چطور از گرد و غبار روی کفش و لباس جلوگیری کنیم؟

گرد و غبار کمد لباس و کفش را کم کنید

شاید فکر کنید روی لباس‌های شما گرد و غبار نمی‌گیرد، اما همین که لباس های خود را از کمد بیرون می‌آورید تا کمد را مرتب کنید، متوجه می‌شوید که گوشه‌ها و کف کمد پر از گرد و غبار است. حتما دوست ندارید وقتی سوئیشرت خود را از کمد بیرون می‌آورید تا در فصل سرما استفاده کنید، آن را با انبوهی از گرد و غبار ببینید. گرچه اندکی گرد و غبار مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما اگر آلرژی فصلی دارید یا به گرد و غبار حساسیت دارید، باید لباس‌های خود را از گرد و غبار دور کنید. در این مطلب قصد داریم روش‌هایی معرفی کنیم تا لباس‌ها و کفش خود را از گرد و غبار دور نگه دارید:

کمدی که هر روز باز می‌شود

حتی اگر هر روز نیز از کمد لباس‌های خود استفاده کنید، باز هم مانند دیگر قسمت‌های خانه ممکن است گرد و غبار بگیرد. طبقات بالایی و آویزهای لباس و همچنین کف کمد بیشترین گرد و غبار را دارد. تمام سطوح را گردگیری کنید. ممکن است بیشتر سطوح افقی گرد و غبار داشته باشد تا سطوح عمودی، بنابراین بیشترین گرد و غبار در کف می‌باشد.

اما این گرد و غبار از کجا می‌آید؟ سلول‌های مرده پوست، آلودگی بیرون، موی حیوانات خانگی و هر آلاینده‌ای که درون خانه در گردش است. اگر لباسی را در کمد آویزان کرده‌اید که کاملا تمیز نیست، کمی گرد و غبار وارد کمد کرده‌اید، اما بزرگترین مقصر، کفش‌ها هستند.

۸۰ درصد آلودگی خانه از کفش‌ها می‌آید. بهترین کار آن است که کفش‌ها را جلوی درب خانه بیرون آورده و وارد کمد نکنید.

کفش‌ها و لباس‌ها را جدا از هم قرار دهید. بهتر است کفش‌ها را در جاکفشی کوچکی جلوی درب خانه بگذارید و در کمد جای ندهید. یک گردگیر بیرون درب و یکی داخل خانه داشته باشید تا گرد و غبار اضافی را بگیرد و آن را داخل خانه نیاورد.

اگر می‌خواهید کفش‌ها را در گنجه یا کمدی نگه دارید، پیش از آن حتما کفش‌ها را کامل تمیز کنید.

گرد و غبار کفش و لباس
کفش‌ها و لباس‌ها را جدا از هم قرار دهید

در گنجه

بیشتر افراد لباس‌های خود را در فصولی که از آنها استفاده نمی‌کنند، در گنجه نگه می‌دارند و نگران گرد گرفتن آن نیستند اما رطوبت، حشرات موذی و موش نگرانی اصلی در این خصوص است. در چنین شرایطی قرار دادن لباس‌ها در کیسه‌های پلاستیکی و ساک آنها را از رطوبت و جوندگان در امان نگه می‌دارند.

قبل از جمع کردن لباس‌ها، مطمئن شوید که کاملا تمیز و خشک هستند، این مانع از وارد شدن گرد و غبار و آلودگی داخل کیف یا ساک شما می‌شود. یک استثنا در مورد مواد طبیعی مانند کفش و کت‌های چرمی وجود دارد که نیاز به فضایی برای تنفس دارند، بنابراین نباید در پلاستیک قرار بگیرند.

اگر لباس‌ها را در جایی نگه می‌دارید که رطوبتی ندارد، بزرگترین مشکل گرد و غبار است. در این صورت کیف‌های پارچه‌ای بهترین گزینه برای محافظت لباس‌ها در مقابل گرد و غبار است. به خصوص برای لباس‌هایی که تزییناتی چون توری، چین، منجوق دوزی و … دارند.

اگر لباسی با جعبه زیبا دارید که چند ماه یکبار می‌پوشید، کیسه لباس گزینه خوبی است تا از جمع شدن گرد و غبار روی تزیینات لباس جلوگیری کند. حتما از گردگیرهای رولی با پوشش پارچه‌ای برای لباس‌ها استفاده کنید.

با این اقدامات کوچک می‌توانید گرد و غبار خانه را کم کرده و کمد لباس را از هر آلودگی تمیز کنید. این کار نه تنها سبب می‌شود لباس‌های شما ماندگاری بیشتری پیدا کنند، بلکه سبب راحتی بیشتر شما نیز می‌شود.

منبع realsimple.com