به نیاز عاطفی همسرتان توجه کنید

به زندگی مشترک‌تان توجه ویژه‌ای داشته باشید

زنان و مردان از لحاظ اندیشه و احساس و سلیقه به اندازه ی قطب شمال و جنوب با یکدیگر فاصله دارند. اما این بدان معنا نیست که نتوانند بر روی این دو قطب پل بزنند؛ این پل همان عشق و محبتی است که باید برپایه های تفاهم بنا شود. معمولا زنان و شوهران احساس می کنند در مقابل آن چه به طرف مقابل می دهند، چیزی دریافت نمی کنند و طرف مقابل قدر عشق و محبت را نمی داند و به آن اهمیت نمی دهند. کارشناسان روانشناسی معتقدند مشکلی که در این زمینه وجود دارد آن است که اظهار عشق و محبت از راه درستش انجام نمی شود‌. برای رفع این مشکل قبل از همه باید به نیاز عاطفی طرف مقابل توجه کرد و دید که او به راستی چه انتظاری دارد.

حال به ۶نیاز عاطفی زن و شوهر اشاره می‌کنیم:

الف – نیاز عاطفی زن:

 • زن نیاز به آن دارد که ببیند شوهرش به او اهمیت می دهد و به او توجه دارد.
 • زن مایل است مشاهده کند که شوهرش او را درک می کند.
 • زن می خواهد مورد احترام مرد خود قرار گیرد.
 • زن نیازمند آن است که شوهرش برایش ارزش و احترام قائل شود چه در حضورش چه در غیاب.
 • زن مایل است که شوهرش خود را وقف او کند و به کسی دیگر توجه نداشته باشد.
 • زن نیاز به آن دارد که مکررا اطمینان یابد شوهرش او را عاشقانه و از صمیم قلب دوست دارد و به کسی دیگر توجه ای ندارد.

ب- نیاز عاطفی مرد

 • مرد نیاز به آن دارد که ببیند زنش به او اعتماد دارد.
 • مرد مایل است که زنش او را به همان تربیتی که هست بپذیرد و قبولش کند.
 • مرد دوست دارد که همسرش قدر او را بداند و در برابر خدماتش از او تشکر کند.
 • مرد نیاز دارد که مورد تشویق و تحسین همسرش قرار گیرد.
 • مرد دوست دارد که زنش او را با دیگران بخصوص همکارانش مقایسه نکند.
 • مرد مایل است که زنش او را فردی توانمند و با عرضه بداند و همیشه مشوق او باشد.

نیاز عاطفی و عشق

کانون خانه را محل آرامش قرار دهید.

از موارد دیگر ایجاد عشق و محبت نسبت به یکدیگر و ارضا نیاز عاطفی این است که کانون خانه و خانواده همیشه صمیمی و آرام و گرم باشد.اصل فلسفه ازدواج را قرآن ایجاد آرامش و سکینه می داند. در سایه محبت و صفا و صمیمیت و آرامش است که زن و مرد می توانند همدیگر را عاشق خود کنند، ایجاد آرامش وظیفه هم زن است و هم مرد و در سایه آرامش فرزندان شما به رشد فکری، عقلی و علمی می رسند و استعداد های نهفته ی آنها شکوفا می شود. اگر در خانه ای همیشه درگیری و نزاع حاکم باشد، فرزندان در این خانه نه تنها به پیشرفت علمی و اخلاقی نخواهند رسید بلکه افسردگی و عقده حقارت به سراغ آنها خواهد آمد، مشکلات زندگی برای همه است و همه در زندگی به یک نحوی دارای مشکل هستند اصلا انسان با مشکل آفریده شده است. بخصوص زن و مرد مومن، چون در روایت آمده است که دنیا زندان مومن است حالا این زن و شوهر هنرمند هستند که این زندان را برای خود و فرزندانشان تبدیل به بهشت نمایند یا به جهنمی دیگر تبدیل نمایند، اگر محیط خانه امن و آرام باشد می شود با هم فکری یکدیگر بر مشکلات فائق آمد وگرنه باید تسلیم مشکلات شد.

خلاصه اینکه یکی از خطراتی که کانون گرم و صمیمی خانواده را تهدید می کند، عدم وجود آرامش در خانه و خانواده برای خود و فرزندان است. زیرا در سایه ی آرامش است که انسان به کمالات می رسد، انسان ها همیشه به دنبال آرامش می گردند تا بتوانند دل نگرانی های خود را خنثی کنند. اگر زن و شوهری بخواهند دیگری را عاشق خود بکنند و تمام محبت او را تحت سلطه خود در آورند باید به دنبال آرامش باشند، آفت بزرگ عشق و محبت در خانه عدم آرمش می باشد که متاسفانه ره آورد زندگی ماشینی است. امروزبسیاری از خانه ها خانه پشت توپخانه است.

با همسرتان مودب باشید.

مطلب دیگر اینکه زنان و مردان بدانند آرامش دائمی وجود ندارد و باید آرامش های کوتاه مدت به تعداد زیاد را در خود ایجاد کنیم که این امر امکان پذیر است. ما قادر نخواهیم بود آرامش را یکباره برای همیشه بدست آورده و آن را ذخیره کنیم همانند کسانی که تصور می کنند اگر ثروتمند باشند برای همیشه راحت خواهند بود ولی زن و شوهر باید تمام تلاش خود را برای بدست آوردن آرامش خانوادگی بنمایند. پس زن و شوهر بدانند اگر روزی آرامش در خانه از بین رفت ناامید نشوند که دیگر به دست آوردن آن ناممکن است بلکه نیاز به تلاش، دلسوزی و هماهنگی و همکاری زن و شوهر دارد. حال به ابزار هایی می پردازیم که می توانیم به کمک آن ها به آرامش برسیم:

 • ذکر خدا: قرآن می فرماید: با یاد خدا دلها آرام می گیرد.

این مهم می تواند از طریق خواندن نماز، دعا‌های مختلف و خواندن قرآن صورت گیرد.

زن و شوهر‌ها باید به این امر توجه زیاد نمایند. نماز را به جماعت در خانه خواندن، در کنار هم قرآن خواندن اگر چه در شبانه‌روز یک آیه ولی همیشه و مدام، باهم و بخصوص با فرزندان دعاهای کوتاه را دسته جمعی خواندن بسیار موثر خواهد بود.

 • نظم: عنصر نظم در کارها و داشتن برنامه علاوه بر تسریع کارها و پیشگیری از اضطراب ها به ما تمرکز می دهد و ما برای هر کار مهمی نیاز به تمرکز داریم. درهم و برهم بودن و به هرجهت زندگی کردن اضطراب را در پیش دارد که ضد آرامش است.

این امر بیشتر به زن در خانه برمی گردد که خانه را مرتب و منظم کند، بخصوص زمانی که شوهرش به خانه می آید، این نظم و نظام و مرتب بودن خانه حتی سر و وضع بچه‌ها و اسباب بازی‌هایشان به مرد یک آرامش خواهد داد.

در این صورت باید مرد از این نظم در خانه از همسر خود تشکر و قدر دانی کند و بر استمرار آرامش با همسر خود همکاری داشته باشد.

 • دوست: یک دوست صمیمی و بی غرض می تواند در لحظات حساس ما را به آرامش برساند و از مسیر کج‌روی درونی و ب