تب مالت چیست؟

تب مالت يك بيماري عفوني است

این بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان است
0

تب مالت یک بیماری عفونی است که قابل انتقال از حیوانات مختلف به  انسان می باشد . و معمولا در حیوانات این بیماری منجر به سقط جنین و اختلالات باروری می شود. این بیماری در انسان به صورت تب و لرز و تعریق ، ضعف ، درد مفاصل ، سردرد و دردهای عمومی  مشخص می گردد. بز ، گاو، گوسفند و خوک چهار حیوان اهلی هستند که عموما به این بیماری دچار شده و به عنوان مخزن ، بیماری را به انسان منتقل می کنند. عامل بیماری باکتری بروسلا است که از ۴ گروه عمده تشکیل یافته است. و عبارتند از : بروسلا ملی تنسیس ، بروسلا آبورتوس ، بروسلا سوئیس ، و بروسلا کنیس .

راههای انتقال:

  • انسان معمولا از طریق مختلف از جمله تماس مستقیم ویا استفاده از فراورده های آلوده حیوانات آلوده به این بیماری مبتلا می گردد  . کود ، خاک ، پشم ، مو ،‌ظروف شیر نقلیه و دیگر وسایل دامداری ، همچنین کفش آلوده کارگران شاغل در دامداری ، منابع آلودگی تب مالت را تشکیل می دهند.
  • مهمترین راه انتقال گوارشی می باشد و از طریق خوردن  شیر خام و فراورده های غیر پاستوریزه آن بویژه خامه ، سر شیر ، پنیر تازه محلی ، و بستنی سنتی غیر پاستوریزه ، همچنین گوشت و امعا و احشاء خام (مثل جگر خام) و سبزیجات آلوده اتفاق می افتد.
  • انتقال بیماری از طریق تنفس نیز امکان پذیر است. موارد ابتلا در کارگران و دامدارا نی که در شستشو و تمیز کردن اسطبل ها فعالیت دارند دیده شده است.

وضعیت بیماری در ایران

در روستاها و عشایر ایران ، بین چادر ها و کلبه های روستاییان و محل نگهداری گوسفندان فاصله چندانی وجود ندارد. نوازش نوزاد دام تازه بدنیا آمده توسط کودکان و مصرف محصولات لبنی غیر پاستوریزه بخصوص آغوز از علل انتشار تب مالت در ایران می باشد . ذبح غیر استاندارد دامها نیز در کشور ایران از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

منبع: پزشکان ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.