با خواص روغن نارگیل برای بهبود جوش صورت آشنا شوید

روغن نارگیل برای پوست‌های چرب توصیه نمی‌شود

تحقیقات در نهایت اسرار این میوه‌ی شگفت‌انگیز را کشف کردند؛ یکی از این اسرار وجود چربی‌های سالم به نام اسیدهای چرب زنجیره متوسط (MCFAs) در روغن نارگیل است. این چربی‌های منحصر به فرد عبارتند از:

  • کاپریلیک اسید
  • لوریک اسید
  • دکانوئیک اسید

و حدود ۶۲٪ از روغن‌های موجود در نارگیل از این ۳ اسید چرب سالم تشکیل شده‌اند و ۹۱٪ از چربی موجود در روغن نارگیل چربی اشباع سالم است. بسیاری از چربی‌هایی که ما مصرف می‌کنیم زمان زیادی را برای هضم شدن نیاز دارند، اما MCFA‌های موجود در روغن نارگیل منبع کاملی از انرژی ارائه می‌دهند زیرا آنها تنها باید ۳ مرحله را پشت سر بگذارند تا به سوخت تبدیل شوند، در مقابل دیگر چربی‌ها که باید یک فرآیند ۲۶ مرحله‌ای را برای تبدیل شدن به سوخت طی کنند!

بر خلاف اسیدهای چرب زنجیره‌ بلند (LCFAها) که در روغن‌های گیاهی یافت می‌شوند، اسیدهای چرب زنجیره متوسط:

  • راحت‌تر هضم می‌شوند.
  • به آسانی به عنوان چربی ذخیره نمی‌شوند.
  • ضد میکروب و ضد قارچ هستند.
  • از آن‌جایی که به لحاظ سایز کوچک‌تر هستند آسان‌تر توسط سلول‌ها جذب می‌شوند و فورا تبدیل به انرژی می‌شوند.
  • توسط کبد پردازش می‌شوند، که یعنی بلافاصله به انرژی تبدیل می‌شوند به جای این که به عنوان چربی ذخیره شوند.

فقط کافی است به یک مهمانی دعوت شوید، آن‌وقت است که سروکله‌ی جوش‌ها و آکنه‌ها روی پوست‌تان پیدا می‌شود و شاید اصلا از مهمانی رفتن پشیمان‌تان کند. شاید شما هم درباره‌ی خواص روغن نارگیل برای پوست و مو چیزهایی شنیده باشید اما آیا درمورد تأثیر روغن نارگیل بر جوش صورت چیزی می‌دانید؟

علت ایجاد جوش صورت چیست؟

قبل از هرچیز بهتر است علت جوش صورت را بررسی کنیم. وقتی چربی و سلول‌های مرده پوست، منافذ آن را مسدود می‌کنند، آکنه به وجود می‌آید. منافذ پوستی، سوراخ‌های کوچکی روی سطح پوست هستند که به آنها فولیکول مو هم گفته می‌شود. هر فولیکول مو به یک غده چربی متصل است و ماده چربی موسوم به سِبوم (چربی) تولید می‌کند. تولید بیش‌ازحد سبوم یا همان چربی باعث مسدود شدن فولیکول‌های می‌شود و در نتیجه نوعی باکتری به نام پروپیونی باکتریوم یا پی-آکنه رشد می‌کند. درواقع، باکتری در فولیکول اسیر می‌شود و گلبول‌های سفید به آن حمله‌ور می‌شوند. این روند باعث ایجاد التهاب پوستی و نهایتا آکنه و جوش می‌شود.

از علائم آکنه می‌توان به این موارد اشاره کرد: جوش های سرسیاه، جوش های سرسفید و کورک. برخی از انواع جوش نسبت به بقیه جدی‌تر و آزاردهنده‌تر هستند. عوامل متعددی در ایجاد جوش و آکنه نقش دارند. مثلا تغییرات هورمونی (که منجر به جوش هورمونی می‌شود)، تغییرات ژنتیکی، رژیم غذایی، استرس و عفونت.

آیا اسیدهای چرب روغن نارگیل برای جوش صورت مفید است؟

جوش صورت

روغن نارگیل حاوی تری‌گلیسرید با زنجیره متوسط (MCFAs) است. در نتیجه دارای خاصیت ضدباکتریایی بوده و می‌تواند میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا را ازبین ببرد. تقریبا ۵۰ درصد اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل، اسید لوریک زنجیره متوسط هستند. لوریک اسید به ازبین بردن باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌های بدن کمک می‌کند. این اسید می‌تواند پی-آکنه را هم از بین ببرد. مطالعه‌ای نشان داده است که لوریک اسید می‌تواند مؤثرتر از بنزوئیل پروکساید عمل کند. بنزوئل پروکساید هم نوعی داروی مفید برای درمان جوش صورت و درمان آکنه به‌شمار می‌رود. اسید لوریک برای درمان التهاب میکروبی نیز ظرفیت‌های درمانی دارد.

در پژوهشی دیگر، اسید لوریک و رِتینوئیک اسید با هم ترکیب شده و مانع از رشد باکتری‌های تولیدکننده آکنه شده بودند. روغن نارگیل برای جوش صورت مفید است زیرا دارای اسیدهای چرب زنجیره متوسط کاپروئیک و کاپریلیک است. اگرچه این اسیدهای چرب از اسید لوریک قوی‌تر نیستند، در درمان جوش و آکنه مفید واقع می‌شوند. این ویژگی روغن نارگیل برای جوش صورت تنها زمانی مؤثر واقع می‌شود که روغن مستقیما روی پوست مالیده بشود. یعنی در نقطه‌ای که باکتری‌ها حضور دارند.

آیا روغن نارگیل باعث ایجاد رطوبت و درمان پوست است؟

بسیاری از افرادی که جوش و آکنه دارند از جای زخم جوش‌ها می‌نالند و اظهار ناراحتی می‌کنند. مرطوب نگه داشتن و آبرسانی به پوست یکی از راه‌های داشتن پوست سالم است زیرا پوست برای بهبود یافتن و مبارزه با باکتری‌ها نیازمند داشتن رطوبت کافی است. تحقیقات نشان می‌دهد روغن نارگیل که یک مرطوب کننده طبیعی پوست است، برای جوش صورت مفید واقع می‌شود و آن را در حین مبارزه با باکتری‌ها از خشکی می‌رهاند.

ب