعم و یا شیرین هستید، لازم است کمی نمک به آن اضافه کنید. نمک را همیشه قبل از شروع پخت اضافه کنید در این صورت بلغور شما طعمی خوشمزه و متحیر کننده خواهد داشت و چسبناک و خسته کننده نمی شود. اگر نمک را در آخر اضافه کنید بلغور شما تنها طعمی شور خواهد داشت. سعی نکنید که این مسئله را امتحان کنید.

۵- فراموش کردن به هم زدن:

به هم زدن غذا باعث ترکیدن حباب های ذکر شده در بالا قبل از بزرگ شدن شان می شود و بنابراین احتمال اینکه شما با یک انفجار به کار خود پایان دهید کمتر می گردد. بلغور جو یک صبحانه فوق العاده رضایت بخش است که به خوبی و مثل یک آجر تا هنگام ناهار در شکم شما باقی می ماند. این حرف درست است؛ به شرطی که شما آن را با یک منبع پروتئینی تهیه کنیداگر شما از ماکروویو استفاده می کنید به دقت بلغور در حال پخت خود را تحت نظر داشته باشید و هر ۴۵ ثانیه و یا زمانی شبیه این مدت، آن را به هم بزنید. اگر روی اجاق گاز بلغور خود را تهیه می کنید متناوبا آن را به هم بزنید. در این صورت شما مانع تشکیل حباب های بزرگ می شوید. هم زدن باعث می شود جوی شما بافت نشاسته ای بیشتری رها کند و بلغور شما حالت کرمی تری به خود بگیرد.

۶- نپختن به اندازه کافی:

اگر به جای جوی پوست کنده از جو پرک استفاده می کنید خوب زمان پخت خیلی کمتر است و در واقع جو پرک به سرعت آماده می شود. اما این زمان آن چنان هم فوری نیست؛ بلکه آن ها نیاز به زمان مشخصی برای جذب مایع پخت و پز خود دارند تا به حالت خامه ای نرم و خوشمزه ای برسند. پس بگذارید پنج دقیقه یا بیشتر بپزند. تلاش شما در نهایت نتیجه خواهد داد.
منبع تبیان
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.