آیا قهوه سبز در لاغری تاثیر دارد؟

قهوه سبز یکی از راه‌های موثر در لاغری است

احتمالا شما هم در اطراف خود در مورد اینکه آیا قهوه سبز باعث لاغری می‌شود بحث‌های زیادی شنیده‌اید و شاید خودتان هم در این بحث‌ها شرکت کرده باشید. این روزها تبلیغات بسیاری در مورد خواص قهوه برای لاغری صورت می‌گیرد و سوال بسیاری از افرادی که به دنبال کاهش وزن و لاغری هستند این است که آیا این نوع قهوه واقعا می‌تواند باعث لاغری شود یا خیر؟ داستان از آن جا شروع شد که در برنامه تلویزیونی “دکتر آز” به خاصیت قهوه سبز برای لاغری اشاره شد و از آن پس عصاره این قهوه بر سر زبان‌ها افتاد و طرفداران بسیاری پیدا کرد.

عصاره قهوه سبز از قهوه‌هایی تهیه می‌شود که بو داده نشده‌اند و به قول معروف هنوز خام هستند! دانه‌های قهوه حاوی ترکیبات معروف به اسید کلروژنیک هستند. برخی معتقدند که این ترکیبات اثرات آنتی اکسیدانی دارند و باعث افزایش فشار خون و در نتیجه به کاهش وزن کمک می‌کنند. بو دادن قهوه باعث کاهش مقدار اسید کلروژنیک موجود در آن می‌شود و به همین دلیل است که احتمال می‌رود قهوه سبز تاثیر بیشتری در لاغری داشته باشد و احتمالا قهوه بو داده تاثیر کمتری در لاغری دارد.

عصاره قهوه سبز بیشتر به صورت قرص به فروش می‌رسد و می‌توانید آن را از داروخانه‌های آنلاین و یا داروخانه‌های سطح شهر تهیه کنید و برای خرید نیازی به نسخه پزشک ندارید (در حال حاضر که این مطلب تهیه می شود اینگونه است) اما بهتر است پیش از مصرف قرص قهوه سبز، با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. دوز معمول مصرف این نوع قرص ۶۰ تا ۱۸۵ میلی گرم در روز می‌باشد.

آیا واقعا قهوه سبز باعث لاغری می‌شود؟

قهوه سبز

مطالعات زیادی در مورد اسید کلروژنیک و اثربخشی آن به عنوان مکمل لاغری و کاهش وزن وجود ندارد. یک سری مطالعات نشان داده است که عصاره قهوه سبز می‌تواند به کاهش وزن و لاغر کردن کمک کند. اما میزان تاثیر آن بر لاغری بسیار کم بوده است و مطالعات طولانی مدتی در این مورد انجام نشده است تا بتوان دقیق‌تر در مورد آن صحبت کرد. همچنین مطالعات انجام شده، ضعیف طراحی شده‌اند و خیلی دقیق نیستند و نمی‌توان به نتایج آنها خیلی امیدوار بود. بنابراین شواهد کافی برای بیان اینکه این نوع مکمل‌ها واقعا موثر و ایمن هستند یا خیر، وجود ندارد به تحقیقات بیشتری نیاز است.

عوارض قهوه سبز

عوارض قهوه سبز همانند قهوه معمولی می‌باشد زیرا هر دو حاوی کافئین هستند و عوارض جانبی رایج کافئین عبارتند از:

 • ناراحتی معده
 • افزایش ضربان قلب
 • تکرر ادرار
 • مشکل خواب
 • خارشک
 • استرس و اضطراب

قهوه سبز را مصرف کنیم یا نه؟

بیشتر سازمان‌ها و نهادهای بین المللی مرتبط با غذا و دارو در مورد نحوه مصرف قهوه سبز این هشدار را داده‌اند که در مصرف آن احتیاط کنید و هرگز از شرکت‌هایی که ادعا می‌کنند قرص‌های قهوه سبز باعث لاغری معجزه آسا و سریع شما می‌شوند، خرید نکنید زیرا همانطور که پیشتر گفتیم هنوز تحقیقات لازم در این مورد انجام نشده است و نمی‌توان با قاطعیت راجع خواص و عواض آن حرفی زد. مانند بسیاری مکمل‌ها، قهوه هم ممکن است به عنوان یک راه حل طبیعی برای لاغری عرضه شود و نوشتن “درمان طبیعی” بر روی اینگونه محصولات بسیار رایج است اما این دلیل نمی‌شود که فکر کنید چون طبیعی است، حتما ایمن نیز می‌باشد و برای شما خطرناک نیست. بسیاری از گیاهان با آنکه به اصطلاح “طبیعی” هستند می‌توانند موجب مرگ انسان شوند! پس حتما از برندهای معتبر و با توصیه پزشک از آنها استفاده کنید.

راه‌های دیگر لاغری

لاغری و کاهش وزن نیازمند تغییر شیوه زندگی و سالم زندگی کردن در طولانی مدت است. مکمل‌هایی مانند قهوه سبز ممکن است در این راه به شما کمک کنند اما هرگز راه حل اصلی و دائمی نیستند. به گفته کارشناسان هیچ راهی مطمئن‌تر و ماندگارتر از داشتن رژیم غذایی و ورزش مناسب در طولانی مدت نیست. بنابر این سعی کنید شیوه زندگی خود را تغییر دهید و یک زندگی سالم را انتخاب کنید و در این مسیر، اگر نیاز بود از مکمل‌هایی مانند قهوه سبز و… هم استفاده کنید.

چه کار دیگری می‌توانم برای از دست دادن وزنم انجام دهم؟

قهوه سبز و لاغری

کاهش وزن بلند مدت با سبک زندگی سالم و چسبیدن به آن اتفاق می‌افتد. دانه قهوه سبز می‌تواند کمک کند، اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که هیچ جایگزینی برای یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم وجود ندارد. مراکز کنترل و پیش گیری از بیماری‌ها (CDC) توصیه می‌کنند که مصرف کالری روزانه خود را ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری کاهش دهید و ۶۰ تا ۹۰ دقیقه در روز فعالیت‌های فیزیکی داشته باشید. اما لازم است تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی عصاره دانه قهوه سبز برای کمک به کاهش وزن وجود داشته باشد.

پیش از مصرف مکمل‌ها، همیشه با پزشک خود صحبت کنید. این کار به کنترل فشار خون بالا کمک و کاهش وزن کمک می‌کند و میزان قند خون را تنظیم می‌کند. دم کرده‌اش رنگی روشن دارد و بدون شیر یا شکر از آن لذت ببرید و طعم خیلی ملایمی دارد که به شما کمک می‌کند وزن خود را از دست بدهید.

آموزش لاغری با استفاده از قهوه سبز و خواص آن

قهوه سبز و متر

یک مطالعه منتشر شده در مجله هندی تحقیقات و توسعه مبتکرانه (IJIRD) نشان داد که یک جز فعال معجزه به نام اسید کلروژنیک که در قهوه سبز یافت می‌شود و به کاهش وزن کمک می‌کند. از آنجا که دانه قهوه بو داده نشده، ویژگی‌های خود را حفظ کرده که به نفع بدن است. به ذوب کردن چربی ناخواسته کمک می‌کند و در نتیجه به کاهش وزن کمک می‌شود. علاوه بر اینها، پنج فایده شگفت انگیز از مصرف منظم قهوه سبز وجود دارد که ممکن است از آن خبر نداشته باشید.

۱. افزایش متابولیسم:

حضور اسید کلروژنیک در قهوه سبز به افزایش متابولیسم مشهور است. به افزایش نرخ متابولیک بالسامیک (BMR) بدن کمک می‌کند که باعث کاهش آزاد سازی گلوکز از کبد به خون می‌شود. برای برآورده شدن نیاز گلوکز، بدن شروع به سوزاندن چربی اضافی می‌کند که در نهایت منجر به کاهش وزن می‌شود.

۲. کاهش اشتها:

اگر کسی هستید که به طور مداوم دچار گرسنگی ناگهانی می‌شوید و یا کالری غیر ضروری زیادی مصرف می‌کنید، کمی قهوه سبز بنوشید. باز هم اسید کلروژنیک به عنوان یک کاهش دهنده اشتها عمل می‌کند. اشتها را کنترل می‌کند و از پرخوری جلوگیری می‌کند.

۳. بهبود گردش خون:

خون چندین عملکرد حیاتی در بدن از جمله انتقال اکسیژن به سلول‌ها را انجام می‌دهد و در همان زمان، گازها و سموم را از سلول‌ها دفع می‌کند. هر گونه انسداد یا جریان کند خون می‌تواند باعث عدم فعالیت شود و منجر به خستگی و بی‌حالی شود که می‌تواند بر متابولیسم تاثیر بگذارد و به نوبه خود روند سوزاندن چربی را کاهش دهد. یک فنجان قهوه سبز می‌تواند برای کمک به سوزاندن سریع‌تر چربی‌ها و کالری‌ها مفید باشد.

۴. سوزاندن چربی و لاغری با قهوه سبز:

دانه قهوه سبز خالص به بالا بردن توانایی سوزاندن چربی‌های بدن کمک می‌کند. همچنین انتشار آنزیم‌های سوزاندن در بدن را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، مانند یک سم زدای طبیعی برای کبد عمل می‌کند. کبد را پاک می‌کند و کلسترول بد و چربی‌های غیر ضروری را از بین می‌برد که در نهایت متابولیسم و سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد.

۵. کاهش جذب قند:

مصرف قهوه سبز، جذب قند در روده کوچک شما را کاهش می‌دهد، به این معنی است که قند کمتری موجود است و به شما کمک می‌کند تا وزن اضافی خود را کم کنید.

بهترین زمان برای خوردن قهوه سبز چه زمانی است؟

بهترین زمان برای مصرف قهوه سبز درست بعد از غذا است. به این خاطر است که پس از خوردن غذا سطح قند خون به طور کلی به خاطر کربوهیدرات یا پروتئین‌ها بالا می‌رود. شکر اضافی تولید شده وقتی غذا شکسته می‌شود، در طول هضم غذا به عنوان چربی در بدن ذخیره می‌شود.

نکات مهم درمورد لاغری با قهوه:

 • نوشیدن قهوه سبز به حفظ سطح قندخون کمک می‌کند و از افزایش ناگهانی قند جلوگیری می‌کند.
 • می‌توانید قهوه سبز را به صورت پودر پیدا کنید که فقط باید با آب گرم مخلوط شود تا آماده مصرف شود.
 • معمولاً به تنهایی آن را بنوشید، اما می‌توانید کمی عسل یا کمی دارچین اضافه کنید.
 • نمی‌تواند به تنهایی به شما کمک کند که وزن خود را از دست بدهید.
 • یک برنامه کاهش وزن خوب باید ترکیبی از یک رژیم متعادل و ورزش منظم باشد و قهوه سبز قطعاً می‌تواند نقش حمایتی خوبی داشته باشد و به شما کمک کند به اهداف خود برسید.
 • به خاطر تحقیقات محدود، خیلی زود است که قهوه سبز را برای هر مشکل پزشکی توصیه کنیم. اگر به دلایل سلامتی قهوه سبز را مد نظر دارید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.