تخم مرغ و راه های تشخیص تازه و سالم بودن آن

نحوه تشخیص سالم بودن تخم مرغ

فهمیدن این که تخم مرغ ها تازه و سالم هستند خیلی سخت است

شما مشتاقانه می‌خواهید غذایی با تخم مرغ بپزید. ابتدا تمام مواد مورد نیاز را آماده می‌کنید اما در شروع آشپزی نگرانی‌تان درباره تازه بودن تخم مرغ است، فهمیدن این که تخم مرغ‌ها تازه و سالم هستند خیلی سخت است. بعضی از آن‌ها مانند مواد غذایی با تاریخ انقضا فروخته می‌شوند اما اغلب این تاریخ‌ها دقیق نیستند. حتی اگر آشپز حرفه‌ای باشید زمانی که آن ها خراب می‌شوند نمی‌توانید تشخیص بدهید. چون در موقع خراب شدن تغییر رنگ نمی‌دهند و یا بوی بد ندارند آن‌ها به نظر سالم و تازه می‌آیند اما وقتی شما تخم مرغ خراب را بشکنید متوجه بوی بد آن می‌شوید سپس یک ظرف بد بو از تخم مرغ دارید که باید تمیزش کنید. اگر متوجه خراب بودن آن نمی‌شوید نگران نباشید تشخیص دادن تخم مرغ سالم خیلی سخت است اما اینجا یک راه ساده برای تشخیص آن آورده‌ایم.

از کجا بفهمیم تخم مرغی سالم است؟

اگر شما می‌خواهید تخم مرغ تازه را از خراب تشخیص دهید باید راه معلق ماندن روی آب را امتحان کنید. وسایل مورد نیاز این روش:

  • مرحله اول: یک ظرف را از آب سرد پر کنید و مطمئن باشید به اندازه کافی آب برای بالا آمدن و شناور ماندن آن‌ها وجود دارد.
  • مرحله دوم: آن را به آرامی برای اولین بار روی سطح آب قرار می‌دهیم اگر تخم مرغ به درون آب فرو رفت یعنی سالم است می‌توان آن را مصرف کرد اما اگر روی آب شناور ماند باید آن را دور بیاندازید
  • مرحله سوم: اطمینان داشته باشید وقتی همه آن‌ها را تست می‌کنید بعضی از آن‌ها خراب و بعضی از آن‌ها سالم هستند.
تخم مرغ
نحوه تشخیص تخم مرغ سالم

علم پشت این آزمون چیست؟

این تست یک روش موثر برای تشخیص این که هیچ هوایی در داخل پوسته قرار ندارد است. با این حال درتخم مرغ‌های کهنه هوا در پوسته آن وجود دارد که با گذشت زمان باعث تبخیر مایع تخم مرغ می‌شود و باعث می‌شود زمانی که آن‌ها در آب قرار می‌گیرند شناور شوند. اگر شما تست را انجام دادید وتخم مرغ ته نشین شد اما بوی بد می‌داد باید از خوردن آن اجتناب کنید ممکن است آن سالم باشد اما به اینکه شما را بیمار کند نمی‌ارزد.

تخم مرغ‌ها تا چه مدت زمانی سالم می‌مانند؟

 سازمان FDA می‌گوید: تخم مرغ‌ها حدود ۴ تا ۵ هفته پس از بسته بندی شدن خراب می‌شوند اما این به طور قطعیت نیست و به جایی که نگهداری می‌شود و درجه حرارت بستگی دارد. استفاده بر اساس تاریخ انقضا یک شاخص مفید است اما می‌تواند نادرست باشد بنابراین شما می‌توانید با تست شناور بودن از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر شماتخم مرغ‌ها را درون یخچال در درجه حرارت پایین نگهداری کنید مدت طولانی نسبت به اینکه در کابینت نگهداری شود سالم می‌ماند.

فریز کردن تخم مرغ خوب است؟

شما می‌توانید با انجماد کردن برای مدت زمان طولانی‌تری آن‌ها را نگهداری کنید. اما این روش کمی پیچیده است چون نمی‌توانید تخم مرغ را با پوسته آن منجمد کنید شما می‌توانید آن‌ها را در ظرفی بشکنید و یا تخم مرغ را هم بزنید و بعد فریز کنید یا می‌توانید آن را بجوشانید و سپس فریز کنید اما ممکن است سفیده آن سفت شود و جویدنش مشکل شود.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

منبع http://www.lifehack.org/
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.