خوب و بد بودن نوشیدنی ها در تابستان

نوشیدن آب فراوان در فصل گرما

زمانی که جیوه ی دماسنج بدون توجه به حال و روز ما بالا می رود و گرمای کلافه کننده عرق از سر و رو جاری می کند لازم است که به فکر تأمین آب بدن و رفع عطش به بهترین نحو باشیم. در روزهای گرم با بهره مندی بیشتر از سایه، تغذیه ی سالم و رفع عطش منظم، خودتان را از ضعف و خستگی زیاد حفظ کنید. اما توجه داشته باشید که هر نوشیدنی در هوای گرم مناسب نیست. در این مطلب به خوب ها و بدهای نوشیدنی ها و آب میوه های موجود اشاره می کنیم.

خوب و لیوان آب
آب از نوشیدنی های مفید محسوب می شود

آب: خوب ها:

 بدن در هر شرایطی به آب نیاز دارد. فراموش نکنید که در روزهای گرم باید بین ۱٫۵ تا ۲ لیتر آب بنوشید و بدانید که هیچ نوشیدنی دیگری جایگزین آب نمی شود. این مایه ی حیات برای عملکرد ارگان های بدن لازم و ضروری است. چون علاوه بر این که باعث جریان خون می شود سلول های بدن را نیز احیا می کند.توصیه می شود که قبل از احساس تشنگی آب بنوشید. برای ایجاد تنوع می توانید آب ها را با استفاده از برش های میوه طعم دار کنید.

آب نارگیل: خوب ها:

آب نارگیل حاوی خواص فوق العاده ای است. لازم است که برنامه ی ریزی غذایی درستی داشته باشید و این قبیل نوشیدنی ها را نیز مصرف کنید. این نوشیدنی خنک و کم شیرین یکی از جایگزین های مناسب برای آب است که علاوه بر لذت بردن از طعم آن می توانید آب بدن را نیز به خوبی تأمین کنید.

لیموناد: خوب ها:

دست به کار شوید و برای خودتان نوشیدنی لیموناد آماده کنید. هر نوشیدنی که از لیموترش تهیه شده باشد عالی است. این نوشیدنی سرشار از ویتامین C است و ترشی آن برای رفع عطش فوق العاده است. البته به شرطی که آن را زیاد شیرین نکنید. نوشیدنی هایتان را پر از یخ نکنید. این کار باعث ایجاد کرامپ های شدید در معده می شود. سعی کنید نوشیدنی تان حتماً خنک و گوارا باشد اما از مصرف نوشیدنی های خیلی خنک و به اصطلاح تگری بپرهیزید چون باعث ایجاد شوک در بدن می شوند

خوب و چای
چای از نوشیدنی های با احتیاط محسوب می شود

چای و قهوه: احتیاط:

در گرمای شدید هوا نوشیدن قهوه یا چای زیاد توصیه نمی شود. به خاطر اینکه این نوشیدنی ها خواص دیوروتیک دارند؛ البته مصرف این نوشیدنی ها به میزان متعادل مشکلی به وجود نمی آورد. اگر چای یا قهوه جزو نوشیدنی های مورد علاقه ی شماست بهتر است در گرمای زیاد آن ها را به صورت ولرم میل کنید تا حرارت بدنتان را بیشتر نکنند.

نوشیدنی های الکلی بدها:

الکل باعث بروز کم آبی در بدن می شود. در واقع این نوشیدنی ها نه تنها به رفع تشنگی و عطش کمکی نمی کنند بلکه اوضاع را خراب تر کرده و باعث تشنگی بیش از اندازه می شوند.

نوشیدنی های گازدار: بدها:

 دور نوشابه ها را خط قرمز بکشید. این نوشیدنی ها سرشار از قند هستند و به رفع عطش کمکی نمی کنند. حتی باعث بروز کرامپ و گرفتگی عضلانی در معده می شوند. مشکل دیگر اینجاست که بعد از نوشیدن اولین لیوان میل به نوشیدن یک لیوان نوشابه ی دیگر نیز شکل می گیرد و این روند به کم آبی بدن منجر می شود.

آب میوه های طبیعی: خوب ها:

آب میوه های خانگی سرشار از ویتامین هستند. اگر از آب میوه های آماده استفاده می کنید می توانید کمی آب به آن اضافه کنید تا رقیق تر شوند و میزان قند آن ها کاهش پیدا کند. با مصرف نوشیدنی های ۱۰۰ درصد طبیعی می توانید تشنگی را رفع کرده و سلامتی تان را ارتقا دهید.

اسموتی ها: خوب ها:

 آب موجود در میوه ها باعث تأمین آب بدن می شوند. میوه ها سرشار از ویتامین های مورد نیاز بدن مانند ویتامین های C و A می شوند.

شیرکاکائو: خوب به شرط اعتدال:

 شیر کاکائو در فصل گرما و بخصوص بعد از فعالیت های بدنی زیاد توصیه می شود. با مصرف این نوشیدنی مفید بدن علاوه بر دریافت میزان قابل توجهی آب از پروتئین و کلسیم نیز بهره مند می شود. با این حال حواستان باشد که شیر کاکائو را زیاد شیرین نکنید و در مصرف آن دچار افراط نشوید.

میلک شیک: بدها:

میلک شیک باعث رفع عطش نمی شود و به دلیل داشتن شیر و بستنی برای بدن سنگین است. هر نوشیدنی که از لیموترش تهیه شده باشد عالی است. این نوشیدنی سرشار از ویتامین C است و ترشی آن برای رفع عطش فوق العاده است. البته به شرطی که آن را زیاد شیرین نکنید

سوپ: خوب ها:

 درست است که سوپ جزو نوشیدنی ها و خنک نیست اما این غذا از سبزیجات زیادی تهیه می شود که هر کدام سرشار از آب هستند. سبزیجات حاوی فیبر هستند که برای مقابله با یبوست مفید هستند و مانع از نفخ می شوند. شاید کمی عجیب به نظر برسد اما سوپ نیز به رفع عطش کمک می کند. می توانید از سوپ های سرد استفاده کنید.

نوشیدنی های انرژی زا: بدها:

نوشیدنی های انرژی زا حاوی میزان زیادی کافئین هستند که خواص دیورتیک دارد و باعث کم آبی بدن می شود. اگر طرفدار این نوشیدنی ها هستید بهتر است دنبال انواع کم کالری و کم شیرین آن باشید. در این صورت می توانید قبل از ورزش از آن ها استفاده کنید و در عین حال به میزان کافی آب بنوشید.

تخم شربتی: خوب ها:

یکی از نوشیدنی های مورد علاقه ی ایرانی ها که برای رفع تشنگی فوق العاده است، تخم شربتی می باشد. شاید باورتان نشود که این دانه های ریز ۵ تا ۶ برابر کلسیم بیشتری از شیر دارند.

منبع مجله زیباجو
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.