تفاوت بین جو (Barley) و جو دوسر (Oats) چیست؟

ارزش غذایی جو و جو دوسر با هم متفاوت است

جو و جو دوسر دو نوع مختلف حبوباتی است که در دنیا رشد می کند. این دو نوع حبوبات هم توسط انسان و هم توسط احشام و چارپایان مورد استفاده قرار می گیرد. اما طریقه استفاده آنها، روش کاشت و ارزش غذایی هر یک متفاوت است. بیشتر جو دوسر که در آمریکا کاشت می شود برای مصرف چهارپایان است و جو بیشتر برای تولید آبجو استفاده می شود.

تفاوت جو و جو دوسر
جو دوسر نوعی غلات است که از دانه آن استفاده می شود

نام علمی جو دوسر (Oats)، Avena sativa است. جو دوسر نوعی غلات است که از دانه آن استفاده می شود. انواع مختلف جو دوسر مانند جو پوست کنده و بلغور جو دوسر برای مصرف انسان ها بسیار خوب است. علاوه بر این برای خوراک دام نیز استفاده می شود.

تفاوت جو و جو دوسر
جو از خانواده سبزی هاست و به ارزش غذایی بالایی که دارد مشهور است.

نام علمی جو (Barley)، Hordeum vulgare L است. این نوع از غلات از خانواده سبزی هاست و به ارزش غذایی بالایی که دارد مشهور است. جو از اولین غلاتی است که روی زمین رشد کرد و امروزه نیز در سراسر جهان رشد می کند. کشاورزان قرون وسطای اروپا از این نوع غلات زیاد استفاده می کردند. همچنین جو بخش مهمی از غذاهای تبتی را تشکیل می دهد. جو در خوراک دام و به میزان زیادی در تولید آبجو و نوشیدنی های الکلی استفاده می شود. جو نیمکوب در سوپ و تاس کباب استفاده می شود. نان جو هم مورد استفاده بسیاری کشورها و فرهنگ هاست.

جو و جو دوسر چه فرقی با هم دارند؟

جو و جو دوسر در ارزش غذایی با هم متفاوتند. جو دوسر بسیار مغذی و سالم است و غذای مناسبی برای وعده صبحانه است. اما در عین حال جو نیز به نوبه خود حاوی مواد مغذی است. هر دو این غلات پروتئین تولید می کنند اما پروتئینی که در هر وعده مصرف جو دوسر تولید می شود تقریبا نصف جو است. علاوه بر این جو مقدار زیادی فیبر دارد که سلامت دستگاه گوارش را تامین می کند. در حالی که جو دوسر فیبر کمتری دارد.

هم جو و هم جو دوسر به عنوان تنقلات، خوراکی های بسیار خوبی هستند. هر دو این غلات به جلوگیری از بیماری هایی چون بیماری های قلبی، سرطان و دیابت نوع ۲ کمک می کنند.

تفاوت دیگر این دو نوع غلات در شیوه مصرف انسانی آنهاست. بیشتر افراد ترجیح می دهند جوپوست ک