راه حل هایی برای بهبود ناباروری مردان

ناباروری فقط مختص خانم ها نیست

ناباروری مردان قابل درمان است

مراقبت های قبل از بارداری فقط مختص به خانم ها نیست بلکه نقش آقایان در این موضوع بسیار حائز اهمیت است. آقایان باید بدانند نیمی از ژن کودک مربوط به شماست پس با رعایت برخی نکات می توانید ۵۰ درصد از مشکل ناباروری را برطرف کنید. برخلاف تصور همگان پژوهشگران بر این باورند که در حل مشکل ناباروری قدم اول مربوط به آقایان است زیرا هم به صرفه تر و هم راحت تر است. در اینجا به بررسی راه حل هایی برای حل این مشکل می پردازیم:

ویتامین و دارو

ناباروری و قرص
ویتامین ها بر روی کیفیت اسپرم تاثیر می گذارند

مصرف ویتامین B12، ویتامین C و ویتامین E باعث می شود اسپرم سالم داشته باشید. همچنین سلنیوم اختلالات مادرزادی را کاهش می دهد. آقایان باید توجه داشته باشند که قبل از بارداری فقط خانم ها نباید از این ویتامین ها استفاده کنند. بهتر است قبل از بارداری حتما به پزشک مراجعه کنید و درباره داروهایی که باید مصرف کنید با او مشورت کنید. برخی از داروها هستند که باعث بروز مشکلاتی مثل کاهش تعداد اسپرم می شوند، برای مثال داروهای ضد افسردگی روی اسپرم تاثیر منفی دارد.

مواد غذایی

ناباروری و مواد غذایی
مواد غذایی رابطه مستقیم با تعداد اسپرم دارد

پژوهشگران با بررسی بر روی منی برخی از مردان به نتایج قابل توجهی در باب اهمیت مواد غذایی بر روی اسپرم دست یافتند. پژوهشگران با انجام آزمایشاتی و بررسی شرایط مختلف آن ها مثل مصرف الکل، سیگار کشیدن و … دریافتند افرادی که به طور برابر سیگار می کشیدند و الکل می نوشیدند اما غذاهای چرب، گوشت قرمز، سیب‌زمینی و ماست پرچرب بیشتری استفاده می کردند کیفیت اسپرم پایین تری داشتند و برعکس، مردان با کیفیت بهتر اسپرم مصرف بالای شیر کم‌چربی، صدف خوراکی، سبزی‌ها و میوه‌ها و شیرینی‌ها را در برنامه غذایی خود داشتند. مردانی که میزان مصرف بالاتر کربوهیدرات (مواد نشاسته‌ای)، فیبرهای گیاهی، ویتامین‌ها (شامل مواد آنتی‌اکسیدان) دارند و مصرف پروتئین و چربی‌ آنها پایین‌تر است، کیفیت اسپرم بهتری دارند.

چربی

ناباروری و چربی و غذای مفید
چربی هایی مثل امگا۳ برای باروری بسیار مهم هستند

بررسی نشان داده هرچه مردان میزان بیش تری از این چربی‌های اشباع شده بخورند با احتمال بیش تری ممکن است تعداد اسپرم‌های آنها و میزان فعالیت آنها کم شود. بر عکس،‌ مردانی که غذاهای حاوی چربی‌های سالم‌تر چند‌اشباع‌شده مانند اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ (که برای مثال در ماهی و غلات سبوس‌دار وجود دارند) مصرف کنند، تعداد بیش تری اسپرم سالم‌‌تر و فعال‌تر دارند.  چربی‌های چنداشباع‌نشده بخش مهمی از غشای سلولی اسپرم‌ها را تشکیل می‌دهند و ممکن است بر توانایی اسپرم بر بارور کردن تخمک اثر بگذارند. این نوع چربی‌ها همچنین ممکن است تولید هورمون‌های تناسلی را نیز تحریک کنند.

خطرهای محیطی

ناباروری و اسپرم
تعداد اسپرم نقش اساسی در ناباروری دارد

شاید نتوانید از همه خطرهای محیطی در امان باشید اما می توانید تا حد امکان این خطرهات را به حداقل کاهش دهید. بعضی از کارها برای شما و کودک متولد نشده تان مضر و خطرناک است. به طور مثال، اگر هر روز در معرض مواد شیمیایی یا تشعشات مضر قرار دارید باید پیش از بارداری تغییراتی در این اوضاع به وجود بیاورید. مواجهه با برخی مواد از قبیل آفت کش ها، کودهای شیمیایی، سرب، نیکل، جیوه، کروم، اتیلن گلیکول، استرها، برخی مواد پتروشیمی، بنزن، مواد رادیو اکتیو و اشعه ایکس می تواند روی تولید اسپرم تاثیر منفی گذاشته و امکان سقط جنین نیز وجود خواهد داشت.

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.