حرکات ورزشی که می‌تواند به افزایش قد شما کمک کند

قد انسان بر اساس مولفه‌های ژنتیکی تعیین می‌شود

امروزه داروهای شیمیایی گوناگونی برای افزایش قد وجود دارند اما عوارض بالای آن ها باعث شده تا متخصصان حرکات ورزشی افزایش قد مانند بارفیکس، شنای خشک، حرکت پل لگن و … را برای افزایش قد به صورت طبیعی پیشنهاد دهند. چه کسی می‌تواند بگوید که نمی‌خواهد بلندقد و زیبا باشد؟ خوب معلوم است که همه ما می‌خواهیم.

قد نقش مهمی را در تناسب اندام یک فرد ایفا می‌کند. بدون شک همه دوست دارند راهی را بیابند که در آن بتوانند قد خودشان را افزایش دهند. امروزه انواع گوناگونی دارو و طب فشاری مانند آمپول افزایش قد وجود دارند که ادعا می‌کنند می‌توانند قد افراد را افزایش دهند، اما چنین روش‌هایی هزینه‌بر هستند و اثرات جانبی گوناگونی خواهند داشت. علاوه بر آن ضمانت ۱۰۰ درصدی وجود نخواهد داشت که چنین روش‌هایی با موفقیت روبه رو شوند.

به همین جهت بهترین راه برای افزایش قد این است که از ترکیب انجام حرکات ورزشی افزایش قد به طور منظم و نیز رژیم غذایی مناسب استفاده کنیم. ورزش مناسب به افزایش قدرت و نیروی ماهیچه‌های شما کمک می‌کند که نتیجه آن ترشح هورمون‌های رشد است و تأثیر هورمون‌ رشد بر افزایش قد بر کسی پوشیده نیست. رژیم غذایی صحیح این هورمون‌ها را تازه و فعال نگه می‌دارد و به آنها کمک می‌کند تا خودشان را بازسازی کنند.

ورزش‌هایی برای افزایش قد

می‌دانیم که قد انسان بر اساس مولفه‌های ژنتیکی تعیین می‌شود اما با این حال مولفه‌های فیزیکی مانند ورزش و رژیم غذایی نیز می‌توانند در آن دخیل باشند. بیشتر اوقات رشد قد با شروع بلوغ ‌متوقف می‌شود؛ با این حال، افزایش قد در برخی از افراد تا سن ۲۲-۲۵ سال ادامه می‌یابد و از این رو، امکان اضافه کردن حتی چند سانتی‌متر به قد شما پس از این مرحله با کمک ورزش وجود دارد. برای نتیجه گیری بهتر این ورزش‌ها باید ۲ تا ۳ بار در هفته انجام شوند. از سوی دیگر ورزش بیش از حد نیز نتیجه مناسبی ندارد و ممکن است باعث آسیب شده و در نتیجه بازیابی ظرفیت بدن دچار مشکل شود. بنابراین حفظ تعادل در ورزش نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

انواع حرکات ورزشی افزایش قد

۱. بارفیکس

جاذبه با فشرده سازی ستون فقرات و مفصل‌ها و غضروف‌ها در میزان قد شما تأثیرگذار است. این فشرده‌سازی موجب می‌شود تا قد شما کوتاه‌تر نشان داده شود. بارفیکس که ورزشی از خانواده ژیمناستیک است، یک راه ساده برای مبارزه با این مشکل به شمار می‌آید. بارفیکس باعث می‌شود کشش مهره‌های شما بیشتر شود. نتایج نشان می‌دهد بارفیکس می‌تواند تا ۲ اینچ (۵ سانتی‌متر) قد شما را افزایش دهد که البته فورا این اتفاق نمی‌افتد و ورزش کردن شما باید استمرار داشته باشد.

میله بارفیکس باید در ارتفاعی قرار گیرد که بدن شما بتواند کاملا باز شود. بدین صورت که نباید پای شما به زمین برسد. اگر بدن شما به هر دلیلی نتوانست در فضای در نظر گرفته شده کاملا باز شود پای خود را کمی جمع کنید تا بتوانید آزادانه آویزان شوید. به خاطر داشته باشید زمانی که دارید ورزش بارفیکس را انجام می‌دهید کف دستانتان باید به سمت جلو باشد. همچنین فراموش نکنید در زمان آویزان شدن به میله بارفیکس باید آرنج، شانه‌ها و مفصل رانتان کاملا آزاد باشد چراکه در این حالت است که جاذبه بیش از هر زمان دیگری بدن شما را می‌کشد. استفاده از وزنه مچ پا نیز در بارفیکس می‌تواند برای شما مفید باشد. حرکت بارفیکس باید برای ۲۰ ثانیه انجام شود و برای سه بار تکرار گردد. این حرکت یکی از بهترین گزینه‌ها برای افزایش قد به شمار می‌آید.

افزایش قد

۲. شنای خشک روی زمین

این ورزش پازدن متناوب نیز نام دارد و تمرکز آن بر روی قسمت پایین کمر شماست. این حرکت را با دراز کشیدن روی زمین بر روی شکم شروع کنید. بدن شما در این حالت باید کاملا باز باشد. آرنج‌هایتان را رو به جلو قرار داده و کف دستتان را روی زمین قرار دهید. سپس بازوی سمت چپتان را به سمت بالا بیاورید و از زمین فاصله دهید. سپس پا‌های خود را به صورت صاف روی زمین قرار داده و پای راستتان را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید. این حالت را تا ۴ ثانیه ادامه دهید و سپس همین حرکت را با دست و پای دیگرتان انجام دهید. هدف شما پس از چندروز تمرین باید این باشد که بتوانید چنین حالتی را تا ۲۰ ثانیه حفظ کنید. استفاده از وزنه مچ پا و وزنه مچ دست می‌تواند برای شما مفیدتر باشد چرا که می‌تواند ماهیچه‌های قسمت پایین کمر شما را تقویت کند و مقاومتتان را افزایش دهد. این ورزش همچنین می‌تواند به درمان قوز کمر کمک کند.

افزایش قد

۳. حرکت پل لگن

با این که این ورزش بسیار ساده است می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید کشش بدنتان را از بالا تا پایین و از ستون فقرات تا لگن افزایش دهید. این ورزش را با قرار دادن شانه‌ها و بازو‌ها به صورت محکم روی زمین آغاز کنید و سپس زانو‌هایتان را ببندید و پاهایتان را تا حد ممکن به باسنتان نزدیک کنید. این موقعیت باید برای ۲۰ تا ۳۰ ثانیه حفظ شود. این ورزش همچنین به شما کمک می‌کند تا انعطاف‌پذیری لگنتان را افزایش دهید.

افزایش قد

۴. کشش کبری

این حرکت که جزئی از ورزش یوگا به شمار می‌آید و البته در پیلاتس هم کاربرد دارد، برای کشش ستون فقرات شما مناسب است و ستون فقرات شما را انعطاف‌پذیر می‌کند. این حرکت برای رشد غضروف‌های شما در مهره‌ها مفید است که نتیجه آن افزایش قد شماست. بر روی زمین دراز بکشید و صورتتان را به سمت پایین قرار دهید به صورتی که کف دستانتان روی زمین و زیر کتفتان قرار گیرد. سپس ستون فقراتتان را به سمت بالا قرار دهید به صورتی‌که صورت شما بتواند یک نسبت به زمین زاویه تشکیل دهد. تا می‌توانید بدنتان را قوس دهید و این زاویه را افزایش دهید. این حرکت باید سه تا چهار دور انجام شود و هر دور باید بین ۵ تا ۳۰ ثانیه به طول انجامد.

افزایش قد

۵. جست و خیز برداشتن روی یک پا

این حرکت را می‌توان یکی از آسان‌ترین حرکات ورزشی دانست که می‌تواند هرجایی انجام شود. حتی در زمانی که به عنوان مثال در حال تماشای تلویزیون هستید و یا دارید در پارک بازی می‌کنید. در حال انجام هر فعالیت دیگری که هستید نیز می‌توانید این کار را انجام دهید. بر روی پای چپتان در حالیکه دست راستتان را بالا گرفته‌اید بایستید. سپس این حرکت را با پا و دست دیگر پشت سر هم و برای ۸ بار انجام دهید. این ورزش برای پرورش ذهن، تقویت زانو‌ها و تولید هورمون‌های رشد بسیار مفید است.

افزایش قد

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.