۹ ترفند برای تایپ سریع در گوشی اندروید

میانبر و ترفندهایی برای افزایش سرعت تایپ در گوشی اندروید

امروزه بیشتر ارتباطات از طریق اپلیکیشن‌های ارتباطی رد و بدل می­‌شود و هر چه کاربر در تایپ حرفه‌ای­‌تر باشد، سرعتش در مکالمه بالاتر می ­رود. در این مقاله ۹ ترفند کاربردی را معرفی می­‌کنیم که باعث می­‌شود سرعت تایپتان در سیستم لمسی بالا رود. میانبر و ترفندهایی برای افزایش سرعت تایپ در گوشی اندروید وجود دارد، یادگیری این ترفندها موجب صرفه‌جویی در زمان می­‌شود.

بهترین استفاده از جی‌بورد (Gboard)

جی­بورد به عنوان صفحه کلید گوگل شناخته شده است، قابلیت‌های روزافزون جی‌بورد موجب افزایش سرعت در تایپ ­شده و به عنوان یک گزینه برتر در صفحه کلید اندروید شناخته شده است.

۱. Emojis (شکلک) را سریع‌تر از همیشه وارد کنید

شکلک‌ها و نمادها در بین کاربران اهمیت فراوانی را به دست آورده است، امروزه به عنوان زبان جدید اینترنت مورد استفاده قرار گرفته و گوگل نمی‌خواهد آن را از بین ببرد، بنابراین با ترفندهایی می­‌توان emojis را با سرعت وارد کرد.

برای جستجوی یک شکلک در جی­بورد روی نماد Emoji کلیک کنید. جالب است بدانید با جستجو نیز می‌­توان شکلک موردنظر را پیدا کرد. عبارت مورد نظر را جستجو کرده و Emoji دلخواه را وارد کنید.

شکلک در گوشی اندروید

همچنین می‌توانید روی آیکون شکلک کوچک در نوار جستجو ضربه بزنید. در اینجا می­‌توانید با طراحی آن را آموزش دهید. این قابلیت می‌تواند برای زمانی که در جستجوی شکلک خاصی هستید مفید باشد.

کشیدن شکلک در گوشی اندروید

۲.کنترل بر روی مکان‌نمای صفحه

با دقت در تایپ نیز ممکن است دچار اشتباه تایپی شوید، حرکت مکان‌نما بر روی صفحه لمسی کوچک سخت است و مانع سرعت شما در تایپ می‌شود.

خوشبختانه جی‌بورد با قابلیتی که دارد، به شما امکان کنترل مکان‌نما روی صفحه را می­‌دهد. برای انجام این فرآیند، در نوار چپ یا راست ضربه بزنید. با انجام این کار می­‌توان بر مکان‌نما کنترل داشت.

مکان نمای صفحه در گوشی اندروید

همچنین، اگر می­‌خواهید چند کلمه را حذف کنید، می‌توانید روی کلید Backspace آیکون سمت چپ کلیک کنید.

۳.تایپ سریع اعداد و کاراکترها

به طور پیش‌فرض، برای تایپ کردن یک عدد در Gboard، با انتخاب کلید ۱۲۳ اعداد برای شما به نمایش درمی‌­آید.

اگر به تایپ کردن اعداد به طور مرتب نیاز دارید، می‌توانید یک ردیف را به طور ثابت در Gboard فعال کنید. برای انجام این کار، به قسمت Gboard Settings> Preferences بروید و ردیف Number را فعال کنید. با انجام این فرآیند همانند شکل زیر اعداد به صورت ثابت در صفحه کلید ظاهر می­‌شوند.

تایپ اعداد در گوشی اندروید

اگر می‌خواهید اعداد را به سرعت وارد کنید ولی به علت محدود بودن صفحه گوشی فعال بودن اعداد به طور ثابت آزاردهنده خواهد بود، در این صورت می‌توانید کلید ۱۲۳ را انتخاب کرده و استفاده کنید.

تایپ عدد 5 در گوشی اندروید

به طور مشابه، شما می‌­توانید از کلید ۱۲۳ برای انتخاب کاراکتر یا اعداد استفاده کنید.

تایپ علامت تعجب در گوشی اندروید

جی‌بورد همه علائم نگارشی موردنیاز مانند (!؟،”/؛) را یکجا جمع‌آوری کرده، می‌­توانید به سادگی با انتخاب کلید ۱۲۳ به اعداد و کاراکترها دسترسی پیدا کرده  و با سرعت آنها را واردکنید.

سرعت تایپ علائم در گوشی اندروید

۴. پیش‌بینی متن و پیشنهادات شخصی

ویژگی پیش‌بینی متن جی­بورد نشان می­‌دهد که کلمه بعدی بر اساس کلمه قبلی شما تایپ شده است.

می‌­توانید از این قابلیت برای تایپ سریع استفاده کنید و به صورت دستی کلمه پیشنهادی را وارد کنید.

پیش بینی متن در گوشی اندروید

این ویژگی باعث افزایش سرعت تایپ می‌شود. برای فعال کردن این قابلیت، به قسمت Gboard Settings> Text Correct بروید و گزینه Next-word را فعال کنید.

تنظیمات سرعت تایپ در گوشی اندروید

در این قسمت می‌­توانید چند گزینه دیگر را برای بهبود سرعت تایپ فعال کنید.

پیشنهاد نام مخاطب: این قابلیت اجازه می‌دهد تا نام مخاطب از لیست تماس شما در نوار پیشنهادی جی­بورد  نمایش و به سرعت تایپ شود.

نمایش شکلک‌های پیشنهادی: با استفاده از این ویژگی می‌­توان emojis (شکلک) را جستجو کرد و شکلک پیشنهادی در نوار پیشنهادات نمایش داده می‌شود. می­‌توان بدون هیچ زحمتی به راحتی شکلک را پیدا و انتخاب کرد.

پیشنهادات شخصی: این قابلیت اجازه می­‌دهد تا Gboard از برنامه‌ها و سرویس‌های گوگل برای بهبود سرعت استفاده کند.

۵.تنظیم میانبرها به جای تایپ اصلاحات طولانی و پرکاربرد

می­‌توانید جی­بورد را آموزش دهید که با تنظیم میانبرها دسترسی به کلمات پرکاربرد را فراهم کند.

میانبرها در گوشی اندروید

به عنوان مثال، عبارت “hru” به جای جمله “How’re you doing؟” تعریف شده است. بنابراین، هر زمان که “hru” تایپ شود، نسخه گسترش یافته در نوار جی­بورد نمایش داده خواهد شد. از این طریق می‌­توان بر روی آن ضربه و سرعت تایپ را افزایش داد.

سایر ویژگی‌های تایپ برای بهبود سرعت

استفاده از انگشت شست روی صفحه نمایش لزوما بهترین روش برای تایپ نیست. برخی از روش‌های ورودی جایگزین را بررسی می­‌کنیم که برای بهبود سرعت در تایپ مفید است.

۶.قابلیت Glide Typing

glide typing در گوشی اندروید

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد جی­‌بورد  Glide Typing  است که به شما اجازه می­‌دهد به طور مجازی برای تایپ حروف، انگشت خود را بین کلمات به جای ضربه زدن حرکت دهید. با قرار دادن انگشت خود روی اولین کاراکتر و سپس در امتداد کاراکترهای باقیمانده کلمه مورد نظر، ضربه بزنید. دنباله آبی مسیر انگشت شما را نشان می‌دهد. در صورت تایپ کلمه اشتباه می­‌توان در قسمت نوار پیشنهادات آن را اصلاح کرد.

تایپ کردن Glide محدود به Gboard نیست، این ویژگی در برنامه‌های Swiftkey  و Swype نیز وجود دارد و بهترین ویژگی به شمار می­‌آید.

۷.تایپ صوتی

قابلیت تایپ صوتی Gboard به شما امکان صحبت کردن به جای تایپ را می­‌دهد. در صفحه‌ای که هستید، در محیطی آرام بدون مزاحم و به صورت کتابی بدون لهجه صدای خود را وارد کنید، صدای شما به تایپ بدون اشتباه تبدیل می­‌شود. برای انجام این فرآیند، نماد میکروفن در سمت راست نوار را انتخاب و شروع به صحبت کنید.

این قابلیت از نشانه‌گذاری نیز پشتیبانی می­‌کند. می­‌توانید با نشانه‌­های دیگری مانند علامت تعجب، علامت سوال و غیره صحبت کنید.

تایپ صوتی در گوشی اندروید

ویژگی تایپ صوتی گوگل بیش از ۱۰۰ زبان را پشتیبانی می­‌کند. زبان این نرم‌افزار به طور پیش‌فرض انگلیسی است. برای پیکربندی زبان اصلی، به قسمت Gboard Settings > Voice typing > Languages مراجعه کنید و زبان دلخواه را انتخاب کنید.

تنظیمات تایپ صوتی در گوشی اندروید

بهترین ویژگی در مورد تایپ صوتی این است که حتی بدون اتصال به اینترنت فعال، می­‎توان صحبت کرد. برای پیکربندی آن، به قسمت Gboard Settings > Voice typing > Offline speech recognition بروید. در اینجا می‌­توانید یک زبان را انتخاب کنید. استفاده از اینترنت آفلاین موجب محدودیت در زبان می­‌شود.

۸.سایر صفحه کلیدهای اندروید

با وجود اینکه Gboard یکی از بهترین صفحه کلیدهای اندروید است، اما صفحه کلیدهای اندروید دیگری نیز وجود دارد. اگر شما در جستجوی یک صفحه کلید جدید هستید، چند گزینه مناسب برای کمک به تایپ سریع را معرفی می‌کنیم.

  •  Swiftkey : برنامه SwiftKey یکی از محبوب‌ترین و زیباترین کیبوردهای موجود در گوگل برای گوشی‌های اندروید است که باعث افزایش چشمگیری در سرعت تایپ می‌شود. این برنامه از ۱۵۰ زبان مختلف پشتیبانی می­‌کند. در پیش‌بینی متن، انواع شکلک، تشخیص خودکار کلمه‌های موجود در دیتابیس کیبورد و بالا بردن دقت موثر است.
  •  Fleksy : برنامه Fleksy برای پیش‌بینی متن و سرعت تایپ مناسب است، این برنامه به شما اجازه می­‌دهد تصاویر و عکس‌های متحرک را پیدا کرده و ارسال کنید. جای تعجب نیست که اپلیکیشن Fleksy برای مدت زمان طولانی رکورد جهانی گینس را برای بهبود سرعت تایپ شکست.
  •  Swype:  برنامه هوشمند Swype قبل از این که کل واژه تایپ شود، واژه مربوطه را پیشنهاد می‌­دهد. این برنامه از چند زبان و لهجه‌ی مختلف پشتیبانی می­‌کند. همچنین دارای یک ویژگی انتخابی به نام Living Language و Hotwords است که نرم‌افزار گوشی را به روز می­‌کند.
  • Minuum: یک نرم‌افزار عالی که مخصوص افراد با انگشت‌های بزرگ طراحی گردیده است و با استفاده از آن می‌توانید با سرعتی بالا تایپ کنید. این برنامه از شکلک‌ها، قابلیت پیش‌بینی کلمات و غلط‌یاب هوشمند برای تصحیح خودکار کلمه‌های موجود در متن‌ها پشتیبانی می­‌کند.

۹.تایپ بازی در اندروید

در اینجا برخی از بازی‌های بزرگ اندروید را به شما معرفی می‌­کنیم که برای تمرین تایپ کردن و سرگرمی مفید است.

  • ZType: ZType یک بازی سرگرم‌کننده است که به شما کمک می­‌کند مهارت‌های تایپ خود را بهبود بخشید. پیشروی در آن وابسته به سرعت و دقت تایپ شماست، هر چه بیشتر تایپ کنید بیشتر در محیط آن دوام می­‌آورید. بنابراین در این محیط سریع تایپ کردن را یاد گرفته و دقت خود را افزایش دهید.
  • Typing Master: این نرم‌افزار آموزشی در افزایش سرعت تایپ بسیار موثر است، با این نرم‌افزار به راحتی می­‌توان اشتباهات تایپی را کاهش و دقت و سرعت عمل را افزایش داد.

نکات اضافی

امیدوارم این نکات را برای تایپ سریعتر در دستگاه اندروید پیدا کنید. استفاده شما از Gboard یا هر صفحه کلید دیگری مهم نیست، با مدیریت این ترفندها می‌توان سرعت تایپ را در گوشی هوشمند افزایش داد.

منبع makeuseof.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.