پنج روش برای جلوگیری از خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر

صفحه نمایش را در موقعیت مناسب قرار دهید

اگر در طول روز ساعت­‌ها با کامپیوتر کار می­‌کنید حتما با دردهایی مانند سوزش چشم، گردن درد، خطای دید آشنایی خواهید داشت، با ما همراه باشید تا در ادامه مطلب با معرفی پنج روش، نحوه جلوگیری از خستگی چشم هنگام کار با کامپیوتر را شرح دهیم:

۱. صفحه نمایش کامپیوتر را تنظیم کنید

قرار دادن صفحه نمایش کامپیوتر در موقعیت مناسب، می­‌تواند از خستگی چشم جلوگیری کند، صفحه نمایش را ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر از چشم خود دور کنید. همچنین، صفحه نمایش را در راستای چشم قرار دهید تا هنگام کار، دید شما به سمت پایین باشد.

۲. تنظیم نور محیط  

نورهای فلورسنت موجب خستگی چشم می­‌شود، بنابراین، هر نور فلورسنت را خاموش کنید. همچنین، نور نباید به طور مستقیم از پشت سر یا روبه رو بر روی صفحه نمایش بازتاب داشته باشد، می­‌توانید از چراغ‌­های رومیزی استفاده کنید و آن را به گونه‌­ای تنظیم کنید که نور به طور غیرمستقیم بر روی صفحه نمایش بتابد تا از خستگی چشم جلوگیری کند.

۳. از قانون ۲۰۲۰۲۰ استفاده کنید

برای کاهش دادن میزان خستگی چشم می­‌توانید از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ استفاده کنید، هر ۲۰ دقیقه به یک شی که در فاصله ۶ سانتی‌متری قرار دارد، به مدت ۲۰ ثانیه نگاه کنید.

۴. استفاده از عینک­‌های مخصوص کار با کامپیوتر

نور مصنوعی لامپ همراه با نور طبیعی محیط و نور صفحه نمایش موجب خستگی چشم خواهد شد، برای جلوگیری از آن می­‌توانید عینک‌­های مخصوص کار با کامپیوتر را مورد استفاده قرار دهید.

این عینک‌ها به نور زرد رنگ مجهز هستند تا نور آبی صفحه نمایش را خنثی کنند و اینکه متون را بزرگ­تر کرده تا مطالعه و انجام دادن کارها آسان‌تر شود.

۵. تنظیمات را به گونه‌­ای انجام دهید تا از خستگی چشم جلوگیری کند

سعی کنید وسایل روی میز کار را مرتب کنید، زمانی که چشم به طور مداوم وسایل را دنبال کند مطمئنا اذیت می­‌شود، وسایل را در یک راستا و نزدیک به هم قرار دهید، صفحه کلید را در راستای صفحه نمایش قرار داده تا چشم نیاز به تنظیم مجدد نداشته باشد و کمتر خسته شود.

منبع cnet.com
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.