ترفندهایی برای تمیز کردن خانه در کمترین زمان

نگران شلوغی خانه تان نباشید

1

اگر به دنبال یافتن تکنیک های جدید برای تمیز و مرتب نگه داشتن خانه ی خود هستید این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

با جداسازی شروع کنید

مهم‌ترین گام برای مرتب کردن خانه و سرو و سامان دادن به اوضاع این است که در ابتدا مقدار وسایل را کم کنید. ما اغلب فراموش می‌کنیم نباید با مرتب کردن کارمان را شروع کنیم بلکه باید در ابتدا وسایل را جداسازی کنیم. تنها چیزهایی را نگه دارید که برای شما مهم هستند و کاربرد دارند. سپس باقی چیزها را به انباری ببرید.

قرار دادن وسایل در جای خود

زمانی که از محل کار به خانه می رسید واقعاً خسته اید و شاید اصلاً دوست نداشته باشید وسایلتان را مرتب کنید. اما باید بدانید هر چیزی باید برای خود جای مشخصی داشته باشد، کلیدها، کیف پول، کفش‌ها … شاید این کار خیلی ساده و ابتدایی به نظر برسد، اما دیگر اطرافتان شلوغ نبوده و صبح روز بعد نیازی نیست نگران باشید که کلیدهایتان را کجا گذاشته‌اید.

لباس‌هایی که استفاده نمی‌کنید

همه‌ی ما لباس هایی داریم که کمدمان را پرکرده‌اند بدون اینکه آن‌ها را برای زمانی طولانی پوشیده باشیم. هر بار با خودتان می‌گویید “من آن را دوست دارم” یا اینکه ” هفته‌ی دیگر آن را می پوشم”. اما چیزی که مشخص است این است که آن را نخواهید پوشید زیرا از این لباس در تنتان خوشتان نمی‌آید یا از مدل آن یا هر دلیل دیگری. در پایان فصل با جدا کردن این گونه لباس ها کمی به اوضاع سروسامان دهید.

استفاده از بسط یا کلیپ برای سیم ها

در کنار هم نگه داشتن سیم ها باعث می شود همه چیز مرتب دیده شود. کمی هزینه برای مرتب‌سازی سیم‌ها باعث می‌شود اوضاع بهتر به نظر برسد. بسط‌های سیم راه‌حلی ساده و ارزان‌قیمت هستند.

استفاده از جعبه خالی دستمال کاغذی

کابینت زیر ظرف شویی را باز کرده و حس می کنید کیسه‌های مشمایی همه‌جا را پر کرده و به هم ریخته‌اند. شما نیاز به راهی دارید تا بدون گرفتن فضای زیادی در کابینت آن‌ها را مرتب کنید. می توانید کیسه‌ها را در یک جعبه‌ی خالی‌شده‌ی دستمال‌کاغذی قرار دهید.

مرتب کردن آشپزخانه قبل از خواب

هیچ گاه با وجود یک آشپزخانه‌ی به هم ریخته به رختخواب نروید. همیشه مطمئن شوید ظرف کثیفی نمانده و همه چیز در قفسه‌های ظرف‌ها را جمع کرده‌اید. روی کابینت‌ها را دستمال بکشید. آشپزخانه در خانه‌ی شما فضایی است که به راحتی کثیف می‌شود، با این کار از این آلودگی و به‌هم ریختگی جلوگیری کنید.

برای هر چیز جایی مشخص کنید

مرتب کردن خانه نباید کاری سخت و وقت‌گیر باشد. شاید زمان زیادی را در اینترنت صرف پیدا کردن راه و ایده هایی برای مرتب نگه داشتن خانه کنید اما بدانید مؤثرترین گام این است که هر چیزی در خانه جای مخصوص خود را داشته باشد.

فرض می‌کنیم که یک هفته‌ای درگیر بوده‌اید و نرسیده‌اید خانه را تمیز کنید. حالا قرار است در این خانه کثیف مهمان بیاید و شما باید علاوه بر فراهم کردن وسایل پذیرایی، خانه را هم تمیز کنید. برای اولین قدم باید دستپاچه نشوید. به ساعت نگاه کنید و ببینید چقدر تا آمدن مهمان‌ها مانده. بعد بررسی کنید و ببینید چقدر برای پختن شام وقت دارید و با توجه به وقتی که برای تمیز کردن خانه باقی مانده، برای تمیزکاری برنامه بریزید. شما حداقل به یک ربع وقت نیاز دارید. ولی برای تمیزکاری‌های کلی‌تر به وقت بیشتری نیاز دارید.

با اتاق خواب چه کنیم؟

اگر ۱۵ دقیقه وقت دارید

تخت‌خواب را مرتب کنید: لحاف را بردارید و روی ملحفه دست بکشید تا اگر مو یا گرد و خاک به آن چسبیده جدا شود. ملحفه را روی تخت صاف پهن کنید. بالش را پف دهید و سر جایش بگذارید و در آخر لحاف یا روتختی را بتکانید و روی تخت بکشید. اگر ملحفه یا روبالشی کثیف است، آن‌ها را در ماشین لباسشویی بیندازید.

وسایل را جمع کنید: در یک جهت دور اتاق بگردید و آن را مرتب کنید. تمام لباس‌های کثیف را در سبد رخت‌چرک، لباس‌ها و وسایل دیگر را در کمد بگذارید. کتاب‌ها را در کتابخانه و وسایلی که مربوط به اتاق‌های دیگر است را به جای مخصوص خودشان انتقال دهید.

اگر چند ساعت وقت دارید

کمدها را سر و سامان دهید: شما به اندازه کافی برای مرتب کردن گنجه و کمدها وقت دارید. تمام وسایل کمد را بیرون بریزید و از اول آن‌ها را بچینید. با این روش لباس‌های کثیف یا غیرقابل استفاده یا وسایل بی‌مصرف، خودشان را نشان می‌دهند و می‌توانید آن‌ها را تمیز کنید یا دور بریزید. لباس‌ها و وسایلی که فصل استفاده از آن‌ها گذشته است را در کمدهای دورتر بگذارید تا کمد دم دستی مرتب‌تر به‌نظر برسد.

اگر یک ساعت وقت دارید

زیر تخت‌ها را فراموش نکنید: این بخش پر از گرد و غبار آلرژی‌زاست. کمی تخت را جابه‌جا و زیر آن را تمیز کنید تا گرد و غبارها کاملا از بین بروند. اگر می‌توانید میزها را هم جابه‌جا کنید و زیر آن‌ها را جاروبرقی بکشید.

پنجره‌های فراموش شده: پرده‌ها را در ماشین لباسشویی بیندازید و پشت و روی شیشه پنجره‌ها را پاک کنید.

تمیز کاری‌های نهایی: دستگیره در و کمد، کلیدهای برق و قاب عکس‌ها را تمیز کنید.

با اتاق پذیرایی چه کنیم؟

اگر ۱۵ دقیقه وقت دارید

مرتب کنید: با سبد رخت‌چرک‌ها و یک پلاستیک زباله دور خانه راه بیفتید و هر چه لباس کثیف و آشغال در خانه هست را جمع کنید.

یک گردگیری سریع: اگر وسیله گرد‌گیری سریع مثل گو داستر یا پر گردگیری دارید با آن به سرعت منزل را گرد‌گیری کنید. اگر ندارید هم گردگیری با یک دستمال مرطوب که وقت خیلی بیشتری نخواهد گرفت. لازم نیست همه جا را گردگیری کنید. روی میزها و تلویزیون برای این شرایط کافی به‌نظر می‌رسد.

یک حقه کوچک: کوسن‌های روی مبل‌ها را بردارید و به آن‌ها حجم دهید. این کار بیشتر از چیزی که فکر می‌کنید منزل شما را مرتب نشان می‌دهد.

اگر نصف روز وقت دارید

به پنجره‌ها برسید: پرده‌ها را درآورید و در ماشین لباسشویی بیندازید. پشت و روی شیشه‌ها را با شیشه‌پاک‌کن و روزنامه یا یک دستمال پاک کنید.

گردگیری دقیق‌: قفسه‌ها، کتابخانه و بوفه‌ها را با یک دستمال مرطوب گردگیری کنید.

نقاط پنهان را تمیز کنید: مبلمان سنگین را بلند و زیر آن‌ها را تمیز کنید. تخت‌خواب‌ها را جا به جا کنید و پشت آن‌ها را جاروبرقی بکشید.

فرش‌ها را هم بردارید و گرد و خاک زیر آن‌ها را بگیرید.

اگر ۳۰ دقیقه وقت دارید

معجزه جاروبرقی: به تمام کارهای بالا یک جاروبرقی کشیدن سریع را هم اضافه کنید. مبل‌ها را تمیز کنید و بعد تمام کف خانه را با جاروبرقی تمیز کنید. اگر وقت شما کافی نیست از جارو کشیدن اتاق‌هایی که دیده نمی‌شوند، صرف‌نظر کنید.

ماپ‌یاتی را فراموش نکنید: با یک بخارشو، تی یا ماپ، کف خانه را برق بیندازید.

اگر یک ساعت وقت دارید

وسایل را تمیز کنید: با برس جاروبرقی روی مبل‌ها را جارو بکشید. پشت مبل‌ها و زیر میز و صندلی را هم جاروبرقی بکشید. پرده‌ها را با برس مخصوص جاروبرقی تمیزکنید. آینه‌ها و قاب‌عکس‌ها را دستمال بکشید و لابه‌لای صندلی‌ها و جاهای باقی‌مانده را گردگیری کنید.

سرویس بهداشتی

اگر ۱۵ دقیقه وقت دارید

با سینک شروع کنید: با یک اسکاچ و پاک‌کننده‌ای مثل پودر لباسشویی، سینک و شیرآلات را تمیز کنید. توالت‌ها را با برس مخصوص و شوینده تمیز کنید و سیفون را بکشید. لبه توالت فرنگی را دستمال بکشید.

به حوله‌ها برسید: حوله‌های دستشویی را بردارید و جای آن‌ها حوله تمیز بگذارید. دستمال توالت‌ها را هم عوض کنید و از دستمال تازه استفاده کنید.

اگر ۳۰ دقیقه وقت دارید

آینه‌ها را برق بیندازید: با یک دستمال تمیز و شیشه پاک‌کن آینه‌ها را تمیز کنید. تمیز کردن آینه‌ها تمیزی حمام شما را نشان می‌دهد.

رسوب‌ها را از بین ببرید: با یک پاک‌کننده قوی یا جوش شیرین و آب، وان را تمیز کنید تا رسوب‌ها کاملا از بین بروند.

شوینده‌ها را سر و سامان دهید: صابون‌ها را بردارید و جای آن‌ها را تمیز کنید. قوطی‌های شامپو و مواد آرایشی دیگر را بررسی کنید و آن‌هایی که تمام شده‌اند را دور بیندازید.

اگر یک ساعت وقت دارید

کف را بشویید: معمولا کف حمام راه‌آب دارد. کف حمام آب بریزید و با کمی شوینده آن را بشویید و باز هم آب بریزید تا کف‌ها از بین بروند. اگر کف حمام شما راه آب ندارد آن را با ماپ‌تابی تمیز کنید.

اگر نصف روز وقت دارید

به دیوارها برسید: کف حمام همیشه روی دیوارها خشک می‌شود. اگر وقت کافی دارید، با اسکاچ دیوارها را تمیز کنید تا اثرات کف از بین برود. زه‌کشی بین کاشی‌ها را می‌توانید با خمیر جوش‌شیرین و آب تمیز کنید.

جمع آوری و تنظیم: کاویاب

1 نظر
  1. کیان می گوید

    ممنون از سایت عالی شما تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.