خارش بدن می‌تواند نشانه یک بیماری باشد

خارش پوست می‌تواند صدها دلیل متفاوت داشته باشد

خارش پوست احساس آزارنده‌ای است که شما را به خاراندن مداوم و با خشونت وا می‌دارد. این به نظر ساده می‌آید. وقتی بدن شما می‌خارد، شما با خاراندن پوست خود احساس آرامش می‌کنید. اما آگاه باشید که خارش پوست می‌تواند صدها دلیل متفاوت داشته باشد. خارش پوست می‌تواند نتیجه مشکلاتی مانند پسوریازیس یا درماتیت باشد.  گاهی ممکن است بیمار با مصرف دارویی که نسبت به آن حساسیت داشته، دچار خارش‌های پوستی شود، بنابراین در وهله نخست باید تشخیص داده شود که خارش همراه با علائم پوستی است یا خیر. خارش‌های پوستی حتی می‌توانند علامت ابتلا به سرطان خون یا سرطان پوست باشند. یکی از علایم ابتلا به بیماری خونی و روماتیسمی نیز خارش پوست بدن است. خارش یک زنگ خطر و هشدار است و نمی‌توان این علامت را ساده گرفت. خارش و خشکی پوست از علائم ثانویه بیماری ایدز نیز به شمار می‌آید.

دلایل متعددی برای خارش پوست وجود دارد که برخی از آنها مربوط به بیماری‌های پوستی است و برخی مربوط به بیماری‌های جدی‌تر دیگر مانند سرطان و ایدز. خارش پوست، یکی از شایع‌ترین شکایاتی است که بیماران را مجبور می‌کند برای تخفیف یا درمان آن به متخصصین پوست و مو مراجعه کنند. گاه خارش چنان شدید است که فرد، قادر به خوابیدن نبوده و امکان زندگی عادی برای فرد وجود ندارد. علل احتمالی خارش مزمن بیش‌تر از پوست خشک است و می‌تواند ریشه در بیماری‌هایی داشته باشد.

بیماری کلیوی  

خارش بدن و کلیه

خارش شدید در سراسر بدن، اغلب در افرادی که دچار بیماری کلیوی یا مبتلا به نارسایی مزمن کلیوی هستند، رخ می‌دهد.در واقع یک مطالعه نشان داد که ۴۲ درصد از بیماران دیالیزی دچار خارش متوسط ​​تا شدید کلیوی بودند. آنتونی M. رزسی، MD، دستیار در مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering و بیمارستان پروتستان نیویورک می‌گوید:”بعضی افراد آن را یک مزاحمت توصیف می‌کنند.” “خارش” بسیار شدید دارم که در اوج خستگی شب از خواب بیدار می‌شوم. “علم هنوز کشف نکرده است که چرا بیماری کلیه باعث خارش می‌شود، اما پزشکان معتقدند که با ایجاد سموم در بدن زمانی که کلیه‌ها قادر به حذف مواد زاید از جریان خون نیستند، اتفاق می‌افتد.

دیابت 

خارش بدن و انسولین و تست قند

سوزش، بی‌حسی و احساس سوزن سوزن شدن از علائم نوروپاتی دیابتی هستند. خارش شامل یک فرایند دیگر است: افراد مبتلا به دیابت دارای پوستی خشک بوده که در نتیجه در معرض ابتلا به عفونت‌های قارچی مانند خارش میان پا‌ها قرار می‌گیرند. این نوع خارش در نقاط خاصی روی داده و سراسر بدن را شامل نمی‌شود. استفاده از مرطوب کنند‌ها می‌تواند به بهبود این شرایط کمک کند. همچنین از صابون‌های ملایم استفاده کرده و از حمام‌های طولانی مدت اجتناب کنید.

بیماری کبد 

خارش پوست و  کبد

خارش پیوسته می‌تواند یک نشانه خاموش بیماری کبدی باشد. جایی که کم خونی، می‌تواند یک نشانه اولیه بیماری کبد باشد. دکتر سوزی، استادیار گروه پوست در دانشکده پزشکی ییل می‌گوید:”اگر کبد شما به درستی عمل نکند، اتفاقات جانبی مانند اسیدهای صفراوی باعث سمی شدن بدن می‌شوند. هدف اصلی این است که، بیماری کبد را درمان و داروهایی که می‌توانند اسیدهای صفراوی را از بین ببرند، تجویز کنند. پزشکان معمولا داروهایی را تجویز می‌کنند که می‌توانند جذب بدن از اسیدهای صفراوی را مهار کنند یا مقدار اسید صفراوی که به کبد بازگردانده می‌شوند را، کاهش دهند.

درماتوفیزیک 

اگر پوست بدن به آرامی خراشیده شوند، ناخن‌ها را نازک می‌کند، پوست‌های قرمز را روی پوست خود می‌گذارند که ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد تا ناپدید شوند که ممکن است درماتوفیزیسم وجود داشته باشد. اگر چه علت این مشخص نیست، کلینیک می‌گوید که این می‌تواند ناشی از استرس، عفونت‌ها، آلرژن‌ها یا داروهایی مانند پنی سیلین باشد. دکتر روخسار می‌گوید:”این یک وضعیت پوستی شدید است، جایی که پوست شما حساس به لمس و انتشار بیش از حد هیستامین است.” مناطق لمسی و لباس، بیشترین حساسیت را به درماتولوژی دارند. تشخیص آسان است، اما اغلب اوقات تشخیص داده نمی‌شود، زیرا برای افرادی که به متخصص پوست متوسل می‌شوند، به اندازه کافی جدی یا ناراحت کننده نیست. اگر خارش شدید باشد، پزشک میتواند آنتی هیستامین را برای تسکین التهاب تجویز کند.

بیماری نخاعی 

ظاهر شدن خارش مداوم وسط پشت (بدون جوش یا دانه) می‌تواند نشانه‌ی نوروپاتی، نشانه‌ای از عصبانیت باشد. قبل از ارائه درمان، پزشکان ابتدا بیماری نخاعی را به عنوان یک علت، محروم می‌کنند. تحقیقات نشان داده است که بیماری ستون فقرات، چه به علت سن یا آسیب، می‌تواند بر عصب فشار وارد کند و آن را خراب کند، که باعث احساس خارش در پوست می‌شود. خارش‌های نوروپاتی ممکن است در یک طرف بدن و یا هر دو رخ دهد، اما اگر خراش تسکین نداشته باشد، پرچم قرمز بزرگ است. دکتر روسی می‌گوید:”افراد مبتلا به اگزما احساس خارش می‌کنند. “اما [خارش عصبی] با خراش بهبود نمی‌یابد. خارش، اغلب تشدید می‌شود. “بعضی‌ها می‌گویند احساس می‌کنند که حشرات بر روی آنها می‌خزند. هنگامی که بیماری نخاعی یا سایر بیماری‌ها اتفاق افتاد، ممکن است خارش عصبی با کرم کپسایسین، که از فلفل داغ گرفته شده است، درمان شود، برای سوزاندن اعصاب که به طور نامنظم بر روی پوست شلیک می‌شود.

بیماری سلیاک 

جای زخم و تاول روی زانوها ، آرنج‌ها، کپل‌ها و / یا موی سر، بسیار خارشی هستند و نشانه‌هایی از حساسیت پوستی بیماری سلیاک هستند.“هنگامی که یک فرد مبتلا به بیماری سلیاک میلوتین مصرف می‌کند، سیستم ایمنی مخاطی در روده با تولید نوعی آنتیبادی به نام ایمونوگلوبولین پاسخ می‌دهد.” جان زون، عضو هیئت مشاوره پزشکی دانشکده پزشکی بنیاد سلیاک، به celiac.org گفت:این آنتی بادی IgA به سلول‌های پوستی منتقل می‌شود تا پاسخ خارش را ایجاد کند. داپسون تجویز می‌تواند تسکین دهنده خارش کوتاه مدت برای پوست را فراهم کند، اما آسیب روده‌ای جدی است و بیماران باید یک رژیم غذایی بدون گلوتن برای زندگی را بپذیرند. اگر آنها به خوردن گلوتن ادامه دهند، بیماران سلیاک ممکن است سوء تغذیه، کم خونی، کاهش استخوان، ورم معده و حتی سرطان بگیرند.

سرطان پستان 

خارش بدن و سرطان سینه

بیماری پدیت نوک پستان، یک شکل بسیار نادر از سرطان پستان است که سلول‌های سرطانی در داخل یا اطراف نوک پستان جمع می‌شوند. طبق گزارش موسسه ملی سرطان، بیماری پگت نوک پستان کمتر از ۵ درصد در ایالات متحده است. اولین علامت، حضور ناهموار، قرمز و تکه‌های خارشی در اطراف نوک پستان و قسمت رنگی پستان است. دکتر می‌گوید:”گاهی اوقات اگزما نوک پستان، تشخیص داده می‌شود. “اما وقتی که سرطان سینه است، یک جانبه است.

دارو‌ها 

خارش بدن و دارو

در برخی موارد، علت خارش بدن می‌تواند عوارض جانبی ناشی از مصرف برخی دارو‌ها باشد. خارش همچنین می‌تواند با بثورات پوستی یا اگزما همراه باشد. برخی از این دارو‌ها عبارتند از دارو‌های ضد درد، آنتی بیوتیک‌ها مانند دارو‌های پنی سیلین یا سولفا و بعضی از دارو‌های روانپزشکی و ضد تشنج. اگر به این دارو‌ها حساسیت داشتید، با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت امکان، مقدار یا نوع آن‌ها را تغییر دهد.

یائسگی 

خارش بدن و یائسگی

اگر در نهایت یائسگی را تجربه کردید، ممکن است متوجه تغییر ناگهانی در ظاهر شوید، از جمله پوست خشک، از دست دادن استروژن، یک ساختار ضروری برای تولید کلاژن، منجر به پوست نازک‌تر و خشن‌تر به دلیل کمبود روغن‌های طبیعی می‌شود که رطوبت پوست شما را از بین می‌برد. جوانانی، خود را با ژل آلو ورا یا لوسیون کالنگار نگه دارید، که باعث می‌شود آب در لایه‌ی بیرونی پوست شما بماند، تا خشکی و خارش کاهش یابد.

آلرژی 

خارش بدن و عطسه کردن و زن

آلرژی ،یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن در جهان است. در واقع، بسیاری از آلرژی‌های پوستی در زیر چتر مانند درماتیت تماس قرار می‌گیرند، تحریک خارش روی پوست شما که هنگام تماس با آلرژن ایجاد می‌کنید. پیچک سمی، نیکل و یا ترکیبات موجود در اقلام مراقبت شخصی مانند دستمال مرطوب و آرایش، فقط چند مورد از آلرژن‌ها هستند که می‌توانند باعث درماتیت تماس شوند. متخصص پوست شما ممکن است پوست را با ترکیبات مختلفی که با شایع‌ترین آلرژن‌ها مرتبط هستند، شناسایی کند تا علت اصلی آلرژی شما را مشخص کند.

پیچک سمی 

خارش و بثورات ناشی از تماس با پیچک سمی یک نمونه از درماتیت تماسی آلرژیک است که می‌تواند علت خارش بدن باشد. در واقع لمس برگ‌های گیاه و یا روغن آن به نام اوروشیول می‌توانند باعث خارش شوند. در اکثر موارد، این حالت در عرض چند هفته خود به خود از بین می‌رود. سعی کنید خود را نخارانید. همچنین برای بهبود این عارضه می‌توانید از محصولاتی مانند لوسیون کالامین، کرم هیدروکورتیزون و یا قرص‌های آنتی هیستامین استفاده کنید. حمام آب سرد و یا مالیدن ترکیب جوش شیرین و آب بر روی بثورات می‌توانند به کاهش خارش پوست کمک کنند. اگر بثورات پس از یک هفته تا ۱۰ روز از بین نرفتند، یا دچار تب و تنگی نفس شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

جمع‌آوری و تنظیم: کاویاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.