توصیه های غذایی برای کاهش درد زایمان

بایدها و نبایدهای تغذیه برای زایمان راحتتر

سابقاً خانمی را که دچار درد زایمان بود به طور معمول از خوردن و آشامیدن منع کرده و مایعات داخل وریدی تجویز می‌‌کردند، چون ممکن بود بیهوشی عمومی برای انجام سزارین ضرورت پیدا کند و اگر مادر در طی بیهوشی دچار استفراغ شود غذاهای داخل معده ممکن است به داخل ریه‌‌ها استنشاق و باعث مشکلات فراوانی شود. در حال حاضر بیشتر مادرانی که سزارین می‌‌شوند بیهوش نشده  و بی حسی اپیدورال و یا اسپاینال می‌‌گیرند؛ بنابراین به خالی نگه داشتن معده به اندازه سابق اهمیت داده نمی شود. البته نگرانی که در این مورد وجود داشته به خاطر احتمال استفراغ در زمان بیهوشی و ورود محتویات معده به داخل ریه‌‌ها بوده است به این دلیل است که ترجیح داده می‌‌شود مادران در حین درد زایمان مقادیر کمی از مواد سریع الهضم را بخورند تا کمتر احساس ناراحتی داشته باشند.

خوردن و آشامیدن ضروری است

 از طرف دیگر می‌دانیم که هر فعالیتی نیاز به انرژی دارد. کار سخت زایمان و به دنیا آوردن نوزاد نیز از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین خوردن و آشامیدن در هنگام زایمان نه تنها منع نمی‌شود که ضروری هم هست؛ اما باید سعی نمود از موادی استفاده کرد که به آسانی هضم شده و در حجم کم، انرژی بیشتری داشته باشد. لازم به یادآوری است، در مراحل اولیه شروع دردها غذا بخورید تا انرژی مورد نیاز برای زایمان را فراهم کنید . وقتی به مراحل دردهای شدیدتر و طولانی‌تر می‌‌رسید، معده شما ممکن است پذیرای دریافت مواد غذایی نباشد. مواد غذایی کربوهیدراتی (مانند ماکارونی و مواد قندی) سرشار از انرژی بوده و طی ساعت‌‌هایی که درد زایمان طول می‌‌کشد، انرژی مورد نیاز را فراهم می‌‌کنند.

درد زایمان و غذا
مواد غذایی کربوهیدراتی (مانند ماکارونی و مواد قندی) سرشار از انرژی بوده و طی ساعت‌‌هایی که درد زایمان طول می‌‌کشد، انرژی مورد نیاز را فراهم می‌‌کنند

اجتناب از پرخوری 

مواد غذایی باید با مقادیر کمتر و در فواصل زمانی کوتاه استفاده و از پرخوری در یک وعده اجتناب شود. بهتر است از غذاهای سهل‌الهضم استفاده نمود؛ مثل ژله، سوپ‌‌های سبک یا چند عدد نان شیرینی ساده . مواد قندی بهترین تأمین کننده انرژی بوده و به آسانی هضم می‌‌شوند. میوه‌‌ها و آب میوه‌‌ها سریعاً انرژی تولید می‌‌کنند. خرما، عسل، غلات و شیرینی‌‌های بدون کرم و چربی نیز بهترین انتخاب هستند.

حالت تهوع

بعضی از مادران در حین درد زایمان احساس تهوع داشته و تمایلی به خوردن و آشامیدن ندارند. در این موارد باید از خوردنی‌‌ها و نوشیدنی‌‌هایی که در زمان تهوع و استفراغ‌‌های اوایل حاملگی برایشان مطلوب و قابل تحمل بوده، استفاده کنند ولی از غذاهای نفّاخ، چرب، سرخ کرده و نوشابه‌‌های گازدار باید پرهیز نمایند.

درد زایمان و نوشیدن آب
از غذاهای نفّاخ، چرب، سرخ کرده و نوشابه‌‌های گازدار باید پرهیز نمایند.

نوشیدن مایعات

سعی کنید که آب لازم را به بدن خود برسانید چون اگر بدنتان دچار کم آبی شود فیزیولوژی آن به هم خورده، انرژی شما تخلیه و سیر زایمان آهسته‌تر می‌‌شود و عضلاتی که آب و غذای کافی دریافت نکرده باشند کار خود را خوب انجام نمی‌دهند. در مراحل اولیه درد زایمان با نوشیدن حداقل یک لیوان (۲۴۰ میلی‌لیتر)  آب در ساعت مایعات را در بدن خود ذخیره کنید. در فواصل بین دردها نیز جرعه جرعه بنوشید (حداقل دو بطری آب)، به علاوه مایعاتی که دوست دارید را با خود به بیمارستان برده و در جایی در دسترس خود نگه دارید. مایعات مصرفی باید کربوهیدرات‌‌ها، الکترولیت‌‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای حفظ تعادل بیوشیمیایی مادر را داشته باشند. شامل:

  • یک سوم فنجان آب لیموترش تازه
  • یک سوم فنجان عسل
  • نصف تا یک چهارم قاشق چایخوری نمک
  • یک تا دو قرص کلسیم خرد شده

مصرف مایعات زیاد تکرر در دفع ادرار ایجاد می‌‌کند که به علت راه رفتن و فشاری که عضلات شکم برای دفع ادرار ایجاد می‌‌کنند، خود محرکی برای پیشرفت سیر زایمان محسوب می‌‌شود. در شرایطی که شما خیلی حالت تهوع داشته باشید و یا پزشکتان احساس کند که دچار کمبود آب بدن شده‌اید، ممکن است مایعات وریدی را برایتان تجویز کند. البته این کار سیر زایمان را آهسته می‌‌کند.

منبع tebyan.net
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.