چگونه با ترس ناشی از ملاقات با افراد جدید مقابله کنیم؟

از روبرو شدن با افراد غریبه می ترسید و دچار استرس می شود؟ این مقاله را مطالعه کنید.

غلبه کردن بر ترس ناشی از ملاقات با افراد جدید دریچه های جدیدی رو به زندگی می گشاید و بر تجربیات زندگی می افزاید. تعامل با غریبه ها برای موفقیت در کار، استحکام روابط و موفقیت در زندگی روزمره الزامی است. اگر خجالتی هستید، درونگرایید و یا از اضطراب اجتماعی رنج می برید، حتما در تعاملات عادی دچار حجم زیادی از استرس می شوید. کار کردن بر روی این استرس و صبوری کردن، می تواند از ترس شما بکاهد.

به آرامی شروع کنید

با قدم هایی کوچک در مسیر اجتماعی تر شدن آغاز کنید و خود را به چالش بکشید. مثلا به یک غریبه لبخند بزنید. برای خود هدف تعیین کنید؛ مثلا لبخند زدن به غریبه را دو بار در هفته انجام دهید. وقتی با اهداف کوچک خود احساس راحتی کنید به راحتی می توانید در جهت اهداف بزرگتر قدم بردارید. وقتی قدم های کوچک بردارید، ترس شما کم می شود و هدف اصلی شما دست یافتنی به نظر می رسد. در طی این راه ممکن است برخی چیزهایی که از آنها می ترسیدید را تجربه کنید مثلا پس زده شوید یا مورد تمسخر قرار گیرید. اما این تجربه به شما کمک می کند بفهمید که ترس هایتان آنطور که برای خود ساخته بودید، بزرگ و وحشتناک نیستند.

روی کاهش اضطراب خود کار کنید

اگر خجالتی و یا دچار اضطراب اجتماعی هستید، فقط فکر کردن به ملاقات با یک غریبه می تواند علائم اضطراب شامل تعریق و تپش قلب را ظاهر سازد. مهمترین بخش رویارویی با ترس این است که سطح کلی اضطراب خود را کاهش دهید. سعی کنید در هر جنبه از زندگی بر استرس خود غلبه کنید. برای کاهش اضطراب می توانید تمرینات یوگا، مدیتیشن، ورزش انجام دهید. حداقل ۳۰ دقیقه در روز را برای تمرکز و آرامش خود اختصاص دهید. متخصصان معتقدند برای غلبه بر ترس از تخیل خود استفاده کنید. به این صورت که در یک مکان آرام استراحت کنید و نفس های عمیق بکشید تا کاملا ریلکس شوید. سپس خود را تصور کنید که با غریبه ها در حال مکالمه هستید و برای حفظ آرامش خود به تنفس عمیق ادامه دهید. پس از مدتی متوجه می شوید که وقتی واقعا در حال مکالمه با یک غریبه هستید، علائم اضطرابی در شما کاهش پیدا کرده است.

افکارتان را تغییر دهید

افکار منفی در افرادی که دچار اضطراب اجتماعی هستند به عنوان فاکتوری تضعیف کننده عمل می کند. افکار منفی در شما احساس ناقص بودن، خامی و حتی تمسخر ایجاد می کنند و بدین گونه شما را از پا می اندازند. افکار منفی مانند ” هر کس با من صحبت کند متوجه می شود که من عجیب و غریبم” را جایگزین جملاتی چون ” مردم از صحبت کردن با من لذت می برند” کنید. این به شما کمک می کند اشتیاق شما برای رویارویی با افراد جدید بیشتر شود. مطالعات نشان داده اند که افکار منفی بر ترس کسانی که دچار اضطراب اجتماعی هستند، می افزاید. مطالعات دیگری نیز نشان داده اند که افرادی که افکار خود را تغییر داده اند، بیشتر توانسته اند در موقعیت های اجتماعی خود را کنترل کنند و توانایی رویارویی با افراد جدید را پیدا کرده اند.

آماده شوید

یکی از بزرگترین نگرانی ها در مواجهه با افراد جدید این است که نمی دانیم به آنها چه بگوییم. برای مواقعی که نمی دانید چه بگویید یا برای بیرون آمدن از سکوت طاقت فرسا، از قبل موضوعاتی برای مکالمه آماده کنید. لیستی از موضوعاتی که فکر می کنید دوستان شما از صحبت کردن درباره آنها لذت می برند، تهیه کنید. می توانید از موضوعات روز، ورزش یا اخبار به عنوان یخ شکن در مکالمه خود با غریبه ها استفاده کنید. هر گاه احساس کنید آماده هستید دیگر بابت مکالمه با افراد جدید دچار استرس نمی شوید.

منبع livestrong.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.