نحوه تمیز کردن کفش چرم

کفش‌های چرم خود را درخشان کنید

0

کفش‌های چرم در رنگ‌های مشکی و قهوه‌ای بسیار پر فروش هستند. کفش چرم محبوب شما، نیاز به مراقبت و تمیز کردن دارد. اگر روش تمیز کردن کفش چرم را بدانید این کار دیگر سخت به نظر نمی‌آید. در این مطلب روش تمیز کردن کفش چرم مشکی و قهوه‌ای را طی چند مرحله یاد بگیرید و کفش‌های چرم خود را درخشان کنید. با استفاده از وسایل مناسب باید به طور مرتب کفش چرم را تمیز و عاری از گرد و غبار کنید.

تمیز کردن کفش چرم مشکی

۱- با استفاده از برس مخصوص کفش چرم، گرد و غبار را از روی کفش خود بزدایید. برس کشیدن روی کفش را به آرامی و با دقت انجام دهید، زیرا حرکات سریع و محکم روی چرم خراش ایجاد می‌کند. در انتها کف و درز‌های کفش را نیز با برس از گرد و غبار پاک کنید.

کفش چرم

۲- درون یک کاسه کوچک آب چند قطره مایع ظرف شویی بریزید. یک دستمال نرم را آغشته به این محلول کرده و روی کفش را با دستمال به آرامی پاک کنید. ۱۰ دقیقه صبر کنید تا این محلول روی کفش بماند.

کفش چرم

۳- یک دستمال تمیز را مرطوب کنید، کفش را با دستمال خوب پاک کنید تا محلول شوینده از روی کفش برداشته شود. سپس کفش‌های چرمی را درون یک محیط سرد قرار دهید تا خشک شود.

  • توجه: هرگز برای خشک کردن کفش‌های چرمی از گرمای بخاری یا گرمای سشوار استفاده نکنید. گرما باعث تغییر رنگ یا ترک خوردگی کفش چرم می‌شود.

کفش چرم

۴- اگر در بیرون از منزل هستید و کفش چرمی به پا کردید، به همراه خود دستمال مرطوب بچه بردارید. برای تمیز کردن کفش چرم، در مواقع اضطراری استفاده از دستمال مرطوب بچه راهکاری عالی است. این دستمال نرم و به اندازه کافی مرطوب است، به علاوه حاوی موادی است که به کفش چرم آسیب نمی‌زند.

۵- اگر روی کفش چرم شما لکه‌های نمک افتاد، با محلول آب و سرکه از شر این لکه‌ها خلاص شوید. مقدار مساوی آب و سرکه سفید درون یک ظرف ریخته و یک دستمال تمیز را درون این محلول فرو کنید. به آرامی روی کفش چرم بکشید. سپس با یک دستمال تمیز مرطوب این محلول را از روی کفش پاک کنید و اجازه دهید کفش خشک شود.

۶- اگر روی کفش چرم، لکه روغن یا چربی افتاده است، روی لکه چربی مقدار مناسبی پودر آرد ذرت بریزید. این آرد جذب کننده چربی است. ۷ الی ۸ ساعت اجازه دهید پودر روی کفش بماند. سپس پودر را با یک برس نرم با دقت روی کفش مالش دهید.

۷- بعد از اینکه کفش را به خوبی از گرد و چربی پاک کردید، روی کفش را با واکس یا پارافین مخصوص کفش چرم تمیز کنید. مقدار مناسبی پارافین را روی یک دستمال زده و به آرامی کفش را با دستمال پولیش کنید.

کفش چرم

۸- اگر کفش چرم شما بند دارد، بند‌های آن را در بیاورید. بند‌ها را جداگانه بشویید و اجازه دهید تا کاملا خشک شود. بعد از تمیز کردن کفش بند‌ها را سر جای خود ببندید.

تمیز کردن کفش چرم قهوه‌ای

۱- برای تمیز کردن کفش چرم قهوه‌ای، اگر کفش شما کهنه شده، یک جفت بند کفش نو، مقداری مایع ظرف شویی، واکس و برس قهوه‌ای و یک دستمال نرم مناسب تهیه کنید.

کفش چرم

۲- یک فنجان آب را با یک قاشق غذا خوری مایع ظرف شویی ترکیب کنید. بند‌های کفش چرم را در بیاورید. سپس یک دستمال تمیز را در این مایع فرو کرده و گرد و غبار و آلودگی‌های روی کفش را به خوبی تمیز کنید.

کفش چرم

۳- برس مخصوص کفش چرم را به واکس چرم قهوه‌ای آغشته کرده و به آرامی روی کفش چرم قهوه‌ای را پولیش کنید. تا زمانی برس را روی کفش چرم بکشید که رنگ چرم تغییری پیدا نکرده است. اگر واکس را بیش از اندازه به چرم بزنید رنگ کفش را تغییر می‌دهد.

کفش چرم

۴- کمی صبر کنید تا واکس حالت مرطوب بودن خود را از دست بدهد و روی کفش مات و خشک شود. سپس یک پارچه نرم را روی کفش چرم به آرامی بکشید. این کار باعث درخشنده شدن کفش چرم می‌گردد. برای اینکه کفش درخشان‌تری داشته باشید، یک لایه بسیار نازک از واکس را با پارچه روی کفش بکشید، سپس روی کفش چند قطره آب بریزید و مجددا روی کفش را دستمال بکشید، نتیجه این حرکات ساده یک کفش چرم درخشان است.

کفش چرم

۵- در انتها بند‌های نو را به جای بند‌های کهنه شده روی کفش ببندید. با این ترفند‌های ساده کفش چرم قهوه‌ای مثل روز اول درخشان و شیک شد.

کفش چرم

روش دیگر تمیز کردن کفش‌ چرمی

۱-چرم‌تان پرداخت شده است یا پرداخت نشده؟ از روی برچسبی که داخل کفش و یا داخل جعبه‌ی کفش قراردارد نوع چرم را تشخیص دهید. هر یک از این دو نوع چرم نیازمند تمیزکننده‌های متفاوتی هستند. بیشتر کفش‌های چرمی از نوع پرداخت شده هستند.

۲-با استفاده از یک بُرس نرم، کثیفی و لک خشک شده‌ی روی کفش را بگیرید. برس را بر روی سطح کفش بکشید تا رویه‌ی چرم نرم شود.

۳- با یک پارچه‌ی خشک و تمیز تمام سطح کفش را دستمال بکشید

۴- پارچه را کمی نم‌دار کنید. سطح کفش را با پارچه نم‌دار دستمال بکشید. این‌کار را فقط بر روی چرم پرداخت شده انجام دهید.

چرم پرداخت نشده را با صابون زین اسب بشویید. این صابون را می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم سوارکاری تهیه کنید. با استفاده از یک پارچه نم‌دار، مقداری از صابون زین را به روی چرم بمالید. در حین این‌که به آرامی روی کفش را دستمال می‌کشید، آن را به کف صابون آغشته کنید. سپس کف صابون را پاک کنید. کفش را در جایی بگذارید تا کاملاً خشک شود.

۵- با قراردادن کفش در فضای باز، بگذارید چرم کاملاً خشک شود. کفش‌ها را نزدیک شوفاژ یا بخاری و یا زیر نور مستقیم آفتاب خشک نکنید. هر یک از این کارها باعث ترک خوردن چرم و از بین رفتن رنگ آن می‌شود.

۶- چرب‌سازی چرم: اگر می‌خواهید چرم پرداخت شده را تمیز کنید، واکس پولیشِ هم‌رنگ با کفش خود را به کفش‌تان بمالید. واکس پولیش را می‌توانید در اکثر مغازه‌های کفش فروشی پیدا کنید. با استفاده از یک پارچه‌ی نرم واکس را به کفش‌تان بمالید. چند دقیقه کفش را کناری بگذارید تا واکس به خورد چرم برود. سپس برای جلا دادن چرم، با استفاده از یک پارچه یا یک بُرس نرم، روی آن‌را بکشید. برای بهتر برق انداختن، یک قطره آب روی پارچه نرم بچکانید. اگر می‌خواهید چرم پرداخت نشده را تمیز کنید، مقداری روغن طبیعی به روی آن بمالید. این‌کار جلوی چروکیدگی و ترک خوردن چرم را می‌گیرد. با استفاده از یک پارچه تمیز روغن طبیعی را به روی چرم بمالید

۷-کفش‌ چرمی را خارج از جعبه نگهداری کنید. هر از چندگاهی یک روز به آن استراحت دهید تا هوایی عوض کنند. پیروی از این مراحل باعث می‌شود کفش شما عمر بیشتری کند.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.