مقابله با بیماری صبحگاهی در زمان بارداری

اگر باردار هستید و از حالت تهوع صبحگاهی رنج می برید، این مطلب را بخوانید

اگر شما جزء ۷۰ درصد زنانی باشید که دچار بیماری صبحگاهی می شوند، خیلی زود هیجان باردار شدن خود را از دست می دهید. بیماری (حالت تهوع) صبحگاهی بسیار رایج است و یکی از اولین نشانه های مادر شدن است. البته نام آن برای کسانی که شب ها و یا کل روز را هم چنین حالتی داشته اند، چندان مناسب نیست. اکثریت زنان آن را تنها با حالت تهوع تجربه می کنند در حالی که برای  ۵۰ درصد آنان با استفراغ همراه است. خوشبختانه این حالت در کل ۹ ماه ادامه پیدا نمی کند و بیشتر زنان پس از ۱۱ هفته احساس بهتری پیدا می کنند البته ممکن است برای برخی ۱۲ تا ۱۴ هفته طول بکشد. مانند سرماخوردگی است؛ اینکه همه مبتلا شده باشند لزوما به این معنا نیست که شما هم به راحتی سرما می خورید.

زنانی که شامل شرایط زیر باشند، احتمال زیاد دارد که در هفته های اول حالت تهوع و استفراغ را تجربه کنند:

  • اگر در بارداری های قبلی هم همین علائم را تجربه کرده باشند
  • پیشینه از دریازدگی، ماشین زدگی و … ( بیماری های مربوط به تکان و حرکت)
  • اگر قرص های جلوگیری از بارداری موجب حالت تهوع در آنها می شده، این نشان دهنده این است که بدن نسبت به استروژن واکنش نشان می دهد
  • بستگی به خانواده دارد. اگر مادر یا خواهر ایشان نیز تجربه بیماری صبحگاهی داشته است، احتمال ابتلا به آن بالا می رود.
  • اگر به طور مرتب مبتلا به میگرن می شوند.

گرچه بیماری صبحگاهی بسیار ناراحت کننده و آزار دهنده است اما روش هایی وجود دارد که می توان حالت تهوع را از بین برد.

بوییدن گل ها

بوها می توانند وضعیت معده را تغییر دهند. از بوی عطر همکارتان تا بوی شام شب گذشته که در مایکروفر گرم کرده اید. استروژن هورمونی است که به بو واکنش نشان می دهد و اگر به دلایلی استروژن شما بالاست، مانند زمانی که باردار می شوید، شبیه کارآگاهی می شوید که بوها را از فاصله دور هم تشخیص می دهید. پیشنهاد می دهیم همیشه یک بطری عصاره لیمو یا یک شاخه رزماری در کیف خود داشته باشید تا در مواقع لازم آن را استشمام کنید.

دفترچه یادداشت داشته باشید

تنها کافی است هر زمان که دچار حالت تهوع می شوید، یادداشت کنید و هر چیز که باعث تحریک یا بدتر شدن آن شده است را ذکر کنید تا بتوانید اقدمات لازم برای کنترل و جلوگیری از آن را انجام دهید. مثلا اگر ساعت ۴ بعدازظهر است و احساس تهوع شما زیاد شده درحالی که کمی گرسنه هستید، کمی شیرینی در کیف خود قرار دهید تا احساس گرسنگی شما را برطرف کند. اگر وقت نهار است و بوی غذای رستوران ها حالتان را بد می کند، سریعا لیمو یا رزماری که در کیف خود گذاشته بودید را بو کنید.

همیشه آب بنوشید

مصرف مایعات را افزایش دهید. حتی اگر لازم است بدن خود را فریب دهید تا احساس تشنگی کند مثلا آجیل و تنقلات شور بخورید تا تشنگی شما زیاد شود. راه هوشمندانه دیگر این است که یک تکه یخ بجوید یا در طول روز آب داغ یا سرد را جرعه جرعه و به آرامی بنوشید. دمای آب هم به اندازه تمیزی آن اهمیت دارد زیرا در مورد برخی زنان آب ولرم حال آنها را بدتر می کند.

غذا خوردن

منظور این نیست که غذایتان را دو برابر کنید. بلکه به جای داشتن سه وعده غذای زیاد که بیشتر احساس تهوع ایجاد می کنند، در طول روز چندین میان وعده کوچک بخورید. خوردن غذاها و نگه داشتن آنها در بدن کمک می کند که بفهمید معده شما چه نوع غذاهایی را می پذیرد. در این مورد قانون ثابت و یکسانی برای همگان وجود ندارد زیرا بدن هر کس متفاوت است و آنچه بدن یک زن باردار قبول می کند ممکن است در زن باردار دیگری موجب تهوع شود. به عنوان میان وعده می توانید از تنقلاتی چون چوب شور، بیسکوییت، آجیل یا هندوانه و بستنی یخی استفاده کنید.

گیاهان دارویی

بعضی گیاهان دارویی می توانند بیماری صبحگاهی را متوقف کنند مانند پودر لیمو، قرص نعنا، برگ هلو . اینها به صورت قرص و کپسول یا مایعات موجود هستند. حتما به داروفروش اطلاع دهید که آنها را برای چه می خواهید زیرا برخی از این گیاهان می توانند برای دوران بارداری مضر باشند.

آمادگی آن را داشته باشید

با گذشت چند هفته از بارداری، می توانید برای بیماری صبحگاهی خود برنامه ریزی کنید. مثلا اگر شما یکی از کسانی هستید که بیماری صبحگاهی آنها با استفراغ همراه است، همیشه یک کیسه همراه خود داشته باشید تا برای هر شرایطی آمادگی داشته باشید. گرچه شرایط ناراحت کننده ای به نظر می رسد اما این کار سبب می شود از دستپاچه شدن در چنین شرایطی جلوگیری کنید. در برخی موارد پیشنهاد می کنیم، لباس، مسواک، خمیر دندان و بعضا دهان شویه و خوشبو کننده دهان را نیز عوض کنید. یادتان باشد کیسه، مواد خوشبو برای جلوگیری از تهوع و تنقلات را در قسمت های جداگانه کیف قرار دهید.

طب سوزنی

ماساژ درمانی یا طب سوزنی از فشارهای کم و سوزن های کوچک تنها در مراکز عصبی خاص استفاده می کنند. در این مورد می توانید به یک هومیوپاتی یا متخصص طب شرقی مراجعه کنید. در مواردی که بیماری صبحگاهی بسیار وخیم باشد، مداخله پزشک ضروری است. پزشک می تواند داروهایی برای کاهش حالت تهوع تجویز کند و در صورت نیاز روش درمانی دیگری را توصیه نماید.

خوشبختانه بیماری صبحگاهی در تمام دوران بارداری ادامه نمی یابد و معمولا در پایان سه ماهه اول از بین می رود. مشاهده وب سایت ها یا دانلود اپلیکیشن هایی که ترکیبی از غذای سالم و ورزش را ارائه می دهند، می تواند روش خوبی برای راحت سپری کردن سه ماهه اول بارداری باشد.  فکر کردن به ورزش در زمانی که دچار حالت تهوع شده اید، چندان آسان نیست اما یک پیاده روی آرام با آزاد سازی آندورفین که با تهوع و خستگی مقابله می کند، می تواند حال شما را بهتر کند حتی اگر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در روز باشد.

منبع lifehack.org
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.