با تاریخچه بیتکوین آشنا شوید

Bitcoin در دهه گذشته توجه زیادی را به خود جلب کرده است

امور مالی، مانند بسیاری از اختراعات انسانی، به طور مداوم در حال تکامل است. در گذشته تنها غذا برای دام ها و دامداری برای منابعی مانند چوب و ذرت معامله می­ شد. ولی امروزه این معاملات به فلزات گرانبها مانند نقره و طلا تبدیل شده است. در حال حاضر، گام بعدی در تکامل مالی به دست آمده است.

ارز نسبت به دهه گذشته به طور مداوم در حال پیشرفت است، که توسط یک فرد ناشناخته توسعه یافته و توسط یک گروه جمعی از درخشان ترین خلاقیت ­ها در تکنولوژی نگهداری می­ شود. ارز شکل جدیدی از پول است که به صورت دیجیتالی ایجاد و نگهداری می­ شود که یکی از مهم­ترین ویژگی­ ها، مستقل بودن آن می­ باشد، هیچ دولتی مالک ارز نیست و یا ارزش آن را تعیین نمی­­ کند. ما این پول جدید را “Bitcoin” می ­نامیم.

لوگوی بیتکوین

از لحاظ تاریخی، ارز ایالات متحده بر اساس طلا بوده است، شما می ­توانید مبلغ یک دلار به بانک بدهید و مقدار مشخصی را در قالب طلا دریافت کنید. اما، بیت کوین بر پایه نقره یا طلا نیست، بلکه بر اساس فرمول ریاضی تحلیل می­ شود.

بیتکوین از طریق محاسبه­ های پیچیده ­ای از فرمول ­های ریاضی که در رایانه ها اجرا می ­شود تولید شده است. شبکه عمومی ارز با استفاده از فناوری بلاکچین، هر معامله پردازش شده را ثبت و تأیید می ­کند.

یک موسسه واحد مانند دولت، شبکه بیت کوین را کنترل نمی­ کند. بیت کوین همانند مقامات مرکزی مانند بانک، دولت و یا کشور مستقل است. اما، چه کسی بیت کوین را اختراع کرد؟ آیا این پول معتبر و قانونی است؟ و چرا در گذشته های دور کشف نشده است؟

بیت کوین چگونه شروع شد؟

سوالات زیادی در مورد بیت کوین و مخترع آن وجود دارد، مخترع بیت کوین، فردی ناشناس به نام “ساتوشی ناکاموتو” است. تاکنون هویت این فرد یا گروه فاش نشده است و فقط چند حدس و گمان درباره آن وجود دارد.

ساز و کار بیتکوین

شرکت Fast به تازگی یک مقاله منتشر کرده است که نشان می ­دهد ساتوشی ناکاموتو می­ تواند عضو یک گروه از مردم، از جمله  Neal King، ولادیمیر اوکسمن و چارلز بری باشد. ظاهرا، این سه نفر برای ثبت اختراع مربوط به بیت کوین دو ماه قبل از خرید دامنه Bitcoin.org، ثبت نام کرده اند. شاید این اتفاق کاملا تصادفی بوده است.

حقایق اثبات شده در مورد بیت کوین:

  • در تاریخ ۳۱ اکتبر سال ۲۰۰۸ مقاله ای با نام “Satoshi Nakamoto” در اینترنت منتشر شد. در این مقاله روش دقیق بیت­ کوین با استفاده از یک شبکه جهت تولید “سیستم معاملات الکترونیکی” و نحوه عملکرد بیت کوین بیان شد.
  • در تاریخ ۱۸ اوت ۲۰۰۸، یک فرد یا سازمان ناشناس دامنهorg را ثبت کرده است.
  • در تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۰۹، اولین نسخه بیت کوین اعلام شد و در مدت کوتاهی پس از آن، معاملات بیت کوین آغاز شد.

حفظ حریم خصوصی برای بیت کوین و کاربران آن مهم بوده است. رازهایی که اطراف ساتوشی ناکاموتو را احاطه کرده است اثبات نشده اند، یک مرد استرالیایی ادعا می ­کند کاشف اصلی بیت کوین می ­باشد. مهم نیست بیت کوین در چه زمانی توسط چه کسی اختراع شده، در اینجا ما باید تکنولوژی جدید بیت کوین را در نظر بگیریم که موجبات رکود در صنعت مالی را فراهم کرده است.

بیت کوین چه استفاده ای دارد؟

نرخ ارز برای اطمینان از ثبات باید ارزش داشته باشد. رایج ترین روش برای یک فرد در قضاوت مرتبط با ارزش پول، نحوه استفاده از آن است؛ بیت کوین چیز متفاوتی نیست. تعدادی از فروشندگان و تاجران کنونی بیت کوین، ارزش پول بدون پشتوانه و موقعیت آن را پذیرفته ­اند.

یکی از متداولترین شرکت های بیت کوین، فروشنده رایانه دل بود. شرکت دل یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خصوصی در زمینه کامپیوتر در آمریکا، خرید به وسیله بیت کوین را پذیرفت. در حالی که ارز دیجیتالی ممکن است فقط برای یک بخش از حجم معاملات مفید باشد اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که چرا رشد بیت کوین می­ تواند برای شرکت ها مناسب باشد.

شرکت دل از درآمد ۵۹ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۵ خبر داد. هزینه های معامله سنتی از ۲ تا ۳ درصد قیمت خرید با بیت کوین، بسیار پایین تر است، و یک صرفه جویی برای پول آینده شرکت به حساب می­ آید.

 airBaltic و بیتکوین

علاوه بر شرکت دل، بسیاری از شرکت های دیگر بیت کوین را قبول دارند ، مانند airBaltic، یک شرکت هواپیمایی است که بلیط هایی را به ۶۰ مقصد اروپا، خاورمیانه، روسیه و سایر نقاط ارائه می­ دهد. این شرکت پس از اتخاذ یک دستورالعمل جدید، بیانیه خود را در توییتر اعلام کرد:

شرکت های دیگری همچون Expedia و Cheapair بیت کوین را پذیرفته اند و شرکت مایکروسافت نیز با این تکنولوژی سازگاری دارد: کاربران می ­توانند برای خرید برنامه ها، بازی­ ها و انواع دیجیتال به حساب های بیت کوین پول بفرستند.

پذیرش Bitcoin یک تصمیم استراتژیک در بخشی از این شرکت ها است که تلاش می­ کنند ارتباط خود را با مخاطبان و تکنولوژی معقول برقرار کنند. بیت کوین بسیار سودمند است و دلایل مختلفی برای استفاده از آن وجود دارد که عبارتند از:

پرداخت سریعتر:

پرداخت و انتقال پول با چک، وقت گیر است و ممکن است زمان پرداخت چندین روز تمدید شود  ولی بیت کوین سریعتر است و می­تواند پرداخت پول را در طول چند دقیقه انجام دهد.

هزینه های معامله بیت کوین پایین است:

هزینه پذیرش بیت کوین ها نسبت به سایر روش های پرداخت، مانند کارت های اعتباری یا پی پال، پایین تر است.

مستقل از دولتها:

از آنجا که بیت کوین غیر متمرکز است، شما مالک آن هستید و هیچ مجوزی برای برداشتن بیت کوین وجود ندارد. این ویژگی برای افرادی که در مورد سیستم های بانکی نگرانند، می­ تواند مفید باشد.

از بین بردن تقاضای مجدد:

هنگامی که بیت کوین ارسال می ­شود، شما نمی ­توانید آن را بازپرداخت کنید، همانطور که با کارت اعتباری پرداخت می­ کنید. این ویژگی آن را از لحاظ امنیت توسط هکرها محافظت می­ کند.

حفاظت در مقابل تورم:

با استفاده از پول نقد، دولت می­ تواند به همان اندازه که پول می­ خواهد، چاپ کند و به شدت ارزش پول را کاهش داده و در نهایت منجر به تورم می ­شود. یکی از علت های اصلی تورم چاپ بیش از حد اسکناس است. در مقابل، بیت کوین دارای یک شماره ثابت است و به دلیل محدود بودن منابع بیت کوین، تورم در این حوزه معنایی ندارد.

مالکیت ارز:

با بیت کوین، شما سکه­ های خود را می­ گیرید. با سایر شکل های دیجیتال مانند پی پال، دارایی ­های شما ممکن است مصادره شود و حساب شما در نهایت به حالت تعلیق در می­ آید و مانع از دسترسی به درآمد شما می شود. بیت کوین کنترل شما بر دارایی ها را حفظ می کند.

بیت کوین به صورت کالا می ­باشد یا ارز؟

بیت کوین هم به صورت کالا می­ با­شد و هم ارز! بیت کوین را می ­توان برای خرید اقلام از خرده ­فروشان بزرگ استفاده کرد. همچنین به عنوان مالکیت توسط حوزه ­­های حکومت دولتی، مانند  IRS، مورد استفاده قرار می­ گیرد.

IRS یک راهنما مرتبط با بیت کوین برای مقاصد مالیاتی صادر کرد و اعلام کرده است که از ارزهای مجازی می توان به عنوان دارایی برای اهداف فدرال استفاده کرد. طبق این بیانیه:

در برخی از محیط ها، ارز مجازی مانند ” ارز واقعی” مثل پول نقد، سکه و کاغذی ایالات متحده و یا هر کشور دیگری عمل می­ کند و معمولا به عنوان وسیله ای برای مبادله در کشور صادرکننده مورد پذیرش و استفاده است. اما در هیچیک از مراجع قضایی پذیرش قانونی ندارد.

این اطلاعیه نشان می­ دهد که پول مجازی به عنوان دارایی برای مقاصد مالی فدرال ایالات متحده مورد استفاده قرار می ­گیرد. معمولا دارایی چیزی ملموس است که می توان در قلمروی فیزیکی نگه داشت.

IRS ادامه می­دهد که:

قوانین مالیات عمومی که در مورد معاملات دارایی ها اعمال می ­شود، در مورد معاملات پول مجازی نیز اعمال می شود.  این بدان معنی است که: حقوق و دستمزد کارمندان که با استفاده از پول مجازی پرداخت می شود، مشمول مالیات می شود.

پرداخت ها با استفاده از پول مجازی که توسط پیمانکاران مستقل و دیگر ارائه دهندگان خدمات انجام می گیرد، مشمول مالیات می شوند و قوانین مالیات خویش فرما بر آنها اعمال می شود.

سود و زیان فروش یا مبادله ارز مجازی به مقدار سرمایه و پول مجازی مالیات دهندگان بستگی دارد.

در واقع، علاوه بر راهنمایی IRS، در سال ۲۰۱۵ کمیته بازرگانی کالاهای ایالات متحده بیت کوین را یک کالا معرفی کرده اند.

بیتکوین و زن و مرد

آینده نرخ ارز

Bitcoin در دهه گذشته توجه زیادی را به خود جلب کرده است، مهم این است درک کنیم که بیت کوین یک فناوری جدید است، فناوری های جدید می­توانند طی دهه ها به پیشرفت هایی بالایی دست پیدا کنند. اما همانند اینترنت ممکن است بعدها تکنولوژی های جدیدتری کشف شود ولی در حال حاضر بیت کوین بزرگترین تکنولوژی به حساب می ­آید.

منبع genesis-mining.com
1 نظر
  1. hosein می گوید

    در مورد بیت کوین مطلب بیشتر بزارید.ممنون خوب بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.